Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Ważne spotkanie premier Szydło w Brukseli

Premier Beata Szydło na marginesie szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli spotkała się z premierem Szwecji Stefanem Loefvenem. Polska i Szwecja to inicjatorzy powstania Partnerstwa Wschodniego.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Jak wynika z informacji KPRM, w spotkaniu z szefem szwedzkiego rządu uczestniczyli również minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.

W #Bruksela premier @BeataSzydlo spotkała się z premierem Szwecji Stefanem Löfvenem @SwedishPM. #EaPSummit pic.twitter.com/XSjqdjbDMF

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 24, 2017

Szczyt Partnerstwa Wschodniego rozpoczął się ok. godz. 10:00. Państwa UE oraz kraje Wschodu potwierdzą 20 założeń, które mają służyć zacieśnianiu współpracy. "Stara Unia" nie kryje sceptycyzmu wobec kwestii ewentualnej integracji.

W #Bruksela premier @BeataSzydlo spotkała się z premierem Szwecji Stefanem Löfvenem @SwedishPM. #EaPSummit pic.twitter.com/XSjqdjbDMF

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 24, 2017

Przed szczytem Loefven odrzucał sugestie, że w relacjach krajów PW i UE nastąpiła stagnacja.

- Umowa stowarzyszeniowa i porozumienie o wolnym handlu to znaczące kroki do przodu. Dlatego wydaje mi się, że udało nam się dokonać postępu - mówił.

Z kolei, premier Szydło podkreśliła, że Polska zabiega o to, by PW z fazy deklaracji przeszło wreszcie w fazę konkretów.

- To, że są już pewne decyzje dotyczące wiz, współpracy handlowej, infrastruktury, to jest właśnie to, o co chodzi Polsce, żebyśmy kierowali tę współpracę przede wszystkim do zwykłych ludzi – powiedziała szefowa polskiego rządu.

Wypowiedź premier @BeataSzydlo przed Szczytem #PartnerstwoWschodnie #EaPSummit. pic.twitter.com/Ww2kiEB06w

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 24, 2017

Na szczyt do Brukseli miało przyjechać ze strony państw UE 22 przywódców - premierów lub prezydentów. Pozostałe kraje miały być reprezentowane na niższym szczeblu. Do Brukseli nie przyjechał m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron ani premier Holandii Mark Rutte.

Liderzy państw UE i krajów PW na szczycie mają potwierdzić wytyczne dotyczące zacieśniania współpracy w konkretnych obszarach. UE i kraje sąsiedzkie uszeregowały je w czterech obszarach priorytetowych, które koncentrują się na wzmocnieniu instytucji i dobrych rządów, poprawie mobilności i kontaktów międzyludzkich, wzmocnieniu gospodarki oraz usprawnianiu połączeń transportowych i energetycznych. We wspólnym dokumencie roboczym unijna dyplomacja i Komisja Europejska wskazały 20 założeń na rok 2020 w tych czterech obszarach.

Partnerstwo Wschodnie zostało utworzone w 2009 roku z inicjatywy Polski i Szwecji w celu pogłębiania ekonomicznych i politycznych związków między UE a sześcioma partnerami z Europy Wschodniej: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią, Ukrainą. Poprzedni szczyt przywódców tych krajów z liderami unijnymi odbył się w 2015 r. w Rydze.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Beata Szydło #Partnerstwo Wschodnie #Bruksela #Szwecja #polityka

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo