Jak powiedział rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej Aleksander Masłowski, zlokalizowane w placówce kino z założenia ma być kinem o charakterze studyjnym.

- W ramach tej formuły pokazuje ono, jak to kina studyjne, m.in. filmy ambitne, które gdzie indziej, w czysto komercyjnych kinach, nie są zbyt często wyświetlane – powiedział Masłowski.

Dodał, że w repertuarze kina pojawi się też wiele obrazów z cyklu „W starym kinie”, w tym polskie produkcje powstałe w okresie międzywojennym.

- Jest to związane z misją muzeum, do której należy nie tylko zajmowanie się historią tych 6 lat, w czasie których toczyły się działania wojenne, ale również pokazywanie rzeczywistości międzywojennej, w tym dorobku kultury II Rzeczypospolitej – powiedział Masłowski. Zaznaczył, że w kinie wyświetlane będą także filmy bezpośrednio związane z II wojną światową.

W piątek obejrzeć będzie można zestaw dwóch filmów zrealizowanych przez Fundację Filmową Armii Krajowej. Będą to obrazy: "Byłem żołnierzem Armii Krajowej” w reż. Marka Widarskiego opowiadający o harcerzu Szarych Szeregów, a później podchorążym batalionu „Zośka” Stanisławie Krupie oraz „Powstanie warszawskie 60 lat później” w reż. Andrzeja Sapiji, na który składają się wspomnienia uczestników powstania oraz historyków. Wstęp na te projekcie będzie bezpłatny.

We wtorek, również nieodpłatnie, można będzie obejrzeć zestaw filmów przygotowany z myślą o 150. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Złożą się na niego obraz dokumentalny z 1928 r. „Polonia Restituta” oraz film „Józef Piłsudski” zrealizowany w 1935 r. przez Ryszarda Ordyńskiego.

W grudniowym repertuarze kina znalazł się też powstały w 2017 r. „Kryptonim HHhH” w reż. Cedrica Jimeneza - thriller rozgrywający się w czasach II wojny światowej, którego scenariusz powstał na podstawie powieści Laurenta Bineta „HHhH. Zamach na kata Pragi” oraz wyprodukowany w br. obraz „Na skrzydłach orłów” w reż. Stephena Shina opowiadający historię Erica Liddella - szkockiego lekkoatlety, dwukrotnego medalisty olimpijskiego, który służył jako misjonarz w Chinach, gdzie trafił do japońskiego obozu internowania.

Do końca roku w muzealnym kinie wyświetlany też będzie wyprodukowany w tym roku obraz „Beksińscy. Album wideofoniczny” w reż. Marcina Borchardta opowiadający o malarzu - Zdzisławie Beksińskim i jego synu Tomaszu - dziennikarzu muzycznym.

W grudniowym repertuarze znalazł się też film „Akcja pod Arsenałem” z 1977 r., w reż. Jana Łomnickiego, którego scenariusz oparty został na życiorysach wojennych działaczy polskiego podziemia.

Na jednym z pierwszych seansów w ostatnich dniach listopada widzowie mogli z kolei obejrzeć powstały w 1935 r. obraz „ABC miłości” w reż. Michała Waszyńskiego z udziałem Marii Bogdy, Adolfa Dymszy czy Kazimierza Krukowskiego.

Muzealna sala kinowa mieści się na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej. Liczy ona 114 miejsc. Informacje o bieżącym repertuarze znajdują się na stronie www.muzeum1939.pl