Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Białoruś sprzedaje pałac Radziwiłłów! Cena wywoławcza to… 10 tysięcy dolarów

Władze obwodu brzeskiego ogłosiły przetarg na dawny majątek Radziwiłłów w Połoneczce pod Baranowiczami. Cena wywoławcza to zaledwie 10 tys. dolarów, ale nabywca będzie musiał odnowić pałac. Na sprzedaż są ruiny pałacu wraz z działką liczącą ponad 3 ha. „Przetarg rozpocznie się 1 grudnia o godz. 11 czasu lokalnego” – poinformowało radio Swaboda. Pałac zaprojektował nieznany włoski architekt, wzorując się na pałacu usytuowanym w pobliżu miejscowości Bellaggio nad jeziorem Como, należącym do słynnej we Włoszech arystokratycznej rodziny Trivulzio.

Jedna aukcja już się odbyła, ale wówczas cena wywoławcza wynosiła niemal dwa razy więcej i nie udało się znaleźć nabywcy. „Pałac był już raz sprzedany w 2014 roku, jednak kupiec nie miał środków na renowację i władze odebrały mu obiekt” – przypomina radio Swaboda.

Pałac w Połoneczce od drugiej połowy XVIII wieku do 1939 roku należał do rodu Radziwiłłów. Po wojnie teren ten znalazł się w granicach sowieckiej Białorusi, majątek przeznaczono na szkołę z internatem. Obecnie obiekt jest bardzo zniszczony i stoi nieużywany.

Pałac połonecki słynął za księcia Macieja gustem wykwintnym i bogactwem. Tu się ześrodkowywało życie obywatelskie kilku województw i niektóre festyny stały się legendowemi. (…) W pałacu znajduje się oratoryum, cenna biblioteka, archiwum, znaczna ilość dzieł sztuki i pamiątek, zwłaszcza bronzy i kolekcya numizmatyczna. (…) Miejscowość małoleśna, nieco falista, grunta i łąki wyborne.

czytamy w „Słowniki geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich”.

\"\"

Pałac Radziwiłłów w Połoneczce na rysunku Napoleona Ordy z 1876 roku.
 

Jak wówczas wyglądał budynek w środku? Główne wejście prowadziło do płytkiej sieni, za którą rozciągał się obszerny hall z dwoma marmurowymi kominkami i dębowymi schodami wiodącymi na piętro. Po obu stronach hallu rozmieszczonych było kilka czy nawet kilkanaście małych pomieszczeń mieszkalnych, pokoi gościnnych i pomocniczych, natomiast część reprezentacyjna znajdowała się na piętrze, gdzie oprócz obszernego salonu mieściła się jadalnia, bawialnia, sypialnie i saloniki pani i pana domu oraz biblioteka. W mahoniowych, sięgających sufitu bibliotecznych szafach  znalazł miejsce  księgozbiór liczący ponad 4 tysiące tomów, rodzinne archiwum, liczne mapy, kolekcje rycin i medali. Na ścianach salonu i jadalni wisiały portrety Radziwiłłów pędzla między innymi Marcella Bacciarellego, Giovanniego Lampego, Jana Rustema. Znajdował się wśród nich również wizerunek młodego Mikołaja Kopernika, wykonany przez Gabriela Matheia, obraz Matki Boskiej przywieziony z Wiednia przez Jana III Sobieskiego, drewniany krzyż  należący niegdyś do pierwszych chrześcijan-pustelników, mieszkających w grobach Palestyny, który przywiózł w 1584 roku z Jerozolimy Mikołaj Krzysztof Radziwiłł „Sierotka”, oraz gobelin przedstawiający akt nadania tytułu książęcego Radziwiłłom przez cesarza Karola V.

Książę Maciej brał czynny udział w życiu politycznym kraju. W 1780 roku został wybrany posłem na sejm przez szlachtę powiatu brasławskiego, aktywnie wspierał Konstytucję 3 Maja, a zaniepokojony poczynaniami konfederatów barskich, przekazał część majątku na potrzeby wojska Wielkiego Księstwa Litewskiego ze słowami:

Najpierw ojczyznę, a potem radziwiłłowski dom pragnę widzieć szczęśliwym.

 

Kiedy w 1794 roku Tadeusz Kościuszko rozpoczął insurekcję, książę Maciej nie tylko sam wziął w niej udział, ale zachęcał też do tego swoich chłopów, znosząc pańszczyznę dla tych, którzy wstąpili w szeregi powstańców. Po upadku powstania przeniósł się do Galicji, ale ostatnie lata swego życia spędził w Połoneczce, z której uczynił centrum towarzyskiego i kulturalnego życia Nowogródczyzny.

Pałac Radziwiłłów w Połoneczce na rysunku Napoleona Ordy z 1876 roku
 

 



Źródło: znadniemna.pl, belsat.eu

 

#sprzedaż #Białoruś #pałac Radziwiłłów #Połoneczka

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo