Szkolenie żołnierzy NSR

/ mat. 11. pa. / http://11pa.wp.mil.pl/pl/17_112.html

  

W ostatnim miesiącu szkolenia żołnierzy służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR) instruktorzy z 11. Mazurskiego Pułku Artylerii prowadzą intensywne praktyczne zajęcia na Przykoszarowym Placu Ćwiczeń oraz Strzelnicy Garnizonowej w Węgorzewie.

Jak podaje oficjalny portal 11. Mazurskiego Pułku Artylerii, przeprowadzono m.in. zajęcia ze strzelania na celność i skupienie z karabinka. Oprócz strzelania elewi szkolili się na kilku punktach nauczania, na których doskonalili swoje umiejętności w zakresie budowy i przygotowania broni do strzelania, nawiązywania i utrzymania łączności zgodnie z przepisami korespondencji radiowej oraz zakładania ogólnowojskowej odzieży ochronnej i filtracyjnej maski przeciwgazowej.

Na kolejnych zajęciach elewi uczyli się m.in. zasad bezpiecznego pokonywania toru napalmowego, udzielania pierwszej pomocy poparzonym i gaszenia środków zapalających na umundurowaniu i oporządzeniu. Szczególne zainteresowanie szkolonych wzbudził pokaz skutków działania ręcznych granatów zapalających RGZ, podczas którego ochotnicy mogli samodzielnie odpalić taki granat i obserwować, z jaką łatwością roztapia on stal - czytamy na portalu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 11. pa., DG RSZ
Tagi

Wczytuję komentarze...

Bardzo silny wiatr w Bieszczadach

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Angels04/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu wiatr wieje z prędkością 65 km/godz. W czwartek rano na Połoninie Wetlińskiej, gdzie widać w promieniu pięciu kilometrów, było osiem stopni mrozu. Niektóre szlaki górskie są oblodzone.

"Bardzo silny wiatr sprawia, że temperatura odczuwalna powietrza w górnych partiach gór jest niższa niż pokazują to termometry" – przypomniał ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski.

Na połoninach leży średnio 46 cm zmrożonego śniegu.

Natomiast w bieszczadzkich dolinach termometry pokazują, m.in. w Cisnej i Ustrzykach Górnych, minus jeden - dwa stopnie Celsjusza. Pokrywa śnieżna waha się od 10 do 15 cm śniegu. Jest bezwietrznie lub wieje słaby wiatr.

Niektóre szlaki turystyczne są oblodzone.

"Wybierający się w góry powinni pamiętać o odpowiednim stroju i obuwiu. Należy też zabrać ze sobą m.in. naładowany telefon komórkowy z zainstalowaną aplikacją +Ratunek+"

- dodał ratownik dyżurny.

Trwające od kilkunastu dni ferie szkolne spowodowały, że w górach jest spory ruch turystyczny. W regionie pracuje większość wyciągów narciarskich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts