Requiem dla Lil Peepa

  

Zmarł zdolny młody muzyk amerykański Lil Peep (wł. Gustav Åhr). Miał 21 lat i zapewne przedawkował narkotyki.

Czy kupował je jednak u dilera? Jego instagramowe posty sugerują, że przed śmiercią łykał Xanax, środek uspokajający wydawany tylko na receptę. Takie niespodziewane zgony to w Stanach problem społeczny. W 2016 r. z powodu przedawkowania medykamentów umarło tam więcej ludzi niż kiedykolwiek (ok. 65 tys. – więcej, niż zginęło na wojnie w Wietnamie). Natychmiast przypomniały mi się lata, gdy pracowałem na amerykańskiej uczelni i odkryłem, że część moich studentów zaprawia się specyfikiem o nazwie Adderall, który jest zasadniczo formą amfetaminy. Silnie uzależniający lek (stosowany przy poważnych zaburzeniach) był łykany jak dropsy, by poprawić wyniki w nauce. W wolnorynkowej i nieregulowanej służbie zdrowia nikt bowiem specjalnie nie nadzoruje lekarzy. Pacjent prosi o receptę i płaci, a jeśli jej nie dostaje, idzie gdzie indziej. Lub płaci więcej. Wszystko na „legalu”. Do Polski wróciłem z przekonaniem, że w medycynie państwowa kontrola, choć może irytująca, jest jednak potrzebna jak nigdzie indziej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts