Hamas wyklucza rozbrojenie i grozi atakami

Hoheit (¿!)/creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/de/deed.en

  

Zastępca szefa Hamasu w Strefie Gazy Chalil al-Haja wykluczył możliwość rozbrojenia jego ugrupowania w ramach palestyńskich rozmów zjednoczeniowych. Zagroził również przeniesieniem broni Hamasu na Zachodni Brzeg, by walczyć tam z Izraelem.

"Kwestia naszej broni nie podlega dyskusji" - powiedział Haja dziennikarzom w Gazie. Zapowiedział również jej przeniesienie na Zachodni Brzeg Jordanu, by "walczyć z izraelską okupacją".

Wypowiedź wiceszefa Hamasu pokazuje wyzwania, jakie wiążą się z rozpoczęciem pojednania Hamasu z Fatahem, partią prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa - zaznacza Reuters.

Na początku października w Kairze, przy mediacji Egiptu, radykalny Hamas i umiarkowany Fatah podpisały porozumienie w sprawie pojednania. Umowa ma na celu rozpoczęcie tworzenia palestyńskiego rządu jedności narodowej. Porozumienie z Egpitu nie określa jednak kwestii rozbrojenia Brygad Al-Kasima, zbrojnego ramienia Hamasu, do czego wzywa Fatah.

Zdemilitaryzowanie tej organizacji jest również warunkiem stawianym przez USA oraz Izrael dla poparcia palestyńskich rozmów zjednoczeniowych.

W ramach porozumienia 1 listopada Hamas przekazał kontrolę nad przejściami granicznymi Strefy Gazy z Izraelem i Egiptem na rzecz Autonomii Palestyńskiej. Z kolei w środę wieczorem ugrupowania uzgodniły w Kairze, że wybory parlamentarne i prezydenckie w Autonomii Palestyńskiej odbędą się do końca 2018 r.

Jak podkreśla Reuters, "spodziewano się, że Hamas podejmie kolejne kroki, by rozszerzyć kontrolę Autonomii Palestyńskiej nad Gazą (...), ale nieporozumienia między obu stronami nasiliły się". W poniedziałek do Strefy Gazy przybyli egipscy negocjatorzy, aby spotkać się z przedstawicielami palestyńskich ugrupowań, próbując uchronić porozumienie przed kolejnymi problemami.

Do punktów spornych między ugrupowaniami należy również kwestia płatności dla prawie 40 000 pracowników, których Hamas zatrudnił do kierowania Strefą Gazy, oraz sankcje nałożone na tę palestyńską enklawę przez Abbasa.

Brygady Al-Kasima mają do dyspozycji tysiące bojowników i pokaźny arsenał rakietowy. Od połowy lat 90. ich bojownicy przeprowadzili wiele zamachów samobójczych i ataków rakietowych na Izrael. Od 2008 roku Hamas stoczył z państwem żydowskim trzy wojny.

Przez ostatnią dekadę między Fatahem i Hamasem panował głęboki rozłam; w tym czasie Hamas sprawował rządy w Strefie Gazy, a Fatah kontrolował część terytoriów Zachodniego Brzegu. Porozumienie ma umożliwić rządowi na Zachodnim Brzegu odzyskanie kontroli administracyjnej nad Strefą Gazy, a także zapewnienie bezpieczeństwa nad przejętymi przejściami granicznymi.(

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Sobolewski ostro o rezolucji PE krytykującej Polskę: Taktyka ulica i zagranica znana nie od dziś

/ PrtSc/ polskieradio.pl

  

Poseł PiS Krzysztof Sobolewski pytany przez Katarzynę Gójską na antenie Radiowej Jedynki o rezolucję Parlamentu Europejskiego krytykującej Polskę zaznaczył, że "taktyka ulica i zagranica jest nam znana od minimum czterech lat w totalnej opozycji", a "ta rezolucja jest kolejnym takim przykładem". Europarlament zaapelował w rezolucji, aby polski parlament wstrzymał się od przyjęcia proponowanego projektu ustawy oraz „zapewnił młodzieży dostęp do kompleksowej edukacji seksualnej”.

Fakt ujawnił, że w przerwie obrad w pierwszym dniu nowego Sejmu grupa posłów Platformy wybrała się do pobliskiej restauracji, gdzie na stołach zagościło wino i piwo. Czytelnicy nie kryją oburzenia. Zwykły Polak nie może bowiem w przerwie pić alkoholu. Przepisy w tym względzie są surowe i takie zachowanie może doprowadzić do utraty pracy. A posłowie PO mogą.

Tę sprawę skomentował na Antenie Radiowej Jedynki poseł PiS Krzysztof Sobolewski.

Pozostaje mi tylko przychylić się do opinii czytelników. Byliśmy w trakcie obrad Sejmu pierwszej kadencji, była przerwa, którą można było spożytkować zupełnie inaczej

- stwierdził.

Pytany przez Katarzynę Gójską o rezolucję Parlamentu Europejskiego krytykującej Polskę zaznaczył, że "taktyka ulica i zagranica jest nam znana od minimum czterech lat w totalnej opozycji".

Ta rezolucja jest kolejnym takim przykładem

- dodał.

Przypomnijmy: Parlament Europejski przyjął rezolucję krytykującą Polskę za projekt ustawy dotyczący edukacji seksualnej. Za rezolucją głosowało 471 europosłów, 128 było przeciw, a 57 wstrzymało się od głosu. Pod projektem rezolucji podpisani są europosłowie największych frakcji w PE: EPL, socjaliści, Odnowić Europę, Zieloni i GUE.

[polecam:https://niezalezna.pl/297253-w-europarlamencie-ostry-atak-na-polske-biedron-odtrabil-sukces-ale-szybko-zgasila-go-kempa]

Europarlament zaapelował w rezolucji, aby polski parlament wstrzymał się od przyjęcia proponowanego projektu ustawy oraz „zapewnił młodzieży dostęp do kompleksowej edukacji seksualnej”.

W przyjętej rezolucji PE „wyraża głębokie zaniepokojenie niezwykle niejasnymi, szerokimi i nieproporcjonalnymi przepisami projektu ustawy, które de facto zmierzają do penalizacji upowszechniania edukacji seksualnej wśród nieletnich”.

Jak podkreślił Sobolewski: "pierwszym zaskoczeniem jest to, że rezolucja krytykuje obywatelskie projekty, które dopiero są procedowane, nie weszły jeszcze w życie".

Pytany z kolei o różnicę zdań w koalicji rządzącej ws. propozycji zniesienia 30-krotności składki ZUS zaznaczył, że "projekt został wniesiony do Sejmu, będzie procedowany a my w tym czasie będziemy rozmawiać z naszym koalicjantem".

Będziemy przekonywać naszego koalicjanta do tego, by zmodyfikował swoje stanowisko

- powiedział.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl