Rosyjskie rakiety dla Turcji najwcześniej w 2019 r.

/ flickr.com

  

Turcja oczekuje, że w 2019 r. otrzyma pierwszą dostawę rosyjskich pocisków kierowanych ziemia-powietrze S-400 — poinformowało ministerstwo obrony w Ankarze.

Negocjacje ws. zakupu od Rosji jej najnowocześniejszych rakiet przeciwlotniczych S-400 Turcja prowadziła od ponad roku. Zdaniem USA i niektórych innych państw członkowskich NATO, było to przejawem lekceważenia przez Ankarę zasad współpracy sojuszniczej. Zwracano przy tym uwagę, że S-400 nie nadają się do zintegrowania z systemami obronnymi NATO - na co Turcja odpowiadała, że Sojusz Północnoatlantycki nie przedstawił jej korzystnej cenowo alternatywy dla rosyjskich rakiet.

Jak zaznaczył turecki minister obrony Nurettin Canikli, większość szczegółów umowy musi jeszcze ustalić komisja budżetowa parlamentu, ale chodzi tu o dostawę dwóch systemów S-400, przy czym jeden z nich jest opcjonalny. 

Gdy otrzymamy te systemy, nasz kraj zapewni sobie ważny element obrony powietrznej. Rozwiązanie to, którego celem jest zaspokojenie pilnej potrzeby, nie zmniejsza naszego zdecydowania, by rozwijać nasze własne systemy — podkreślił szef tureckiego resortu obrony.

Stosunki Turcji z Rosją wyraźnie pogorszyły się, gdy przez szereg lat wspierały one przeciwne strony w konflikcie wewnętrznym w Syrii, ale w ciągu ostatniego roku odnotowano tutaj znaczną poprawę. Moskwa i Ankara współpracują obecnie w działaniach na rzecz przywrócenia pokoju w Syrii.

Canikli poinformował, że Turcja prowadzi również rozmowy z francusko-włoskim konsorcjum EUROSAM na temat opracowania własnych systemów obrony przeciwrakietowej po podpisaniu przez trzy państwa memorandum o wzmocnieniu współpracy w sferze zbrojeniowej.

Na mocy tego memorandum tureckie, francuskie i włoskie firmy rozpoczęły współpracę w celu określenia, projektowania, produkowania i wykorzystania unowocześnionej wersji (systemu rakietowego) SAMP-T w ramach wspólnego konsorcjum — powiedział.

Dodał, że Turcja chce wkrótce "ostatecznie sfinalizować" rozmowy z EUROSAM, co ma nastąpić najpóźniej do końca bieżącego roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Trzeba napić się wódki". Ten komentarz szefa "Wyborczej" to najlepsze podsumowanie wyborów!

Zdjęcie ilustracyjne / Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

  

Jedni dziś piją szampana z powodu zwycięstwa, inni - zdecydowanie "na smutno" - mają do dyspozycji inne trunki. Jarosław Kurski z "Gazety Wyborczej" zwolennikom opozycji radzi... napić się wódki. Tak napisał w pierwszym felietonie po opublikowaniu wyników wyborów.

Według sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat, w wyborach do Parlamentu Europejskiego zwyciężyło PiS z poparciem proc. 42,4 proc. Koalicja Europejska uzyskała 39,1 proc. głosów. Te wyniki wywołały prawdziwy popłoch przy Czerskiej. W siedzibie "Gazety Wyborczej", podobnie jak na wieczorze wyborczym Koalicji Europejskiej, próbowano robić dobrą minę do złej gry. Widać to po kolejnych artykułach.

Niebywałą szczerością wykazał się jeden z szefów "GW". Zdradził przy tym, co dziś będą pili zwolennicy "totalnych".

"Jeśli wyniki exit poll się potwierdzą, to trzeba się napić wódki, ale nie rozpaczać. Trudno, obóz demokratyczny przegrał nieco pierwszą połowę wyborczego meczu. Szkody są jednak małe. Są za to bezcenne wnioski. Ta porażka nie oznacza, że w październikowych wyborach do Sejmu demokraci przegrają, choć bez psychologicznego efektu, choćby minimalnego zwycięstwa KE, będzie trudniej"

- napisał w swoim felietonie Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

Oj, takich wyników na Czerskiej chyba się nie spodziewali...

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Wyborcza, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl