Wólka Kosowska to jedno z największych centrów handlu hurtowego w kraju. Rzeczniczka Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Dagmara Bielec-Janas, poinformowała, że działania służb były skierowane przeciwko zorganizowanej przestępczości azjatyckiej.

To druga tego typu akcja przeprowadzona przez służby na przestrzeni ostatnich miesięcy na terenie Wólki Kosowskiej wymierzona w zorganizowaną ekonomiczną przestępczość azjatycką – powiedziała Bielec-Janas.

Z soboty na niedzielę funkcjonariusze SG, ABW i KAS weszli do kilku lokali, w których było 35 działających urządzeń do gier hazardowych o wartości 420 tys. zł.

Na zabezpieczonych maszynach zainstalowane były gry o charakterze losowym, prowadzone w celach komercyjnych, z których właściciele czerpali pokaźne zyski – powiedziała rzeczniczka.

Na miejscu funkcjonariusze zastali kilkudziesięciu graczy, głównie cudzoziemców pochodzenia azjatyckiego. Wśród nich było dwóch mężczyzn przebywających w Polsce nielegalnie, bez dokumentów tożsamości, podających się za obywateli Wietnamu.

W ich sprawie zostały skierowane do sądu wnioski o umieszczenie w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców, do czasu ustalenia ich narodowości i tożsamości. W przestępczy proceder byli zaangażowani również Polacy – dodała.

Poza urządzeniami do gier, zabezpieczono także gotówkę (w różnych walutach) pochodzącą z nielegalnych transakcji hazardowych oraz narkotyki, które zostaną poddane badaniom laboratoryjnym.