180 mln dzieci na świecie ma gorsze perspektywy w życiu niż ich rodzice

/ pixabay.com

  

Pomimo ogólnoświatowego rozwoju, jedno na dwanaścioro dzieci na świecie żyje w krajach, w których ich życiowe szanse są dziś gorsze, niż dzieci żyjących tam 20 lat temu - wynika z raportu UNICEF opublikowanego z okazji Dnia Praw Dziecka.

Raport UNICEF obejmuje trzy obszary: szanse na wyjście ze skrajnego ubóstwa, otrzymanie podstawowej edukacji, uniknięcie śmierci z powodu przemocy.

Według raportu, 180 mln dzieci w 37 krajach świata obecnie jest bardziej narażonych na ubóstwo, brak dostępu do edukacji czy śmierć z powodu przemocy, niż dzieci żyjące w tych samych krajach 20 lat temu.

- Dotychczas zaobserwowaliśmy bezprecedensową poprawę w standardzie życia większości dzieci na świecie. Niestety część dzieci została z tego wykluczona, nie z winy swojej ani swojej rodziny – powiedziała cytowana w komunikacie dyrektor UNICEF ds. badań Laurence Chandy.

UNCEF przeprowadził badania we współpracy z firmami Kantar i Lightspeed; wzięło w nich udział ponad 11 tys. dzieci pomiędzy 9. a 18. rokiem życia. Pytania dotyczyły ich obaw i stosunku do ogólnoświatowych problemów, takich jak zastraszenia, konflikty zbrojne, ubóstwo, terroryzm oraz przemoc wobec dzieci. Kraje, w których przeprowadzono ankietę, to: Brazylia, Indie, Japonia, Kenia, Malezja, Meksyk, Holandia, Nowa Zelandia, Nigeria, Egipt, Republika Południowej Afryki, Turcja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Jak pokazują wyniki, nabór do szkół podstawowych zmniejszył się w 21 krajach z powodu takich czynników jak konflikty, kryzys finansowy, znaczny wzrost populacji. Zaś liczba ofiar śmiertelnych z powodu przemocy pośród dzieci poniżej 19. roku życia wzrosła w 7 krajach: Republice Środkowoafrykańskiej, Iraku, Libii, Sudanie Południowym, Syrii, Ukrainie i Jemenie – każdy z tych krajów doświadcza konfliktów.

- W czasach szybkiego rozwoju technologicznego prowadzącego do znaczącej poprawy w standardzie życia to oburzające, że setkom milionów ludzi standard życia się pogorszył, tworzy to poczucie niesprawiedliwości i porażki. Nic dziwnego, że ludzie czują się niesłyszani, odnoszą wrażenie, że ich głos nic nie znaczy, a przyszłość jest niepewna – podkreśliła Chandy.

Badania pokazały także, że 45 proc. dzieci w tych krajach nie ufa otaczającym je dorosłym, światowym liderom oraz nie wierzy, że podejmują oni dobre decyzje dotyczące dzieci.

We wszystkich krajach, w których prowadzone było badanie, największym zmartwieniem dzieci okazała się przemoc - takiej odpowiedzi udzieliło 67 proc. ankietowanych. 

Polska obchodzi Dzień Praw Dziecka 20 listopada, czyli w rocznicę ustanowienia Konwencji o prawach dziecka. Celem obchodów tego dnia jest zwrócenie uwagi na prawa dzieci na całym świecie oraz rozwijanie ich potencjału. Tego dnia w wielu krajach obchodzony jest Dzień Dziecka, który w Polsce świętujemy 1 czerwca.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polsko-amerykańskie porozumienia. Negocjacje trwają! Minister Szczerski ujawnia kulisy

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że trwają negocjacje ws. polsko-amerykańskich porozumień: dotyczącego współpracy wojskowej, rozwijającego porozumienie waszyngtońskie, a także dotyczącego gospodarki i energetyki. - Ważne jest to, że zamknęliśmy w ostatnim czasie pełen pakiet porozumień dotyczących kwestii współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i ruchu wizowego - dodał.

Szef prezydenckiego gabinetu był pytany, czy podczas dwustronnej wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce 2 września przewidywane jest podpisanie polsko-amerykańskich porozumień, czy deklaracji.

[polecam:https://niezalezna.pl/285039-donald-trump-przyleci-do-polski-poznalismy-szczegoly-wizyty-prezydenta-stanow-zjednoczonych]

Szczerski przekazał, że negocjowanych jest "kilka dokumentów, które są możliwe do podpisania podczas wizyty prezydenta Trumpa".

"Jedno dotyczące współpracy wojskowej, rozwijające porozumienie waszyngtońskie, a także dotyczące gospodarki i energetyki"

- poinformował.

"Ważne jest to, że zamknęliśmy w ostatnim czasie pełen pakiet porozumień dotyczących kwestii współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i ruchu wizowego. W związku z powyższym także to będzie pewnie odnotowane przez prezydentów, że pod względem prawnym wszystkie wymogi, które były potrzebne do tego, żeby wejść w przyszłości do programu bezwizowego, te prace są zakończone, tych dokumentów już nie musimy negocjować, one są podpisane, myślę, że to też będzie odnotowane"

- mówił Szczerski.

"W sprawie wiz, poza porozumieniami prawnymi, potrzebny jest jeszcze odpowiedni wskaźnik odmów wizowych. Oczekujemy na wyliczenie tego wskaźnika. Także oczekujemy, że wtedy, kiedy ten wskaźnik spadnie poniżej 3 proc. rzeczywiście Polska do programu ruchu bezwizowego zostanie włączona. Byłoby bardzo dobrze, gdyby prezydent Trump w jakiś sposób także to zasygnalizował podczas swojej wizyty"

- dodał szef gabinetu prezydenta.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl