Tłumy na otwarciu wystawy "Wyspiański" w Muzeum Narodowym

/ twitter.com/@GrupaPZU

  

Tłumy miłośników sztuki przyszły na wernisaż wystawy "Wyspiański", zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Krakowie (MNK) w 110. rocznicę śmierci artysty. Ekspozycja obejmuje blisko 500 obiektów - portretów, rysunków i projektów witraży.

- To najobszerniejsza wystawa monograficzna Wyspiańskiego w historii polskiego muzealnictwa – podkreślił dyrektor MNK Andrzej Betlej. - Ta wielka wystawa pokazuje oszałamiającą liczbę obiektów wyłącznie z naszej własnej kolekcji oraz depozyty – dodał.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin podkreślił, że twórczość Wyspiańskiego jest „na wskroś przesiąknięta polskością, a jednocześnie tak - w pozytywnym tego słowa znaczeniu - rewolucyjna”. Ekspozycję w gmachu głównym MNK określił „kosmosem Wyspiańskiego, który jest niczym innym jak Polską właśnie”.

Zdaniem Sellina nasze serca zaczynają bić szybciej, gdy stykamy się z twórczością Stanisława Wyspiańskiego, właśnie dlatego że jest ona przepełniona polskością.

- Wyspiański Polski na mapie Europy nie doczekał, ale za Polską tęsknił i o niej marzył – powiedział wiceminister i dodał, że zmarły 110 lat temu artysta kierował się słowami Jana Matejki, który nauczał studentów, że są dwie ojczyzny: sztuka i kraj.

Sztuka to – jak mówił Sellin przywołując słowa Matejki – pewnego rodzaju oręże, to obowiązek i ofiara, to służba dla kraju; nie można sztuki od miłości ojczyzny oddzielać.

Wiceminister przyznał, że z ogromną niecierpliwością czekał na otwarcie ekspozycji.

- To kolejny niezwykle mocny krakowski akord w obchodach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zrealizowany w ramach programu "Niepodległa”, po znakomicie przyjętej i wciąż trwającej wystawie „dziedzictwo", którą – jak mi powiedzieli dziś dyrektorzy – obejrzało już 60 tys. widzów - wskazał wiceminister.

Zdaniem Sellina sztukę Wyspiańskiego, choć znaną, za każdym razem odkrywamy na nowo.

- Być może jedną z przyczyn jest tak intrygujący i pociągający niewątpliwy geniusz tego artysty, który pozwalał mu często na wyprzedzanie prądów artystycznych i wyznaczanie nowych kierunków w sztuce – mówił wiceminister, zaznaczając, że przed każdą z profesji Wyspiańskiego, czyli m.in. malarz, grafik, dramaturg, poeta, scenograf, reformator teatru, projektant, dizajner, architekt, można dodać przymiotnik „wielki”.

Dyrektor MNK przyznał, że organizacja wystawy „Wyspiański” była trudna. Trzeba było przedstawić „wielką postać i jej różnorodną twórczość; twórczość, której tak naprawdę nie jesteśmy w stanie ogarnąć”. Łącznie w MNK jest ok. 900 pozycji inwentarzowych prac Wyspiańskiego.

Wystawa „Wyspiański” czynna będzie do 20 stycznia 2019 r., patronat honorowy nad nią objął prezydent RP Andrzej Duda.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pociągi opóźniają się przez upały

zdjęcie ilustracyjne / pixel2013 CC0

  

Opóźnione są 84 pociągi pasażerskie. Występują 3 przerwy w ruchu (deformacja torów) na liniach Lasek-Sieniawa (Podkarpackie), Bieniowiec-Pierściec oraz Zebrzydowice-Kaczyce (Śląskie) spowodowane wysoką temperaturą - poinformował dziś na Twitterze Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Jak podał Świszcz, dziś do godz. 18 PKP-PLK zanotowały 133 zdarzenia, które były powiązane z panującymi w Polsce upałami.

Środa jest rekordowym dniem jeśli chodzi o temperaturę powietrza w Polsce. Spośród 245 stacji pomiarowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w niemal połowie (108 stacji) termometry pokazywały temperaturę przekraczającą 33 st.

Dziś został także ustanowiony nowy rekord czerwcowej temperatury w Polsce. W Radzyniu w województwie lubuskim ok. godz. 15.20 zanotowano 38,2 stopnia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl