Budowę CPK chcą finansować banki. Potrzeba 30-35 mld zł, ale pieniędzy nie zabraknie

Tomasz Hamrat

  

Decyzja o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego oznacza, że na nową inwestycję trzeba znaleźć 30–35 mld zł. – Oprócz unijnych dotacji w ramach nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021–2027 pieniądze na projekt wyłożyć mogą banki – twierdzą przedstawiciele rządu i państwowych spółek.

Zapewniają, że problemów z finansowaniem Centralnego Portu Komunikacyjnego nie będzie. Okazuje się, że duże banki, m.in. z chińskim kapitałem, same pytają o możliwość udzielenia kredytów na budowę CPK oraz obsługujących go linii kolejowych. Polski rząd nie wyklucza takiego rozwiązania, jednocześnie licząc na fundusze unijne z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021–2027.


– W obecnej perspektywie finansowej UE infrastruktura portów lotniczych nie może być finansowana ze środków unijnych – twierdzi wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Komisja Europejska wstrzymała możliwość finansowania tego typu inwestycji w Europie po krytycznym raporcie Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, który wykazał w bardzo wielu wypadkach niską ekonomiczność tego typu przedsięwzięć, szczególnie w odniesieniu do regionalnych portów.


– To się odbiło na decyzji dotyczącej aktualnej perspektywy finansowej – wyjaśnia wiceminister. – Ale będziemy starali się uzyskać finansowanie CPK w przyszłej perspektywie finansowej UE, czyli na lata 2021–2027. Rozmowy na ten temat już się rozpoczęły, Komisja Europejska propozycje na przyszłą perspektywę ma przedstawić w maju 2018 r. – dodaje Kwieciński.


Decyzji co do formuły finansowania CPK jeszcze nie podjęto. Według Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa sposobów na zabezpieczenie środków na ten cel jest wiele. Ponieważ znaczną część projektu stanowić będzie kolejowa infrastruktura, wiceszef resortu Andrzej Bittel wskazuje m.in. na unijne fundusze przeznaczone na kolej, oczywiście z następnej perspektywy budżetowej UE.


Także prezes PKP SA Krzysztof Mamiński uważa, że pozyskanie środków finansowych nie będzie stanowiło problemu.

– Przedstawiciele różnych banków patrzą na projekt z przychylnością – stwierdził. – Jesteśmy gotowi do szukania środków na rynku, musimy jednak poznać szczegóły, wiedzieć, kto będzie właścicielem wybudowanej infrastruktury – dodaje szef PKP SA.


Jednym z możliwych źródeł kapitału jest Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (ABII), w którego radzie Polskę reprezentuje Radosław Pyffel. – Działania banku miały być prowadzone głównie na kontynencie azjatyckim, udało się jednak zmienić jego mandat i rozciągnąć definicję tak, by mógł inwestować również w Polsce – tłumaczy.


Zdaniem Pyffela Chińczycy mają ambicję pokryć Europę Środkową siecią szybkich kolei. Mają to być głównie połączenia północ–południe.

– Model chiński, przetestowany już w Pakistanie czy Kazachstanie, polega na finansowaniu poprzez nisko oprocentowane długoterminowe kredyty. Jako kraj i region możemy wziąć udział w tym wielkim projekcie, tym bardziej że ABII na pewno nie będzie chciał być właścicielem nowo powstałych obiektów – dodaje Pyffel.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiatr powieje nawet 100 km/h. IMGW ostrzega

/ pixabay.com/CC0/jodylehigh

  

Dzisiaj rano w dziewięciu województwach w południowej i wschodniej Polsce obowiązują ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem. Najsilniejszego wiatru powinni spodziewać się mieszkańcy południowych powiatów Śląska, Małopolski i Podkarpacia.

Dla tych obszarów wydano alert drugiego stopnia. Przewiduje się tam wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, miejscowo w porywach nawet do 100 km/h.

Alerty pierwszego stopnia obowiązują na pozostałym obszarze tych województw i na Opolszczyźnie, w województwie lubelskim, świętokrzyskim i na Mazowszu. Ostrzeżeniem objęta jest także zachodnia część Warmii i Mazur i powiaty nowodworski, pucki, wejherowski, gdański, a także całe Trójmiasto.

Tam w porywach wiatr może osiągnąć prędkość 80 km/h.

Jak podaje na Twitterze zastępca szefa RCB, Grzegorz Świszcz, dziś rano bez prądu pozostawało po nocnych wichurach blisko 134tys. odbiorców.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl