Czarne chmury nad Stępniem. Były prezes TK ma kłopoty, bo zachciało mu się wiecować z kodziarzami

Jerzy Stępień / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Istnieje podejrzenie naruszenia zasady apolityczności sędziego – tak sąd dyscyplinarny Trybunału Konstytucyjnego uzasadnił decyzję zobowiązującą do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec byłego prezesa TK Jerzego Stępnia. Informację podał portal tvp.info.

Postępowanie dyscyplinarne wobec Jerzego Stępnia, sędziego TK w stanie spoczynku, zostało wznowione

– informowała wczoraj w TVP prezes Trybunału Julia Przyłębska.

Czytaj więcej: Wznowiono postępowanie wobec byłego prezesa TK

Dziś portal tvp.info podał, że sąd dyscyplinarny TK zobowiązał rzecznika dyscyplinarnego Stanisława Rymara do wszczęcia postępowania ws. wystąpienia Stępnia na wiecu PO 6 maja br. Początkowo Rymar odmówił.

Czytaj też: Stępień w końcu się doigrał. Sędziego czekają poważne kłopoty

Według tvp.info, sąd w składzie: Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (przewodnicząca), Grzegorz Jędrejek (sprawozdawca) i Zbigniew Jędrzejewski uchylił decyzję Rymara o odmowie wszczęcia postępowania. Jednogłośna decyzja sądu jest skutkiem uwzględnienia zażalenia sędziego i wiceprezesa Trybunału Mariusza Muszyńskiego.

Jak wskazał sąd, Rymar "nie odniósł się do zarzutu udziału STK w stanie spoczynku Jerzego Stępnia w wiecu politycznym zorganizowanym w Warszawie w dniu 6 maja 2017 r."

Chodzi o Marsz Wolności z maja br., gdy Stępień w towarzystwie polityków PO, N i PSL mówił m.in, że w Polsce toczy się w tej chwili wojna o wszystko

- podało tvp.info.

Istnieje podejrzenie naruszenia przez STK w stanie spoczynku Jerzego Stępnia zasady apolityczności sędziego

– uznali sędziowie. Zaznaczyli, że w samym udziale Stępnia (prezesa TK w latach 2006-2008) w debacie publicznej nie ma nic nagannego; sąd uznał jednak, że uzasadnione są wątpliwości, czy Stępień nie naruszył konstytucyjnego obowiązku zachowania bezstronności oraz apolityczności, "biorąc udział w charakterze mówcy w wiecu zorganizowanym przez partię polityczną".

Oto "apolityczność" Jerzego Stępnia w kilku archiwalnych tweetach.

Sędzia TK w stanie spoczynku odpowiada dyscyplinarnie przed Trybunałem - tak jak sędzia w stanie czynnym - za naruszenie przepisów prawa, uchybienie godności sędziego, naruszenie Kodeksu Etycznego Sędziego TK lub inne nieetyczne zachowanie, mogące podważać zaufanie do jego bezstronności lub niezawisłości. Karami dyscyplinarnymi są: upomnienie; nagana; obniżenie wynagrodzenia sędziego TK od 10 proc. do 20 proc. na okres do 2 lat oraz złożenie sędziego Trybunału z urzędu. W przypadku sędziego w stanie spoczynku może on utracić uprawnienie do pobierania związanej z tym statusem wyższej "emerytury".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Europejski Bank Centralny ma szefową

/ pixabay.com/martaposemuckel

  

Przywódcy państw i rządów Unii Europejskiej mianowali Christine Lagarde szefową Europejskiego Banku Centralnego (EBC). To ostatni krok w powołaniu Francuzki na to stanowisko. Jej kadencja potrwa do 2027 roku.

Christine Lagarde zastąpi 1 listopada obecnego prezesa EBC Włocha Mario Draghiego.

Była szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), w ramach kompromisowego pakietu uzgodnionego przez szefów państw i rządów różnych europejskich rodzin politycznych, została nominowana do objęcia prezesury EBC jeszcze w lipcu na szczycie UE.

Lagarde stała wcześniej od 2011 roku na czele MFW. Przed tym pełniła różne funkcje ministerialne we Francji, w tym stanowisko ministra gospodarki, finansów i zatrudnienia od 2007 do 2011 roku.

Nowa szefowa EBC jest prawniczką z wykształcenia, specjalizującą się w prawie pracy i fuzjach oraz przejęciach. Ma jednak rozległe doświadczenie wyniesione również z sektora publicznego i francuskiego rządu.

W czasie procesu nominacji podnosiły się krytyczne głosy, że Lagarde nie była zawodowo zaangażowana w politykę makroekonomiczną, a przede wszystkim nie sprawowała wcześniej funkcji prezesa banku centralnego. Mimo tego komisja ds. gospodarczych i monetarnych europarlamentu pozytywnie ją zaopiniowała, a PE dał poparcie we wrześniu.

Prezesi EBC są mianowani na ośmioletnią, nieodnawialną kadencję przez szefów państw i rządów UE, po uprzedniej konsultacji z Parlamentem Europejskim. Eksperci wskazują, że głównym zadaniem Francuzki w EBC będzie przeciwdziałanie długotrwałemu spowolnieniu gospodarczemu w strefie euro.

Lagarde będzie pierwszą kobietą na czele Europejskiego Banku Centralnego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl