Hamas wyklucza rozbrojenie i grozi atakami

Hoheit (¿!)/creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/de/deed.en

  

Zastępca szefa Hamasu w Strefie Gazy Chalil al-Haja wykluczył możliwość rozbrojenia jego ugrupowania w ramach palestyńskich rozmów zjednoczeniowych. Zagroził również przeniesieniem broni Hamasu na Zachodni Brzeg, by walczyć tam z Izraelem.

"Kwestia naszej broni nie podlega dyskusji" - powiedział Haja dziennikarzom w Gazie. Zapowiedział również jej przeniesienie na Zachodni Brzeg Jordanu, by "walczyć z izraelską okupacją".

Wypowiedź wiceszefa Hamasu pokazuje wyzwania, jakie wiążą się z rozpoczęciem pojednania Hamasu z Fatahem, partią prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa - zaznacza Reuters.

Na początku października w Kairze, przy mediacji Egiptu, radykalny Hamas i umiarkowany Fatah podpisały porozumienie w sprawie pojednania. Umowa ma na celu rozpoczęcie tworzenia palestyńskiego rządu jedności narodowej. Porozumienie z Egpitu nie określa jednak kwestii rozbrojenia Brygad Al-Kasima, zbrojnego ramienia Hamasu, do czego wzywa Fatah.

Zdemilitaryzowanie tej organizacji jest również warunkiem stawianym przez USA oraz Izrael dla poparcia palestyńskich rozmów zjednoczeniowych.

W ramach porozumienia 1 listopada Hamas przekazał kontrolę nad przejściami granicznymi Strefy Gazy z Izraelem i Egiptem na rzecz Autonomii Palestyńskiej. Z kolei w środę wieczorem ugrupowania uzgodniły w Kairze, że wybory parlamentarne i prezydenckie w Autonomii Palestyńskiej odbędą się do końca 2018 r.

Jak podkreśla Reuters, "spodziewano się, że Hamas podejmie kolejne kroki, by rozszerzyć kontrolę Autonomii Palestyńskiej nad Gazą (...), ale nieporozumienia między obu stronami nasiliły się". W poniedziałek do Strefy Gazy przybyli egipscy negocjatorzy, aby spotkać się z przedstawicielami palestyńskich ugrupowań, próbując uchronić porozumienie przed kolejnymi problemami.

Do punktów spornych między ugrupowaniami należy również kwestia płatności dla prawie 40 000 pracowników, których Hamas zatrudnił do kierowania Strefą Gazy, oraz sankcje nałożone na tę palestyńską enklawę przez Abbasa.

Brygady Al-Kasima mają do dyspozycji tysiące bojowników i pokaźny arsenał rakietowy. Od połowy lat 90. ich bojownicy przeprowadzili wiele zamachów samobójczych i ataków rakietowych na Izrael. Od 2008 roku Hamas stoczył z państwem żydowskim trzy wojny.

Przez ostatnią dekadę między Fatahem i Hamasem panował głęboki rozłam; w tym czasie Hamas sprawował rządy w Strefie Gazy, a Fatah kontrolował część terytoriów Zachodniego Brzegu. Porozumienie ma umożliwić rządowi na Zachodnim Brzegu odzyskanie kontroli administracyjnej nad Strefą Gazy, a także zapewnienie bezpieczeństwa nad przejętymi przejściami granicznymi.(

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koniec z marszami środowisk LGBT? „Warto się zastanowić. Budzą ogromny opór”

zdjęcie ilustracyjne / Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Skończą się pochody LGBT, skończą się burdy? - Marsze równości budzą ogromny opór. W związku z tym warto się zastanowić, czy w przyszłości tego typu imprezy powinny być organizowane – stwierdził minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, odnosząc się do incydentów podczas białostockiego Marszu Równości.

Pierwszy Marsz Równości przeszedł w sobotę po południu ulicami Białegostoku pod hasłem „Białystok domem dla wszystkich”. Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, policja musiała użyć gazu. W stronę uczestników rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami, wykrzykiwano też obraźliwe słowa.

- Tego typu marsze, wywoływane przez środowiska próbujące forsować niestandardowe zachowania seksualne, budzą ogromny opór (...) na Podlasiu, ale także w innych częściach Polski

- powiedział TVN24 Piontkowski.

- W związku z tym warto się zastanowić, czy w przyszłości tego typu imprezy powinny być organizowane. To powoduje zamieszki, może powodować zagrożenie zdrowia wielu przygodnych obywateli i trzeba się poważnie zastanowić, w jaki sposób rozwiązać ten problem

- dodał.[polecam:https://niezalezna.pl/280834-tusk-sie-nudzi-pakujac-pudla-w-brukseli-probuje-znowu-jatrzyc-i-robi-to-dosc-nieudolnie]

W niedzielę rano wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński informował na Twitterze, że w związku z wydarzeniami w Białymstoku zatrzymano 25 chuliganów, którym przedstawiono zarzuty. Jak doprecyzował rzecznik podlaskiej policji nadkom. Tomasz Krupa, zatrzymano 21 sprawców wykroczeń, z czego 19 ukarano mandatami, a przeciw dwóm osobom skierowano wnioski o ukaranie do sądu. Dodał, że kolejnych czterech zatrzymanych to sprawcy przestępstw.

Pierwszy Marsz Równości w Białymstoku od początku wzbudzał emocje. Na dzień marszu zgłoszono w białostockim magistracie ponad 70 zgromadzeń, ostatecznie odbyło się kilka. Marsz ruszył z placu NZS, gdzie kilkanaście godzin przed marszem rozpoczęło się czuwanie przy sąsiadującym z placem pomnikiem Bohaterów Ziemi Białostockiej, do tego zgromadzenia dołączyli też licznie kibice, którzy chwilę przed marszem mieli swoją manifestację przy tym placu. Jeszcze przed marszem dochodziło do słownych utarczek między uczestnikami a kontrmanifestantami.

W niedzielę po południu funkcjonariusze podlaskiej policji zaczęli publikować wizerunki osób, które są podejrzane. [polecam:https://niezalezna.pl/280839-policja-szuka-uczestnikow-zajsc-ujawnia-wizerunki]

Do sobotnich wydarzeń odniosła się szefowa MSWiA Elżbieta Witek, która na Twitterze napisała, że nie było przyzwolenia na chuligańskie zachowania, a każda osoba dopuszczająca się łamania prawa musi liczyć się z konsekwencjami.[polecam:https://niezalezna.pl/280800-nie-cichna-echa-wydarzen-w-bialymstoku-szefowa-mswia-zabrala-stanowczy-glos-w-tej-sprawie]

W niedzielę rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik w przesłanej informacji napisał, iż przemoc i pogarda w żadnym przypadku nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Zaś Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wyraził nadzieję w mediach społecznościowych, że policja przy wsparciu MSWiA szybko zidentyfikuje sprawców ataku.[polecam:https://niezalezna.pl/280833-jest-reakcja-episkopatu-po-wydarzeniach-w-bialymstoku-przemoc-i-pogarda-nie-moga-byc-usprawiedliwiane]

Z kolei w niedzielę ulicami Białegostoku przeszedł Marsz w Obronie Rodziny, w którym udział wzięło wiele osób broniących fundamentalnych zasad. Odbył się w spokoju.[polecam:https://niezalezna.pl/280823-marsz-w-obronie-rodziny-przeszedl-ulicami-bialegostoku-spokoj-radosc-wartosci-zdjecia]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl