Szef KRS ujawnił nam, jak działa sędzia Żurek! To już zakrawa na kpinę

/ Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

Grzegorz Broński

Dziennikarz „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i portalu niezależna.pl.

Kontakt z autorem

Michał Gradus

Kontakt z autorem

  

Na oficjalnej stronie Krajowej Rady Sądownictwa ukazał się komunikat zachęcający do udziału w demonstracjach przeciw reformie sądownictwa. Jak już wcześniej informowaliśmy, jego autor – sędzia Waldemar Żurek (będący rzecznikiem KRS), nie konsultował treści "odezwy" z członkami KRS, bo uznał, że zna poglądy większości z nich. Okazuje się jednak, że skandal jest jeszcze większy! Dziś otrzymaliśmy pismo od sędziego Dariusza Zawistowskiego, przewodniczącego KRS. To co w nim ujawniono wprawia w osłupienie.

„(…) informujemy wszystkich, dla których ważne są niezależne instytucje gwarantujące prawa obywatelskie, że spotykamy się w piątek o godzinie 19.00 przed Pałacem Prezydenckim i przed wszystkimi sądami w całym kraju”

– napisał w ubiegłotygodniowym komunikacie rzecznik KRS Waldemar Żurek.

Nasz reporter skontaktował się wtedy z KRS. Wówczas nie dostaliśmy odpowiedzi. Mail przyszedł dziś. Odpowiedź jest na tyle bulwersująca, że ją zaprezentujemy w całości, choć zapowiadana demonstracja już się odbyła.

Ale najpierw przypomnimy fragmenty wcześniejszej publikacji "Gazety Polskiej Codziennie":


Ten temat pojawił się również w środowym programie „W punkt” telewizji Republika. Gośćmi byli sędzia Żurek i poseł Krystyna Pawłowicz (członek KRS-u), która zwróciła uwagę, że odezwa jest w imieniu Rady, ale nie skonsultowano jej z członkami Rady. Podkreśliła, że treść ma wydźwięk polityczny, jest de facto wezwaniem do udziału w antyrządowej demonstracji.

Pan jest politykiem – powiedziała do W. Żurka.

Redaktor Katarzyna Gójska dopytywała, w czyim imieniu komunikat został opublikowany. Rzecznik ­KRS-u początkowo kluczył, za pomocą ogólników unikał jednoznacznej odpowiedzi, ale w końcu przyznał.

Uznałem, znając poglądy większości członków Krajowej Rady Sądownictwa, że mogę wydać taki komunikat

– stwierdził Żurek.

Rozmawialiśmy z niektórymi parlamentarzystami należącymi do KRS-u. Ich reakcja była identyczna – są oburzeni działaniem sędziego. Zwłaszcza uwikłaniem Rady w polityczne akcje.

Absolutnie nikt nie konsultował ze mną tego komunikatu. To ociera się o skandal

– powiedział Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz’15. – W mojej ocenie sędzia Żurek przekroczył uprawnienia - dodał.

Zbulwersowany jest również senator Rafał Ambrozik (PiS).

Nie znałem treści komunikatu przed jego publikacją. To indywidualna inicjatywa sędziego Żurka

– powiedział nam.

A Ministerstwo Sprawiedliwości (Zbigniew Ziobro należy do KRS-u)? 

Nie było konsultacji ani nawet jakichkolwiek prób. Sędzia Żurek rzekomo walczy z upolitycznieniem sędziów, a swoimi działaniami skrajnie upolitycznia Krajową Radę Sądownictwa

– powiedział Jan Kanthak, rzecznik resortu sprawiedliwości.

Pomimo prób nie udało się nam wtedy porozmawiać z członkami prezydium Krajowej Rady Sądownictwa, do którego należą tylko sędziowie.


Dziś przyszła odpowiedź od przewodniczącego KRS, sędziego Dariusza Zawistowskiego. Treść zdumiewa. Okazuje się, że rzecznik KRS nie konsultował komunikatu nawet z przewodniczącym KRS, czyli swoim szefem!

Treść komunikatu Rzecznika Prasowego KRS dotyczącego zaproszenia na demonstrację przed Pałacem Prezydenckim w dniu 24 listopada 2017 roku., nie była ze mną konsultowana

– napisał sędzia Dariusz Zawistowski, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa

Załączamy kopię odpowiedzi od przewodniczącego KRS.

Jak ustaliliśmy, trwa zaplanowane na dziś posiedzenie KRS. Działania sędziego Żurka w sprawie komunikatu zostaną na nim poruszone – zapewnił nas jeden z członków KRS.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Europejski Bank Centralny ma szefową

/ pixabay.com/martaposemuckel

  

Przywódcy państw i rządów Unii Europejskiej mianowali Christine Lagarde szefową Europejskiego Banku Centralnego (EBC). To ostatni krok w powołaniu Francuzki na to stanowisko. Jej kadencja potrwa do 2027 roku.

Christine Lagarde zastąpi 1 listopada obecnego prezesa EBC Włocha Mario Draghiego.

Była szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), w ramach kompromisowego pakietu uzgodnionego przez szefów państw i rządów różnych europejskich rodzin politycznych, została nominowana do objęcia prezesury EBC jeszcze w lipcu na szczycie UE.

Lagarde stała wcześniej od 2011 roku na czele MFW. Przed tym pełniła różne funkcje ministerialne we Francji, w tym stanowisko ministra gospodarki, finansów i zatrudnienia od 2007 do 2011 roku.

Nowa szefowa EBC jest prawniczką z wykształcenia, specjalizującą się w prawie pracy i fuzjach oraz przejęciach. Ma jednak rozległe doświadczenie wyniesione również z sektora publicznego i francuskiego rządu.

W czasie procesu nominacji podnosiły się krytyczne głosy, że Lagarde nie była zawodowo zaangażowana w politykę makroekonomiczną, a przede wszystkim nie sprawowała wcześniej funkcji prezesa banku centralnego. Mimo tego komisja ds. gospodarczych i monetarnych europarlamentu pozytywnie ją zaopiniowała, a PE dał poparcie we wrześniu.

Prezesi EBC są mianowani na ośmioletnią, nieodnawialną kadencję przez szefów państw i rządów UE, po uprzedniej konsultacji z Parlamentem Europejskim. Eksperci wskazują, że głównym zadaniem Francuzki w EBC będzie przeciwdziałanie długotrwałemu spowolnieniu gospodarczemu w strefie euro.

Lagarde będzie pierwszą kobietą na czele Europejskiego Banku Centralnego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl