Coraz większe problemy niemieckiego giganta zbrojeniowego

/ flickr.com / zdjęcie ilustracyjne

  

Niemiecki dziennik „Handelsblatt” zepsuł koncernowi ThyssenKrupp wczorajszą konferencję prasową, w czasie której ogłoszono wyniki tego przemysłowego potentata w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku. Gazeta opublikowała tego dnia serię artykułów o poważnych problemach pionu koncernu, specjalizującego się w budowie okrętów, w tym przede wszystkim okrętów podwodnych.

Jak wynika ze źródeł gazety, wieloletni brak inwestycji w technologię produkcji okrętów podwodnych spowodował, że wszystkie obecne kontrakty kilońskiej stoczni ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) przynoszą straty, a terminy dostaw są opóźnione. Za opóźnienia naliczane są przez klientów kary, które mogą sięgać nawet dziesiątek milionów euro

Według cytowanych przez niemiecki dziennik pracowników kilońskiej stoczni, przestarzałe procesy produkcyjne rodem z ubiegłego wieku odbywają się w niej z wykorzystaniem tworzonej ręcznie, przy pomocy przysłowiowego papieru i ołówka, dokumentacji technicznej. Brak komputerowego systemu projektowania powoduje liczne niezgodności w produkcji i pogłębia opóźnienia w dostawach okrętów podwodnych.  

Jak donosi Handelsblatt, innym problemem stoczni TKMS  jest składanie niemożliwych do zrealizowania obietnic przez dział handlowy firmy. Ich realizacja staje się potem kłopotem dla niemieckich inżynierów na etapie budowy okrętów, opóźniając ich dostawę i zwiększając koszty, jeśli oczywiście okażą się w ogóle możliwe do spełnienia. 

Wieloletnie oszczędzanie na koniecznych inwestycjach doprowadziło do sytuacji, w której stocznia TKMS ma pełen portfel zamówień, ale każdy kontrakt wykonywany jest z opóźnieniem, a spółka nie przynosi zysków. Złe zarządzanie stocznią zostało dostrzeżone przez zarząd koncernu. ThyssenKrupp próbował pozbyć się stoczni. Nie było jednak chętnych na jej zakup . Wobec tego zdecydowano się na zmiany personalne. Ze stanowiskiem pożegnać się mają, według źródeł Handelsblatt, prezes i dyrektor finansowa TKMS.

Zmartwieniem dla niemieckiego koncernu ThyssenKrupp są również zarzuty korupcyjne. Handelsblatt podaje tutaj przykłady Turcji, która może zerwać kontrakt na okręty podwodne jeśli potwierdzą się korupcyjne podejrzenia, i Izraela. To obecnie największy klient TKMS, którego zamówienia warte są ponad trzy miliardy euro. Izraelska policja dysponuje poważnymi dowodami na to, że kontrakty były zdobywane dzięki łapówkom. Do ostatniej umowy na dostawę do Izraela trzech okrętów podwodnych wpisana została nawet klauzula o jej anulowaniu jeśli korupcyjne oskarżenia znajdą potwierdzenie. 

Polska także ma niedługo wybrać partnera do budowy okrętów podwodnych. Produkcja ma być kontynuowana także po zakończeniu zlecenia dla polskich sił morskich. Oby nie skończyło się tak jak w przypadku Turcji, która na pierwszy z zamówionych w TKMS w 2009 r. sześciu okrętów podwodnych czeka do dziś, a niemiecki koncern nie jest w stanie go dostarczyć, mimo nałożonych na niego kar w wysokości ponad 100 milionów euro. Według cytowanych przez Handelsblatt pracowników TKMS, kontrakt ten „przekroczył wszystkie założone koszty i harmonogramy”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Handelsblatt
Tagi

Wczytuję komentarze...

Co w praktyce oznacza wynik wyborów do Senatu? Gowin: Od znaków zapytania pobolewa głowa

Jarosław Gowin / fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

- Nigdy do tej pory nie było takiej sytuacji, żeby obóz rządowy - mający większość w Sejmie - nie miał większości w Senacie. Co to oznacza w praktyce - czy to nie będzie paraliżować funkcjonowania rządu, instytucji państwowych - to są duże znaki zapytania - tak wyniki wyborów do Senatu RP ocenia lider Porozumienia, Jarosław Gowin.

Dzisiaj w programie Tłit Wp.pl wicepremier Jarosław Gowin mówił o wynikach wyboru do Senatu.

- Tu nie mamy większości, to bardzo komplikuje proces rządzenia. Polska wkracza na ziemię nieznaną. Nigdy do tej pory nie było takiej sytuacji, żeby obóz rządowy - mający większość w Sejmie - nie miał większości w Senacie. Co to oznacza w praktyce - czy to nie będzie paraliżować funkcjonowania rządu, instytucji państwowych - to są duże znaki zapytania. Mnie troszkę od tych znaków zapytania głowa pobolewa

 - powiedział.

Pytany, czy zna w Senacie kogoś, kto byłby w stanie przejść na stronę PiS, Gowin odpowiedział:

- Nie jest tajemnicą, że wysoko cenię - również w kampanii wyborczej dobrze oceniałem - działanie Władysława Kosiniaka-Kamysza. Ale to nie oznacza, że PSL czy w wymiarze sejmowym czy senackim może być koalicjantem. Na razie deklaracje liderów PSL są jednoznaczne - chcą pozostać częścią obozu opozycyjnego.

[polecam:https://niezalezna.pl/293254-senator-po-pochwalil-sie-propozycja-objecia-teki-ministra-szef-kprm-cos-mu-przypomnial]

Zdaniem Gowina, "jeżeli dojdzie do poszerzenia koalicji - czy w Sejmie, czy w Senacie - a prawdopodobnie poszerzenie koalicji wymagałoby uzgodnień i na poziomie sejmowym czy rządowym i na poziomie senackim - to najpierw musi być to porozumienie, poszerzenie programowe".

PiS uzyskał 48 mandatów w Senacie. Koalicja Obywatelska – 43 mandaty, PSL – trzy, a SLD – dwa. W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska).

[polecam:https://niezalezna.pl/293080-czego-boi-sie-schetyna-opublikowal-senacka-odezwe-napisal-w-niej-o-korupcji-politycznej]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl