Będą zmiany w długości kadencji w samorządach? Porozumienie złożyło wniosek

Partia Porozumienie złożyła wniosek o wprowadzenie zmian w projekcie nowelizacji Kodeksu wyborczego, autorstwa posłów PiS. Partia proponuje wydłużenie kadencji organów wykonawczych i ustawodawczych w samorządach do pięciu lat.

Sala Stefana Starzyńskiego w pałacu Ministra Skarbu w Warszawie, miejsce obrad sejmiku woj. mazowieckiego; zdjęcie ilustracyjne
By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48891830

W ramach prac Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego, ugrupowanie Jarosława Gowina złożyło pakiet poprawek do projektu nowelizacji Kodeksu wyborczego. Jedną z zaproponowanych zmian jest wydłużenie kadencji rad gmin, powiatów i samorządów województw z dotychczasowych czterech do pięciu lat.

Poprawka Porozumienia przewiduje również pięcioletnią kadencję dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów powiatowych i marszałków województw.

Według informacji przekazanych przez biuro krajowe Porozumienia, propozycje zmian w projekcie wychodzą naprzeciw postulatom środowiska samorządowego.

- Poprawki do ordynacji samorządowej są wynikiem prac Rady Samorządowej, powołanej przy Zarządzie Krajowym ugrupowania 4 listopada br., w ramach której Porozumienie współpracuje z ponad 40 wójtami, burmistrzami i prezydentami miast, a także radnymi wszystkich szczebli samorządu terytorialnego

 – poinformowało biuro partii.

Zaproponowane przez PiS zmiany w Kodeksie wyborczym obejmują m.in. wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin, a także powołanie komisarzy wyborczych wojewódzkich i powiatowych; komisarze wojewódzcy dokonać mają w terminie 3 miesięcy od wejścia ustawy w życie podziału gminy, powiatu, województwa na okręgi wyborcze w wyborach do rady gminy, rady powiatu, sejmiku województwa (obecnie podziału takiego dokonują władze samorządowe).

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#porozumienie #samorządy #kadencja #samorząd terytorialny #prawo wyborcze

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo