Ogłoszono koniec Państwa Islamskiego

Prezydent Iranu Hasan Rowhani w transmitowanym na żywo w telewizji przemówieniu ogłosił koniec dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie. Wysoki rangą dowódca Gwardii Rewolucyjnej generał Kasem Sulejmani poinformował o tym w wiadomości przesłanej do najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu Alego Chameneia.

FLICKR.COM/ DAY DONALDSON/CC BY 2.0

Agencja Reuters zwraca uwagę, że w ostatnich latach irańskie media często pokazywały nagrania wideo i zdjęcia Sulejmaniego - dowódcy sił Al-Kuds (Jerozolimy), specjalnej jednostki Gwardii, odpowiedzialnej za operacje poza granicami Iranu, w tym na linii frontu w starciach z IS w Iraku i Syrii.

W ubiegłym tygodniu irańskie media opublikowały zdjęcia Sulejmaniego w Abu Kamal we wschodniej Syrii przy granicy z Irakiem. Jak potwierdził we wtorek generał, ta strategiczna miejscowość była ostatnim obszarem przejętym z rąk IS. Abu Kamal odbiły w niedzielę po ciężkich walkach syryjskie siły rządowe oraz sojusznicze milicje szyickie z Libanu, Iraku i Iranu.

Gwardia Rewolucyjna, inaczej zwana Strażnikami Rewolucji, od kilku lat wspiera w walce prezydenta Syrii Baszara el-Asada oraz rząd centralny w Bagdadzie. Ponad tysiąc członków Gwardii, w tym wysokich rangą dowódców, zginęło na froncie w Syrii i Iraku.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#ISIS #Państwo Islamskie #terroryzm #koniec #Iran #prezydent Iranu

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo