Franciszek wyruszył w 21. zagraniczną podróż

Papież Franciszek wyruszył w 21. zagraniczną podróż, by odwiedzić Birmę i Bangladesz. Oba kraje łączy kwestia uciekających do Bangladeszu z birmańskiego stanu Arakan Rohingjów, muzułmańskiej mniejszości prześladowanej w buddyjskim kraju.

Aleteia Image Department/creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

To kolejna papieska wizyta określana jako podróż na "peryferie świata". Birma jest na trzecim miejscu wśród najbiedniejszych państw, a Bangladesz - na piątym. W obu krajach jest bardzo niski odsetek katolików. Watykaniści zauważają zarazem, że przede wszystkim z sympatią oczekuje się na papieża, który postrzegany jest tam jako człowiek pokoju i dialogu.

Podczas niedzielnego spotkania z wiernymi Franciszek powiedział:

Proszę was, byście towarzyszyli mi modlitwą o to, aby moja obecność była dla tamtejszej ludności znakiem bliskości i nadziei.

Uwagę obserwatorów budzi w związku z tą wizytą to, jak Franciszek podejdzie do sprawy muzułmańskich Rohingjów, uważanych za jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości na świecie.

Birma będzie pierwszym etapem sześciodniowej papieskiej podróży. Franciszek przybędzie w poniedziałek na lotnisko w dawnej stolicy, Rangunie, gdzie odbędzie się ceremonia powitania.

We wtorek papież uda się do nowej stolicy, Naypyidaw. Złoży tam wizytę prezydentowi Birmy Htinowi Kyawowi, a następnie spotka się z szefową rządu i dyplomacji, byłą przywódczynią opozycji i laureatką Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi. Wygłosi też przemówienie do przedstawicieli wszystkich władz.

W środę w Rangunie papież Franciszek odprawi mszę, w której - jak się oczekuje - udział weźmie około 200-300 tys. osób. Następnie spotka się z najwyższą radą mnichów buddyjskich, a potem w katedrze z biskupami birmańskimi. Zaplanowano też spotkanie papieża z głównodowodzącym armii, która do niedawna rządziła krajem, generałem Min Aungiem Hlaingiem.

W czwartek, w ostatnim dniu pobytu w Birmie, Franciszek odprawi w katedrze w Rangunie mszę dla młodzieży. Po niej odleci do Bangladeszu. W stolicy tego kraju, Dhace, papież odwiedzi narodowe mauzoleum poświęcone pamięci uczestników walk o niepodległość. Złoży też wizytę prezydentowi Abdulowi Hamidowi i wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz.

W piątek, 1 grudnia, odbędzie się msza w stołecznym parku Suhrawardy Udyan, w trakcie której papież udzieli święceń kapłańskich. Na ten dzień zapowiedziano również szczególnie oczekiwane spotkanie międzyreligijne papieża w ogrodach siedziby arcybiskupa Dhaki, na które przybędą przedstawiciele Rohingjów. Nie wiadomo, czy Franciszek użyje nazwy tej grupy. O to, aby tego nie robił, by nie zaognić sytuacji, apelowali do niego przedstawiciele Kościoła w obu krajach.

W sobotę 2 grudnia papież odwiedzi ośrodek pomocy prowadzony przez zgromadzenie Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty, spotka się z duchowieństwem w stołecznym kościele i odwiedzi cmentarz parafialny. Na zakończenie wizyty zaplanowano spotkanie z młodzieżą. W nocy papież powróci do Rzymu.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#podróż #Bangladesz #Birma #Franciszek #papież

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo