Tysiące miejsc w noclegowniach u progu sezonu zimowego

/ pixabay.com

  

3420 miejsc dla bezdomnych w 51 noclegowniach i trzech ogrzewalniach zorganizowano w województwie śląskim u progu sezonu zimowego. Dodatkowe patrole policji mają znajdować osoby zagrożone wychłodzeniem i kierować je w bezpieczne miejsca.

W Katowicach zebrał się dziś Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ws. stanu przygotowań do zimy. Jak wyjaśnił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, to coroczne spotkanie organizowane po to, by zebrać informacje, czy wszystkie służby są już w pełnej gotowości na wypadek niesprzyjających warunków pogodowych.

- Jestem odpowiedzialny za bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa i chciałbym, by w tym trudnym okresie roku obywatele wiedzieli, że w razie potrzeby wszystkie służby i jednostki są gotowe do natychmiastowego działania - dodał Wieczorek.

W posiedzeniu wzięły udział nie tylko służby mundurowe jak policja i straż pożarna, ale także inspektorzy budowlani, sanitarni, ochrony środowiska, przedstawiciele kolei, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad czy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Przez cały poprzedni sezon jesienno-zimowy z powodu wychłodzenia w regionie zmarło 12 osób. Dlatego śląscy policjanci uruchomili dodatkowe patrole piesze, które dotrą do tych miejsc, gdzie nie dojedzie radiowóz.

- Funkcjonariusze odwiedzają pustostany, dworce, parki, te wszystkie rejony, w których mogą przebywać bezdomni - zapewnił nadkomisarz Dawid Kaszuba z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Przedstawiciele wojewody przypomnieli, że od 1 listopada w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach działa infolinia dla osób bezdomnych. Pod bezpłatnym numerem telefonu 987 można uzyskać informację na temat noclegów czy wyżywienia. W poprzednim sezonie dzięki informacjom z infolinii podjęto w regionie ok. 400 interwencji, w tym – już ponad 70.

Podobnie jak w poprzednich latach wojewoda śląski przekazał pieniądze stowarzyszeniom zajmującym się pomocą bezdomnym. To 610 tys. zł na remonty schronisk, zakup odzieży, leków, środków czystości czy pościeli. Pieniądze zasilą 26 projektów, zgłoszonych do konkursu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kuriozalny proces Nitras kontra Cenckiewicz. Poseł PO się nie przygotował

/ Lukasz Szelemej/Gazeta Polska

  

Dziś w Sądzie Okręgowym w Szczecinie odbył się proces w trybie odwoławczym, który Sławomirowi Cenckiewiczowi wytoczył poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras. Kulisy całej sprawy są dość absurdalne, bo chodzi o... podanie dalej memów na Twitterze. Cenckiewicz informuje, że Nitras - znany z "obrony sądów" - nie wziął na rozprawę nawet dowodu osobistego.

Cenckiewicz został zobowiązany do usunięcia z Twittera treści, które nie spodobały się Nitrasowi, choć o wyroku i samej rozprawie dowiedział się z Twittera.

Sprawa ma dalszy ciąg - tym razem w trybie odwoławczym.

[polecam:https://niezalezna.pl/284309-slawomir-cenckiewicz-prosi-o-wsparcie-chodzi-o-proces-z-nitrasem-za-podanie-dalej-memow]

Nitrasa oburzyło to, że Cenckiewicz podał dalej na Twitterze memy dotyczące jego osoby.

Dzisiejszą rozprawę na swoim internetowym portalu opisuje Radio Szczecin.

Zdaniem posła PO-KO sugerują one, że jest złodziejem. Polityk opozycji twierdzi, że do tej pory ludzie wyzywają go na ulicy. 

Takich przypadków są co najmniej dziesiątki, jeśli nie setki. Żeby nie być gołosłownym, ostatnio, gdy wychodziłem wraz z rodziną z pizzerii na ulicy Poniatowskiego, starsza pani nazwała mnie bandytą, złodziejem, który powinien siedzieć w więzieniu 

- mówił w sądzie Nitras.

Mecenas Zbigniew Bogucki - obrońca Sławomira Cenckiewicza - odpowiadając Nitrasowi powiedział, że "kto sieje wiatr, ten zbiera burzę"

Jest posłem, który budzi jedne z największych emocji, ale pewnie na tym mu zależy, a skoro mu na tym zależy, to wpisuje w ten sposób w swoją działalność niejako przyzwolenie na to. Skoro ja w ten sposób walczę i takim mieczem wojuje, to mogę od tego miecza również zginąć 

- mówił.

Cenckiewicz stwierdził zaś, że to, co spotyka na ulicach Nitrasa, nie ma związku z podanymi przez niego dalej wpisami na Twitterze.

Ciekawe sytuacje miały miejsce jeszcze przed rozprawą. Nitras - znany z "obrony sądów" nie wziął ze sobą dowodu osobistego. Nie podał też ręki prof. Cenckiewiczowi.

Wyrok w tej sprawie zapadnie 4 września.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: radioszczecin.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl