Gaz będzie tańszy

  

Nowa umowa na dostawy gazu skroplonego z USA wywołała wielkie emocje. W jej kontekście mówiono głównie o zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego, bezpieczeństwa dostaw i uniezależnieniu się od Rosji. Tymczasem dużo ważniejsza w tej umowie jest nowa formuła cenowa, zasygnalizowana przez PGNiG i ministra energii.

Wiąże ona cenę LNG nie z ceną ropy naftowej, ale z ceną gazu na jednej z giełd europejskich. Dzięki temu dostawy gazu skroplonego mogą być konkurencyjne cenowo do dostaw rosyjskich, bo ceny giełdowe są niższe niż te w kontraktach długoterminowych. Klauzula cenowa może być zapowiedzią zmiany w 2022 r., kiedy zmniejszymy lub zrezygnujemy z dostaw z Rosji. Wtedy będziemy mogli zaoferować LNG z USA w cenie konkurencyjnej do dostaw z Rosji zarówno Polakom, jak i poprzez Polskę innym krajom w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl