„Inka” rodzi dobro

Rozpoczęły się przygotowania do odsłonięcia kolejnego pomnika Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszki i łączniczki 5. Wileńskiej Brygady AK. Będzie to kolejny pomnik w regionie, z którego „Inka” się wywodzi. Pierwszy pomnik Siedzikówny ufundowali leśnicy w miejscowości Gruszki k. Narewki, drugi stanął w białostockim parku Planty. To nie jest jedyne wydarzenie, które związane będzie w najbliższym czasie z pamięcią o tej dzielnej dziewczynie zamordowanej przez komunistów.

W tym miejscu chciałbym zaprosić na kilka ciekawych wydarzeń, w których będę w najbliższych dniach uczestniczył. W niedzielę 26.11 będę brał udział w Targach Polskiej Książki w Londynie, które odbędą się w godz. 10.00–17.00 (Polski Klub – Slough, Church Lane, SL2 4NZ Stoke Poges). Po zakończeniu targów odbędzie się debata z udziałem zaproszonych gości. To pierwsza tego rodzaju inicjatywa na Wyspach. Organizatorzy liczą na to, że zintegruje patriotyczne środowiska, które wykazują się tam sporą aktywnością. Na spotkaniu będzie można nabyć książę „Inka. Pamięć i tożsamość”.

W środę 29 listopada będziemy gościli w Pile dyrektora Jacka Pawłowicza z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL‑ u oraz pracownika tej placówki, ale również znanego z łamów „Gazety Polskiej Codziennie” – Jarosława Wróblewskiego. To kolejne przedsięwzięcie realizowane w ramach współpracy salezjanów z muzeum, w którym więziony był nasz współbrat, abp Antoni Baraniak. Obaj Panowie dokonają prezentacji placówki i jej zadań. Jarosław Wróblewski zaprezentuje także swoją książkę o gen. Januszu Brochwiczu-Lewińskim, ps. Gryf. Współorganizatorem tego spotkania jest pilski klub „Gazety Polskiej”.

W piątek 1 grudnia mam natomiast zaszczyt zaprosić naszych Czytelników do miejscowości Czarne, gdzie odbędzie się ogólnopolska konferencja „Inka rodzi dobro”. Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Brygada „Inki” z Mariuszem Biroszem na czele, które zawiązało się w związku z nadaniem miejscowej szkole imienia sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK.

Stowarzyszenie jest niezwykle prężne. W ciągu kilku miesięcy udało się mu zorganizować kilka spotkań z ciekawymi ludźmi, uczestniczyć w wielu patriotycznych wydarzeniach w kraju, zorganizować drużynę ZHR-u w miejscowej szkole. We wspomnianej konferencji wezmą udział m.in. prof. Krzysztof Szwagrzyk, Tadeusz Płużański, Piotr Szubarczyk, Sławomir Frątczak, dr Karol Nawrocki. Gościem specjalnym uroczystości będzie rodzina „Inki” oraz kombatanci, w tym płk Weronika Sebastianowicz ps. Różyczka, przewodnicząca Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi. W trakcie spotkania odbędą się koncerty Andrzeja Kołakowskiego i Pawła Piekarczyka. W sobotę o godz. 15.00 panią płk Sebastianowicz gościć będziemy w Pile.

Serdecznie zapraszam.

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#Inka #Inka rodzi dobro

ks. Jarosław Wąsowicz SDB
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo