Dom Historii Europejskiej (HEH) – zastrzeżenia rządu polskiego do wystawy w Brukseli

Pierwsza sowiecka bomba atomowa / historia-europa.ep.eu

  

Wiceminister kultury Jarosław Sellin na spotkaniu unijnych ministrów w Brukseli rozmawiał o ekspozycji powstałego w tym roku Domu Historii Europejskiej (HEH). Stwierdził, że Rząd Polski ma zastrzeżenia co do wydźwięku tej wystawy. „Uważamy, że powinno dojść do bardzo daleko idącej korekty narracyjnej w tej placówce” – powiedział dziennikarzom po spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych za kwestie kultury.

Jak zaznaczył wiceminister, osoba odwiedzająca HEH nie dowie się np., że istnieli tacy ludzie jak William Szekspir, Johann Goethe czy Fryderyk Szopen. Jego zdaniem w placówce w ogóle nie są pokazane tradycje różnych narodów, a chrześcijaństwo przedstawione jest jako źródło wyłącznie opresji. 

Nie ma nic pozytywnego związanego z chrześcijaństwem.

– stwierdził.
Sellin uważa również, że w HEH pojęcie „naród” jest napiętnowane jako idea, która prowadzi wyłącznie do nieszczęść. Nie dostrzega się jego pozytywnych aspektów. 

Jarosław Sellin poprosił ministrów kultury pozostałych państw członkowskich, by zainteresowali się narracją wystawy w Domu Historii Europejskiej i zajęli stanowisko w tej sprawie. Na jego wystąpienie zareagowała jedynie minister kultury Łotwy Dace Melbardek, która wsparła stanowisko Polski. Zwróciła m.in. uwagę na dysproporcje w ocenie komunizmu i faszyzmu. Zdaniem niektórych krytyków ta pierwsza ideologia nie została odpowiednio skrytykowana.

Komunizm w Domu Historii Europejskiej jest nieudanym, ale dosyć szlachetnym eksperymentem (...). Doświadczenia nasze czy Łotyszy są w tej materii odmienne.

 

– zauważył Sellin.

Polskie władze oczekują, że inicjatywę w tej sprawie podejmie przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, który sprawuje pieczę nad placówką. Na początku października list w tej sprawie napisał do niego wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Według naszego rządu Tajani powinien zebrać uwagi zgłoszone przez ministrów kultury państw UE i zaproponować rozwiązania prowadzące do zmiany treści wystawy.

Tak ta wystawa nie powinna wyglądać. Ona fałszuje historię Europy.

 

– zaznaczył wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Podczas wrześniowej debaty zorganizowanej w PE przez PiS, badacze z kilku krajów wskazali na ignorowanie chrześcijańskich korzeni Europy, niedostateczną krytykę komunizmu, uproszczenia i wiele pominięć na temat Europy Środkowej. Platforma Europejskiej Pamięci i Sumienia, której założycielami ze strony Polski są Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego, zarzuca ekspozycji neomarksistowskie interpretacje historyczne.


    

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl,mkidn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Sekcje zwłok ofiar tragedii w Szczyrku

/ https://www.youtube.com/watch?v=L6XOcajHwWg

  

Sekcje zwłok ośmiu osób, które zginęły w środę na skutek wybuchu gazu w domu w Szczyrku, są nadal przeprowadzane w Zakładzie Medycyny Sądowej w Katowicach. Prokuratura nie informuje na razie o ich wynikach.

"Te sekcje oraz identyfikacja ofiar trwają, ale nie informujemy na razie o wynikach. Informacje, jakie pojawiają się na ten temat w przestrzeni medialnej, to wyłącznie spekulacje, których źródłem z całą pewnością nie jest prokuratura"

– poinformowała prok. Agnieszka Michulec z bielskiej prokuratury okręgowej.

Zgoda na pochówek ofiar możliwa będzie po ustaleniu ich tożsamości. Prokuratura prowadzi obecnie śledztwo w sprawie, a nie przeciwko komuś. Dotyczy ono sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach.

Do tragedii w Szczyrku doszło w środę wieczorem. Wybuch gazu zniszczył całkowicie trzykondygnacyjny dom. Ratownicy znaleźli w gruzach ciała ośmiu ofiar, w tym czworga dzieci.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl