„To najdynamiczniej rozwijająca się dziedzina polskiej gospodarki”

Krakowski rynek; Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/DzidekLasek

  

Wpływy z turystyki w 2016 r. szacuje się na 110 mld zł, to 8 proc. więcej wobec 2015 r. - mówił minister sportu i turystyki Witold Bańka. Dodał, że ten rok zapowiada się równie rekordowo. Jego zdaniem turystyka jest najdynamiczniej rozwijającą się dziedziną polskiej gospodarki.

W Warszawie rozpoczęła się konferencja Hotel Trends Poland & CEE 2017. Jest to piąta edycja tego wydarzenia.

Jak powiedział dziś Bańka, z analiz eksperckich wynika, że zarówno turystyczny rynek wewnętrzny, jak i zewnętrzny wskazują na "wzrost wszelkiego rodzaju wskaźników, zarówno jeżeli chodzi o wyjazdy Polaków za granice, ale także podróże krótkookresowe, długookresowe".

Jego zdaniem to "pokazuje, że turystyka jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin polskiej gospodarki".

- To jest ogromna szansa dla wszystkich, ale to jest także ogromne wyzwanie i odpowiedzialność, także przed branżą hotelarską, żeby ten dobry trend, te dobre wskaźniki, znakomitą sytuację ekonomiczną i gospodarczą w Polsce wykorzystać do inwestycji

 - ocenił. Zaapelował, aby tych możliwości nie zmarnować.

Jak ocenił minister, w Europie i na całym świecie Polska jest postrzegana jako kraj "atrakcyjny, bezpieczny, a także świadczący wysoką jakość usług i obsługi obiektów hotelowych". Jego zdaniem jesteśmy uważani za jeden z pięciu krajów europejskich, który w kontekście nowych obiektów, planów inwestycyjnych "jest postrzegany jako jeden z najbardziej atrakcyjnych i profesjonalnych".

Podkreślił, że ta ocena na tle Europy jest zasługą przede wszystkim inwestorów.

- Nie boicie się inwestować, macie odwagę i dostrzegacie potencjał rynku w Polsce

 - zaznaczył, zawracając się do przedstawicieli branży hotelarskiej zgromadzonych na konferencji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Europejski Bank Centralny ma szefową

/ pixabay.com/martaposemuckel

  

Przywódcy państw i rządów Unii Europejskiej mianowali Christine Lagarde szefową Europejskiego Banku Centralnego (EBC). To ostatni krok w powołaniu Francuzki na to stanowisko. Jej kadencja potrwa do 2027 roku.

Christine Lagarde zastąpi 1 listopada obecnego prezesa EBC Włocha Mario Draghiego.

Była szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), w ramach kompromisowego pakietu uzgodnionego przez szefów państw i rządów różnych europejskich rodzin politycznych, została nominowana do objęcia prezesury EBC jeszcze w lipcu na szczycie UE.

Lagarde stała wcześniej od 2011 roku na czele MFW. Przed tym pełniła różne funkcje ministerialne we Francji, w tym stanowisko ministra gospodarki, finansów i zatrudnienia od 2007 do 2011 roku.

Nowa szefowa EBC jest prawniczką z wykształcenia, specjalizującą się w prawie pracy i fuzjach oraz przejęciach. Ma jednak rozległe doświadczenie wyniesione również z sektora publicznego i francuskiego rządu.

W czasie procesu nominacji podnosiły się krytyczne głosy, że Lagarde nie była zawodowo zaangażowana w politykę makroekonomiczną, a przede wszystkim nie sprawowała wcześniej funkcji prezesa banku centralnego. Mimo tego komisja ds. gospodarczych i monetarnych europarlamentu pozytywnie ją zaopiniowała, a PE dał poparcie we wrześniu.

Prezesi EBC są mianowani na ośmioletnią, nieodnawialną kadencję przez szefów państw i rządów UE, po uprzedniej konsultacji z Parlamentem Europejskim. Eksperci wskazują, że głównym zadaniem Francuzki w EBC będzie przeciwdziałanie długotrwałemu spowolnieniu gospodarczemu w strefie euro.

Lagarde będzie pierwszą kobietą na czele Europejskiego Banku Centralnego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl