Wyroki skazujące za prowadzenie agencji towarzyskiej

/ twitter.com/theliptv

  

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał wyroki skazujące wobec zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Łomży, oskarżonej m.in. o czerpanie korzyści z nierządu. Według prokuratury, w latach 2004-2015 przez prowadzoną przez przestępców agencję towarzyską przewinęło się blisko 70 kobiet.

Ze względu na charakter sprawy, proces odbywał się z wyłączeniem jawności.

Jak podała w komunikacie prowadząca śledztwo w tej sprawie Prokuratura Regionalna w Białymstoku, sześciu oskarżonym osobom zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu ułatwianie i czerpanie korzyści z nierządu, jak również tzw. pranie brudnych pieniędzy. Kolejne trzy osoby były oskarżone wyłącznie o tzw. pranie brudnych pieniędzy.

Według ustaleń śledztwa, w latach 2004-2015 przez prowadzoną przez grupę przestępczą agencję towarzyską przewinęło się blisko 70 kobiet, głównie narodowości białoruskiej i ukraińskiej, ale były również Polki.

W przypadku kobiet z zagranicy zalegalizowano ich pobyt na terytorium RP m.in. poprzez fingowane zatrudnienie w charakterze sprzątaczek czy barmanek.

W kwietniu Sąd Okręgowy w Łomży skazał dwóch głównych oskarżonych - założycieli i kierujących grupą - na kary 6 i 4 lat więzienia. Pozostałych - na kary od 10 miesięcy do 1 roku i 3 miesięcy z warunkowym zawieszeniem ich wykonania.

Sąd zasądził też od 3 tys. zł do 20 tys. zł grzywny. Orzekł też przepadek przedmiotów pochodzących z przestępstwa: pieniędzy i praw majątkowych do nieruchomości oraz przepadek równowartości korzyści majątkowych osiągniętych z sutenerstwa i pochodzących z tzw. prania brudnych pieniędzy, w łącznej kwocie ponad 1,5 mln zł.

W postępowaniu odwoławczym białostocki sąd apelacyjny kary te utrzymał; wyrok jest prawomocny.

Według prokuratury, pod pozorem działalności hotelarskiej i baru, grupa zapewniała ochronę, zakwaterowanie, fikcyjne zatrudnienie oraz udostępniała pokoje do uprawiania prostytucji przez co najmniej 69 kobiet. W zamian sprawcy zabierali im połowę pieniędzy, które kobiety otrzymywały za usługi seksualne.

Pieniądze lokowali na rachunkach bankowych, kupowali nieruchomości, które następnie przekazywali członkom rodziny. Jak wynika ze śledztwa, przestępcy nabyli dziewięć nieruchomości: grunty rolne, działki budowlane i mieszkania, o łącznej wartości ponad 600 tys. zł. Majątek ten został zabezpieczony przez prokuratora.

W trakcie śledztwa, na poczet przyszłych kar i środków karnych o charakterze majątkowym, zajęto m.in. na rachunkach bankowych i w gotówce kwotę ponad 520 tys. zł, a także trzy samochody osobowe o wartości w sumie 90 tys. zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Europejski Bank Centralny ma szefową

/ pixabay.com/martaposemuckel

  

Przywódcy państw i rządów Unii Europejskiej mianowali Christine Lagarde szefową Europejskiego Banku Centralnego (EBC). To ostatni krok w powołaniu Francuzki na to stanowisko. Jej kadencja potrwa do 2027 roku.

Christine Lagarde zastąpi 1 listopada obecnego prezesa EBC Włocha Mario Draghiego.

Była szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), w ramach kompromisowego pakietu uzgodnionego przez szefów państw i rządów różnych europejskich rodzin politycznych, została nominowana do objęcia prezesury EBC jeszcze w lipcu na szczycie UE.

Lagarde stała wcześniej od 2011 roku na czele MFW. Przed tym pełniła różne funkcje ministerialne we Francji, w tym stanowisko ministra gospodarki, finansów i zatrudnienia od 2007 do 2011 roku.

Nowa szefowa EBC jest prawniczką z wykształcenia, specjalizującą się w prawie pracy i fuzjach oraz przejęciach. Ma jednak rozległe doświadczenie wyniesione również z sektora publicznego i francuskiego rządu.

W czasie procesu nominacji podnosiły się krytyczne głosy, że Lagarde nie była zawodowo zaangażowana w politykę makroekonomiczną, a przede wszystkim nie sprawowała wcześniej funkcji prezesa banku centralnego. Mimo tego komisja ds. gospodarczych i monetarnych europarlamentu pozytywnie ją zaopiniowała, a PE dał poparcie we wrześniu.

Prezesi EBC są mianowani na ośmioletnią, nieodnawialną kadencję przez szefów państw i rządów UE, po uprzedniej konsultacji z Parlamentem Europejskim. Eksperci wskazują, że głównym zadaniem Francuzki w EBC będzie przeciwdziałanie długotrwałemu spowolnieniu gospodarczemu w strefie euro.

Lagarde będzie pierwszą kobietą na czele Europejskiego Banku Centralnego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl