Korea Płn. na liście państw promujących terroryzm

pixabay.com

  

Prezydent Donald Trump ogłosił, że USA uznają Koreę Północną za kraj sponsorujący terroryzm. Umożliwia to Stanom Zjednoczonym - jak podkreśla Reuters - nałożenie dodatkowych sankcji i kar na reżim w Pjongjangu.

Korea Północna jest już objęta sankcjami międzynarodowymi za program zbrojeń nuklearnych i program rakietowy. Trump zapowiedział, że resort finansów USA ogłosi dodatkowe sankcje wobec Pjongjangu.

Agencja dpa przypomina, że Korea Północna przez dwie dekady znajdowała się na amerykańskiej liście państw sponsorujących terroryzm; została z niej usunięta w 2008 r., w okresie prezydentury George'a W. Busha, podczas negocjacji dotyczących jej programu nuklearnego. Obecnie na tej amerykańskiej liście znajduje się jeszcze Iran, Sudan, Syria i Kuba. Wobec tych krajów USA stosują restrykcje dotyczące pomocy rozwojowej, eksportu broni oraz niektórych transakcji finansowych.

Reuters zwraca uwagę, że podczas niedawnej podróży Trumpa po krajach Azji jednym z głównych tematów jego rozmów z przywódcami światowymi było powściągnięcie nuklearnych ambicji Korei Północnej.

"Dziś Stany Zjednoczone uznają Koreę Północną za państwowego sponsora terroryzmu" - powiedział Trump dziennikarzom w Białym Domu i dodał, że "powinno to było nastąpić już dawno temu, (...) lata temu".

Wywiad południowokoreański ostrzegł w poniedziałek, że Korea Północna może jeszcze w tym roku przeprowadzić kolejną próbę rakietową, by udoskonalić swe rakiety dalekiego zasięgu i spotęgować zagrożenie wobec Stanów Zjednoczonych.

Korea Północna przeprowadziła we wrześniu szóstą już i największą z dotychczasowych próbę nuklearną, a w lipcu dwie próby z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi. Znaczny wzrost aktywności Pjongjangu wywołał ostre reakcje wspólnoty międzynarodowej i wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim.

12 września Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zaostrzyła sankcje przeciwko KRLD, m.in. ograniczając jej dostawy paliw i wprowadzając zakaz importowania północnokoreańskich tekstyliów. Była to dziewiąta od 2006 roku rezolucja RB ONZ w sprawie sankcji wobec Korei Północnej za jej program nuklearny i rakietowy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ale numer! Strajkujący nauczyciele przyłapani na wagarach. Tłumaczenie? –„To jest strajk rotacyjny”

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/screenshot/@DariuszMatecki

  

Od 8 kwietnia trwa ogłoszony przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w oświacie. Dotychczas wydawało się, że nauczyciele podchodzą do swojego protestu z ogromną determinacją i zaangażowaniem. W wolnych chwilach wykonywali nawet coś na kształt "rewolucyjnych pieśni", które potem ochoczo zamieszczali w sieci. Okazuje się, że prawdziwe oblicze protestu w niektórych szkołach może wyglądać nieco inaczej. Samorządowiec ze Szczecina odwiedził kilka szkół objętych protestem i okazało się, że faktycznie w każdej z nich jest jedynie kilka osób. Reszta "strajkujących" po podpisaniu listy poszła na wagary.

Nauczyciele w Zachodniopomorskiem, których szkoły są podczas przerwy świątecznej zamknięte, otrzymali zalecenie, aby podpisywali listy, a strajk okupacyjny prowadzili w domach – poinformował prezes zachodniopomorskiego okręgu ZNP Adam Zygmunt. Dodał, że w szkołach, które są otwarte, nauczyciele zarówno w piątek, jak i we wtorek po świętach Wielkiej Nocy – będą przebywać do godz. 12.00. Prezes okręgu zaznaczył, że obiekty szkolne są "w przeważającej liczbie" otwarte.

[polecam: https://niezalezna.pl/267461-czy-ta-farsa-kiedys-sie-skonczy-gwiazdy-strajku-zaspiewaly-hold-dziekczynny-dla-tvn-u]

Szefowa pomorskich struktur ZNP Elżbieta Markowska podkreśliła, że strajk nie ulega zawieszeniu na czas świąt.

- To nie jest zawieszenie, tylko ze względu na to, że są święta, to tak naprawdę nie ma możliwości przeprowadzenia strajku. My dalej strajkujemy w domach, przerwania strajku nie ma

– wyjaśniła Markowska.

Zarówno Adam Zygmunt, jak i Elżbieta Markowska nie wspomnieli słowem o zmianie charakteru strajku na "rotacyjny". 

[polecam: https://niezalezna.pl/267485-co-tym-razem-wymyslili-przybywa-spiewajacych-nauczycieli-ale-ubywa-powagi-wideo]

Frekwencje podczas akcji protestacyjnej nauczycieli postanowił sprawdzić radny Szczecina z klubu PiS Dariusz Matecki.

Samorządowiec odwiedził kilka szkół objętych protestem i okazało się, że faktycznie jest w każdej z nich jedynie kilka osób. Reszta "strajkujących" po podpisaniu listy poszła do swoich domów.

[polecam:https://niezalezna.pl/268013-brzydkie-zachowanie-trzaskowskiego-napuszcza-nauczycieli-na-dyrektorow-chodzi-o-pieniadze-za-strajk]

Przypomnijmy, że nauczyciele byli wielokrotnie zapewniani przez przedstawicieli niektórych władz samorządowych, że otrzymają wynagrodzenie za czas strajku. Deklaracje takie składał m.in. prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, podkreślając, że będzie ono wypłacane w formie tzw. dodatków.

"Bezkompromisowość" i "determinację" belfrów wyśmiewali internauci, wskazując jednocześnie na łamanie przez nich obowiązującego prawa.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl