Tysiące miejsc w noclegowniach u progu sezonu zimowego

/ pixabay.com

  

3420 miejsc dla bezdomnych w 51 noclegowniach i trzech ogrzewalniach zorganizowano w województwie śląskim u progu sezonu zimowego. Dodatkowe patrole policji mają znajdować osoby zagrożone wychłodzeniem i kierować je w bezpieczne miejsca.

W Katowicach zebrał się dziś Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ws. stanu przygotowań do zimy. Jak wyjaśnił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, to coroczne spotkanie organizowane po to, by zebrać informacje, czy wszystkie służby są już w pełnej gotowości na wypadek niesprzyjających warunków pogodowych.

- Jestem odpowiedzialny za bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa i chciałbym, by w tym trudnym okresie roku obywatele wiedzieli, że w razie potrzeby wszystkie służby i jednostki są gotowe do natychmiastowego działania - dodał Wieczorek.

W posiedzeniu wzięły udział nie tylko służby mundurowe jak policja i straż pożarna, ale także inspektorzy budowlani, sanitarni, ochrony środowiska, przedstawiciele kolei, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad czy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Przez cały poprzedni sezon jesienno-zimowy z powodu wychłodzenia w regionie zmarło 12 osób. Dlatego śląscy policjanci uruchomili dodatkowe patrole piesze, które dotrą do tych miejsc, gdzie nie dojedzie radiowóz.

- Funkcjonariusze odwiedzają pustostany, dworce, parki, te wszystkie rejony, w których mogą przebywać bezdomni - zapewnił nadkomisarz Dawid Kaszuba z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Przedstawiciele wojewody przypomnieli, że od 1 listopada w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach działa infolinia dla osób bezdomnych. Pod bezpłatnym numerem telefonu 987 można uzyskać informację na temat noclegów czy wyżywienia. W poprzednim sezonie dzięki informacjom z infolinii podjęto w regionie ok. 400 interwencji, w tym – już ponad 70.

Podobnie jak w poprzednich latach wojewoda śląski przekazał pieniądze stowarzyszeniom zajmującym się pomocą bezdomnym. To 610 tys. zł na remonty schronisk, zakup odzieży, leków, środków czystości czy pościeli. Pieniądze zasilą 26 projektów, zgłoszonych do konkursu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Znamy szczegóły projektu dalszych zmian w sądach. Jednym z priorytetów - samorządy sędziowskie

zdjęcie ilustracyjne / fot. Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

W czwartek późnym wieczorem na stronach Sejmu zamieszczony został obszerny projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze przygotowany przez posłów PiS. Jednym z głównych założeń reformy mają być zmiany w organizacji samorządu sędziowskiego.

"Przedmiotem obrad kolegium i samorządu sędziowskiego nie mogą być sprawy polityczne, w szczególności zakazane jest podejmowanie uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz Rzeczypospolitej Polskiej i jej konstytucyjnych organów, a także krytykę podstawowych zasad ustroju Rzeczypospolitej Polskiej"

- głosi jeden z dodawanych w projekcie zapisów do ustawy o ustroju sądów.

Generalnie - jak wskazano w uzasadnieniu projektu - "zaproponowana organizacja samorządu sędziowskiego stanowi powrót do tradycyjnych rozwiązań".

"Idea stworzenia jednego przedstawicielskiego organu, zgromadzenia ogólnego sędziów apelacji, łączącego całe środowisko sędziowskie danej apelacji poprzez udział w nim przedstawiciel sędziów wszystkich szczebli: rejonowych, okręgowych i apelacyjnych jest rozwiązaniem stosunkowo nowym, wprowadzonym do systemu prawnego w 2011 r. i nie sprawdziła się w praktyce"

- oceniono.

"W szczególności obecnie obowiązujący wzorzec samorządu nie jest reprezentatywny, mimo pozorów jego reprezentatywności, uniemożliwia udział w samorządzie sporej grupie sędziów, która nie podziela poglądów i idei prezentowanych przez główny nurt, dominujący obecnie w środkach masowego przekazu, w których odmienne stanowiska i oceny są praktycznie nieobecne"

- zaznaczono w uzasadnieniu projektu.

Jak wskazano, aktualnie "sędziowie z różnych sądów decydują o sprawach dotyczących innego sądu, bez elementarnej znajomości stanu rzeczy".

"O możliwości realnego udziału w samorządzie decydują wyłącznie powiązania rodzinno-towarzyskie oraz aktywność sędziego na innych polach"

- dodano.

[polecam:https://niezalezna.pl/301746-koniec-z-sedziowska-wolna-amerykanka-nowy-projekt-pis-ma-dyscyplinowac-niektorych-sedziow]

Obecnie zgromadzenie ogólne sędziów apelacji składało się z sędziów sądu apelacyjnego oraz przedstawicieli sądów okręgowych i rejonowych z tej apelacji. Zgromadzenie sędziów sadu okręgowego składa się zaś z sędziów SO i przedstawicieli sędziów rejonowych. Według projektu miałyby powstać zgromadzenia ogólne sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych składające się ze wszystkich sędziów danych sądów.

"Takie rozwiązanie gwarantuje prawo każdego sędziego do wyrażenia opinii w kwestiach związanych z funkcjonowaniem sądu, w którym pracuje" - zaznaczono.

Jednocześnie zaproponowano zmiany w organizacji kolegiów sądów - odejście od samorządowego składu kolegium na rzecz kolegium stanowiącego realne forum do omawiania współpracy.

Obecnie kolegium sądu apelacyjnego składa się z pięciu członków, wybieranych przez zebranie sędziów sądu apelacyjnego spośród sędziów tego sądu, a także z prezesa sądu apelacyjnego. Kolegium sądu okręgowego składa się zaś z prezesa tego sądu, najstarszego wiceprezesa oraz wybranych przez zebrania sędziów przedstawicieli SO i sądów rejonowych.

W projekcie PiS przewidziano zaś, że kolegium sądu apelacyjnego będzie składać się z prezesa SA i prezesów sądów okręgowych z danej apelacji, natomiast kolegium sądu okręgowego będzie złożone z prezesa SO i prezesów sądów rejonowych z danego okręgu.

Jak uzasadniono, proponowane składy kolegiów gwarantują miarodajność i racjonalność wyrażanych opinii zarówno odnoszących się do organizacji pracy w sądzie, jak tez kwestii osobowych i etycznych rozpatrywanych na posiedzeniach kolegium. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl