Czarne chmury nad Stępniem. Były prezes TK ma kłopoty, bo zachciało mu się wiecować z kodziarzami

Jerzy Stępień / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Istnieje podejrzenie naruszenia zasady apolityczności sędziego – tak sąd dyscyplinarny Trybunału Konstytucyjnego uzasadnił decyzję zobowiązującą do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec byłego prezesa TK Jerzego Stępnia. Informację podał portal tvp.info.

Postępowanie dyscyplinarne wobec Jerzego Stępnia, sędziego TK w stanie spoczynku, zostało wznowione

– informowała wczoraj w TVP prezes Trybunału Julia Przyłębska.

Czytaj więcej: Wznowiono postępowanie wobec byłego prezesa TK

Dziś portal tvp.info podał, że sąd dyscyplinarny TK zobowiązał rzecznika dyscyplinarnego Stanisława Rymara do wszczęcia postępowania ws. wystąpienia Stępnia na wiecu PO 6 maja br. Początkowo Rymar odmówił.

Czytaj też: Stępień w końcu się doigrał. Sędziego czekają poważne kłopoty

Według tvp.info, sąd w składzie: Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (przewodnicząca), Grzegorz Jędrejek (sprawozdawca) i Zbigniew Jędrzejewski uchylił decyzję Rymara o odmowie wszczęcia postępowania. Jednogłośna decyzja sądu jest skutkiem uwzględnienia zażalenia sędziego i wiceprezesa Trybunału Mariusza Muszyńskiego.

Jak wskazał sąd, Rymar "nie odniósł się do zarzutu udziału STK w stanie spoczynku Jerzego Stępnia w wiecu politycznym zorganizowanym w Warszawie w dniu 6 maja 2017 r."

Chodzi o Marsz Wolności z maja br., gdy Stępień w towarzystwie polityków PO, N i PSL mówił m.in, że w Polsce toczy się w tej chwili wojna o wszystko

- podało tvp.info.

Istnieje podejrzenie naruszenia przez STK w stanie spoczynku Jerzego Stępnia zasady apolityczności sędziego

– uznali sędziowie. Zaznaczyli, że w samym udziale Stępnia (prezesa TK w latach 2006-2008) w debacie publicznej nie ma nic nagannego; sąd uznał jednak, że uzasadnione są wątpliwości, czy Stępień nie naruszył konstytucyjnego obowiązku zachowania bezstronności oraz apolityczności, "biorąc udział w charakterze mówcy w wiecu zorganizowanym przez partię polityczną".

Oto "apolityczność" Jerzego Stępnia w kilku archiwalnych tweetach.

Sędzia TK w stanie spoczynku odpowiada dyscyplinarnie przed Trybunałem - tak jak sędzia w stanie czynnym - za naruszenie przepisów prawa, uchybienie godności sędziego, naruszenie Kodeksu Etycznego Sędziego TK lub inne nieetyczne zachowanie, mogące podważać zaufanie do jego bezstronności lub niezawisłości. Karami dyscyplinarnymi są: upomnienie; nagana; obniżenie wynagrodzenia sędziego TK od 10 proc. do 20 proc. na okres do 2 lat oraz złożenie sędziego Trybunału z urzędu. W przypadku sędziego w stanie spoczynku może on utracić uprawnienie do pobierania związanej z tym statusem wyższej "emerytury".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nie żyje szef bułgarskiego Sztabu Generalnego. Gen. Andrej Bocew miał 60 lat

/ Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

W wieku 60 lat zmarł nagle szef bułgarskiego Sztabu Generalnego gen. Andrej Bocew - podało w czwartek wieczorem Ministerstwo Obrony. Bocew zajmował stanowisko szefa obrony, jak nazywane jest to stanowisko w Bułgarii, od marca 2017 r.

W latach 2011-2017 r. generał Bocew był dowódcą bułgarskich sił lądowych.

Na stanowisko szefa obrony, które do 2009 r. było określane jak w innych krajach nazwą "szef sztabu generalnego", mianował go wkrótce po objęciu urzędu w 2017 r. obecny prezydent Rumen Radew.

"Wojsko traci w jego osobie znakomitego żołnierza i dowódcę, który pozostawi swój trwały ślad w wojskowej historii Bułgarii"

- napisano w komunikacie Ministerstwa Obrony Bułgarii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts