Jak Nowoczesna poradzi sobie z finansowaniem partii? Znamienne słowa Petru

Ryszard Petru / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

W sobotę Katarzyna Lubnauer została wybrana na przewodniczącą Nowoczesnej. Stwierdziła, że chce rozmawiać z Ryszardem Petru, by „znaleźć dla niego miejsce". Pojawiają się głosy, że partia może zbankrutować. O problemach z finansowaniem mówił sam Ryszard Petru.

Były już lider Nowoczesnej chyba nie może pozbierać się po sobotniej porażce. Jego nagłe milczenie na Twitterze jest w tym kontekście bardzo wymowne. Mija już druga doba od ostatniego wpisu. W przypadku Ryszarda Petru to coś naprawdę niecodziennego.

Podczas konwencji Nowoczesnej odbyły się wybory na przewodniczącego partii. Zwyciężyła Katarzyna Lubnauer na którą zagłosowało 149 osób. Ryszard Petru zdobył 140 głosów.

Wokół tematu zmiany lidera pojawiła się również kwestia finansowania partii. Do tej pory pieniądze załatwiał Petru – powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus.

Ryszard Petru przynosił wszystko, jeżeli chodzi o pieniądze

– mówiła dla Onetu Scheuring-Wielgus.

Przyznała, że nie wie jak będzie to wyglądało za przywództwa Lubnauer. Politycy Nowoczesnej mieli pytać o tę kwestię nowego lidera. Nie dostali odpowiedzi.

Do słów posłanki odniósł się Maciej Wąsik.

Sam Petru – jeszcze przed konwencją .N - powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że od dwóch lat na bieżąco pozyskuje finansowanie na to, by partia funkcjonowała.

Ważne jest, by inni kandydaci też mieli świadomość, jak ważne jest to wyzwanie i o co delikatnie też do nich apeluję

– mówił.

Chce pan powiedzieć, że Ryszard Petru przestaje być szefem nowoczesnej i Nowoczesna ma problemy z pozyskaniem pieniędzy? – zapytał prowadzący.

Powiedziałem, dotychczas ja to tylko robiłem, kropka. Nie chcę wysnuwać dalej idących wniosków – stwierdził wówczas Petru.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Europejski Bank Centralny ma szefową

/ pixabay.com/martaposemuckel

  

Przywódcy państw i rządów Unii Europejskiej mianowali Christine Lagarde szefową Europejskiego Banku Centralnego (EBC). To ostatni krok w powołaniu Francuzki na to stanowisko. Jej kadencja potrwa do 2027 roku.

Christine Lagarde zastąpi 1 listopada obecnego prezesa EBC Włocha Mario Draghiego.

Była szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), w ramach kompromisowego pakietu uzgodnionego przez szefów państw i rządów różnych europejskich rodzin politycznych, została nominowana do objęcia prezesury EBC jeszcze w lipcu na szczycie UE.

Lagarde stała wcześniej od 2011 roku na czele MFW. Przed tym pełniła różne funkcje ministerialne we Francji, w tym stanowisko ministra gospodarki, finansów i zatrudnienia od 2007 do 2011 roku.

Nowa szefowa EBC jest prawniczką z wykształcenia, specjalizującą się w prawie pracy i fuzjach oraz przejęciach. Ma jednak rozległe doświadczenie wyniesione również z sektora publicznego i francuskiego rządu.

W czasie procesu nominacji podnosiły się krytyczne głosy, że Lagarde nie była zawodowo zaangażowana w politykę makroekonomiczną, a przede wszystkim nie sprawowała wcześniej funkcji prezesa banku centralnego. Mimo tego komisja ds. gospodarczych i monetarnych europarlamentu pozytywnie ją zaopiniowała, a PE dał poparcie we wrześniu.

Prezesi EBC są mianowani na ośmioletnią, nieodnawialną kadencję przez szefów państw i rządów UE, po uprzedniej konsultacji z Parlamentem Europejskim. Eksperci wskazują, że głównym zadaniem Francuzki w EBC będzie przeciwdziałanie długotrwałemu spowolnieniu gospodarczemu w strefie euro.

Lagarde będzie pierwszą kobietą na czele Europejskiego Banku Centralnego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl