Niemcom zależy na wielostronnych i niezawodnych relacjach z Rosją. By to osiągnąć, szczególnie w trudnych czasach, konieczny jest szczery dialog – napisała kanclerz Merkel w liście odczytanym przez niemieckiego współprzewodniczącego Dialogu Petersburskiego Ronalda Pofallę.

Prezydent Rosji Władimir Putin podkreślił w przesłaniu do uczestników obrad, że powołana do życia przez niego i ówczesnego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera platforma ma "szczególne znaczenie w zwalczaniu nieufności, przesądów i stereotypów w relacjach między obu krajami".

Pofalla, były szef urzędu kanclerskiego, otwierając konferencję podkreślił, że relacje niemiecko-rosyjskie znajdują się w kryzysie. Wśród przyczyn wymienił "naruszającą prawo międzynarodowe aneksję Krymu" i wsparcie Moskwy dla separatystów w Donbasie.

Były premier Rosji Wiktor Zubkow, rosyjski przewodniczący Dialogu Petersburskiego powiedział, że sankcje szkodzą przede wszystkim Unii Europejskiej. Wymienił rolnictwo oraz urządzenia dla rurociągów jako dziedziny, w których Europa poniosła największe straty.

W dwudniowych obradach uczestniczy 250 przedstawicieli polityki, kultury, gospodarki i nauki z obu krajów. Po raz pierwszy od 2012 roku udział w konferencji wezmą też przedstawiciele rządów - ze strony niemieckiej minister gospodarki Brigitte Zypries.