Drony od zadań specjalnych

/ CO MON

  

Uzbrojenie polskich żołnierzy w tysiąc zaawansowanych technologicznie dronów tworzących system Warmate pokazuje, że bezzałogowe statki powietrzne mogą być wykorzystywane w armii nie tylko do działań zwiadowczych, ale również do operacji bojowych.

System Amunicji Krążącej Warmate, bo tak brzmi pełna nazwa tego strategicznego uzbrojenia, to wspólne dzieło inżynierów z polskiej spółki WB Electronics oraz naukowców reprezentujących Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce, którzy opracowali głowicę bojową do pocisków, produkowaną obecnie przez bydgoskie zakłady Belma. 

Opracowanie i przetestowanie „latającej broni” zajęło inżynierom łącznie dwa lata. System oparty jest na bezzałogowych platformach powietrznych, wyposażonych w różnego rodzaju głowice bojowe. W zależności od realizowanej misji, zestaw może być wyposażony w głowicę kumulacyjną — do niszczenia lekko opancerzonych pojazdów, odłamkową – do niszczenia siły żywej przeciwnika lub termobaryczną — do likwidowania umocnionych punktów oporu. 

Dzięki umowie podpisanej w ubiegłym tygodniu, do polskiej armii trafi 100 zestawów dronów uderzeniowych krótkiego zasięgu. W skład każdego zestawu wchodzi 10 dronów, czyli łącznie będzie to tysiąc sztuk zaawansowanej technologicznie broni. Każdy z dronów waży ok. 5 kg., ma niewiele ponad metr długości i może być przechowywany w specjalnych pleckach, a jego przenoszenie nie wywołuje dodatkowego dyskomfortu dla żołnierzy. Cechą charakterystyczną całego systemu jest również jego niewykrywalność przez radary wojskowe, przez co możliwe jest precyzyjne zaatakowanie wroga. Kontrakt zawiera również szkolenie dla operatorów oraz zestawy treningowe. 

Pełna realizacja umowy zakończy się w 2018 roku, jednak polscy żołnierze przetestują możliwości systemu Warmate jeszcze w tym roku, gdyż kilkadziesiąt sztuk broni trafi na wyposażenie żołnierzy z Jednostki Wojskowej „Nil” w Krakowie. Docelowo Warmate znajdzie się na wyposażeniu wszystkich jednostek specjalnych, a także żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Obecnie tylko kilka krajów na świecie prowadzi prace nad tego typu uzbrojeniem. Oprócz Polski, systemy tej klasy (loitering ammunition) są produkowane jedynie w Stanach Zjednoczonych i Izraelu. Swoją światową premierę system Warmate miał podczas targów zbrojeniowych (DSEi) w Londynie w 2015 r., gdzie wzbudził ogromne zainteresowanie zwiedzających. Całkowicie polska konstrukcja bojowych dronów została również zaprezentowana podczas targów obronnych IDEX w Abu Dhabi oraz AUSA w Waszyngtonie. 

Uzbrojenie żołnierzy SZ RP w system Warmate pokazuje, że wykorzystywanie w armii bezzałogowych statków powietrznych nie musi ograniczać się wyłącznie do prowadzenia działań zwiadowczych i rozpoznawczych. — Liczymy na to, że bojowe drony skutecznie będą odstraszały każdego wroga — przyznaje minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Politycy KO poszli na zakupy, aby pokazać paragony. I wpadli w pułapkę... Hitem "mortadela włoska"

zdjęcie ilustracyjne / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Politycy Koalicji Obywatelskiej ruszyli na zakupy i na Twitterze zaczęli chwalić się paragonami w ramach akcji "Stop drożyźnie". Nie wiem co chcieli osiągnąć, ale efekt pewnie ich zaskoczył. Bo internauci szybko wychwycili kilka absurdów.

Politycy Koalicji Obywatelskiej w ramach przedwyborczej kampanii ruszyli do sklepów, a następnie wrzucili na swoich profilach w mediach społecznościowych zdjęcia zakupionych towarów i - co najważniejsze - paragonów. Wszystko to w ramach akcji #StopDrożyźnie, która ma wykazać rzekomy wzrost cen artykułów spożywczych.

W akcji fotografowania paragonów nie obyło się jednak bez pewnych "kwiatków". Była minister edukacji narodowej, Krystyna Szumilas w sobotę poinformowała na Twitterze za "podstawowe zakupy" - i to "bez mięsa, napojów, pieczywa" - zapłaciła blisko 50 złotych.

Internauci szybko dostrzegli, że choć miało być "bez mięsa", to na jednym z paragonów wyraźnie widnieje pozycja "schab wiejski", a ten raczej do nabiału się nie zalicza. Na wpis jednego z internautów że "schab od dziś to nie mięso", posłanka wytłumaczyła, że "to schab pieczony, zamiast szynki do chleba", co niewątpliwie w istotny sposób zmieniło sprawę i schab stracił na "mięsności".

Pozostając w kręgu wyrobów mięsnych, internauci zwrócili uwagę na akcję paragonową w wykonaniu innej parlamentarzystki Koalicji Obywatelskiej, Anny Białkowskiej. Posłanka wrzuciła zdjęcie paragonu na kwotę nieco ponad 200 złotych, gdzie znalazła się między innymi kupowana niemal codziennie przez Polaków włoska mortadela za blisko 45 złotych za kilogram.

Co więcej, twitterowicze domagali się pokazania całego paragonu - za produkty widniejące na zamieszczonym przez posłankę zdjęciu cena wyniosła łącznie nieco ponad 100 złotych.

Paragonami na Twitterze pochwalili się również inni parlamentarzyści KO, m.in. Bogdan Klich czy Arkadiusz Myrcha, który odnosząc się do bliżej nieokreślonej przeszłości westchnął, że "niedawno za takie zakupy płacił 40 zł".

Internauci również wpisu Myrchy nie pozostawili bez komentarza.

Przypomniano też, że "niedawno" 50 złotych można było wykorzystać na zupełnie inne zakupy... 

Chodzi o sprawę kamienicy przy ul. Hożej 25a w Warszawie. 

"Antykwariusz Marek M. nabył roszczenia do połowy Hożej 25a za 500 zł od jednej ze spadkobierczyń dawnych właścicieli. W 2008 r. uzyskał od miasta prawa do tej nieruchomości, wraz z drugą 85-letnią spadkobierczynią, od której potem odkupił jej udział za 50 zł. Następnie doprowadził do usunięcia lokatorów" - pisaliśmy w listopadzie 2017 r. na naszych stronach.

[polecam:https://niezalezna.pl/208790-stoleczni-urzednicy-z-zarzutami-ws-reprywatyzacji-hozej-25]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl