Demolka w klubie Kukiza

Czy już niedługo liczba „15” w nazwie klubu Pawła Kukiza oznaczać będzie liczbę posłów wspierających piosenkarza? Po odejściu Adama Andruszkiewicza Paweł Kukiz zapowiedział „porządki wewnętrzne” i zmiany personalne we władzach klubu. I dokonał ich, wywołując kolejne napięcia wewnątrz swojego ruchu.

Trzy tygodnie temu klub Kukiz’15 opuścił poseł Adam Andruszkiewicz, dołączając do koła poselskiego Wolni i Solidarni. Na decyzję parlamentarzysty Paweł Kukiz zareagował w swoim stylu, czyli bardzo emocjonalnie i obraźliwie. „Adam Andruszkiewicz zdradził nas, zdradził wyborców, zdradził ideały, zdradził generalnie wszystko to, i takich Andruszkiewiczów mamy w sejmie 80 proc. i dlatego mamy takie państwo, jakie mamy” – stwierdził w Polsacie.

Nerwowa atmosfera ponownie zapanowała u kukizowców po głosowaniu w sprawie procedowania projektu PiS dotyczącego ordynacji w wyborach samorządowych. Paweł Kukiz zamieścił w mediach społecznościowych ilustrację ze zdjęciami byłych członków klubu Kukiz’15 (m.in. Kornela Morawieckiego), opatrując ją podpisem:

„Dostali się do Sejmu dzięki obietnicy walki o JOW. Dziś sprzedali swoich wyborców, głosując za procedowaniem projektu PiS znoszącego JOW w samorządach. Dziwnym trafem również dziś odbywała się w Sejmie debata nad śmieciami i odpadami. Trudno nie znaleźć analogii...”.

Na porównanie byłych kukizowców do śmieci zdecydowanie zareagował Kornel Morawiecki.

Legendarny działacz opozycji antykomunistycznej napisał: „Szanowny Pawle, mój były liderze! Nigdy nikogo nie porównuj do śmieci. Posłów, swoich kolegów? Czy to się godzi?”. Morawiecki dodał:

„W kampanii wyborczej pod Twoim przywództwem stawialiśmy postulat JOW w wyborach do Sejmu. We wrześniu 2015 roku Polacy odmówili temu legitymacji. Referendum zwołane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, poparte przez Komitet Wyborczy Kukiz’15, miało około 8-procentową frekwencję. Obecny spór w Sejmie dotyczy JOW w wyborach do samorządu. Dotychczasowa praktyka wybierania burmistrzów i wójtów obnażyła różnorakie niedostatki. Jak długo jeszcze, zawsze i wszędzie zamierzasz brnąć w doktrynerstwo JOW? Prosimy Cię o opamiętanie”.

Ale opamiętanie chyba nie nadeszło. Tydzień temu – o czym pierwszy poinformował portal Niezalezna.pl – na polecenie Pawła Kukiza wybrano nowy skład prezydium klubu Kukiz’15. Nie znaleźli się w nim dotychczasowi wiceprzewodniczący – czyli Marek Jakubiak oraz wieloletni działacz Solidarności Jarosław Porwich. Nasi rozmówcy są zaskoczeni, że akurat ci politycy zostali wykluczeni. I sugerują, że to potwierdza tezę wielu obserwatorów, iż klub Kukiz’15 zmierza w kierunku opozycji spod znaku Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej.

Ale według samego Kukiza zmiany te są pozytywne, bo „trudno mówić teraz w klubie o jakichś podziałach na wolnościowców, związkowców, narodowców czy Bóg wie kogo. To są po prostu kukizowcy, ludzie, którzy idą w kierunku zmiany ustroju” – podkreślił, dodając:

„To powrót do korzeni, do zanegowania dzisiejszej rzeczywistości ustrojowej, do walki o JOW-y, system prezydencki i o obligatoryjne referendum”.

Od początku kadencji Paweł Kukiz stracił 13 posłów wybranych z list swojego komitetu. Tuż po wyborach nie został przyjęty do klubu parlamentarnego Janusz Sanocki, który jest posłem niezrzeszonym.  W grudniu 2015 r. do Nowoczesnej odszedł Paweł Kobyliński. W 2016 r. klub opuścili, tworząc później koło Wolni i Solidarni, Kornel Morawiecki, Małgorzata Zwiercan i Ireneusz Zyska, natomiast niezrzeszonym posłem został Robert Winnicki z Ruchu Narodowego. W lutym 2017 r. klub Pawła Kukiza stracił Magdalenę Błeńską (obecnie niezrzeszona), Annę Siarkowską (dziś klub PiS) i Małgorzatę Janowską (także przeszła do klubu PiS), która objęła mandat po zmarłym tragicznie miesiąc wcześniej Rafale Wójcikowskim. W czerwcu 2017 r. z klubu Kukiza został wykluczony Piotr „Liroy” Marzec. Jesienią odeszli Sylwester Chruszcz i Adam Andruszkiewicz.


Autor jest szefem Niezalezna.pl
 

 Źródło:

 

#Kukiz'15 #Paweł Kukiz

Grzegorz Wierzchołowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo