Polscy żołnierze na manewrach Trident Javelin 2017

/ mat. COM-DKM / http://com.wp.mil.pl/pl/4_322.html

  

W kwaterach NATO na terenie całej Europy prowadzone jest ćwiczenie pod kryptonimem Trident Javelin 2017 z udziałem oficerów i podoficerów Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego z Gdyni. Ćwiczenie zorganizowane jest przez Allied Command Transformation (ACT) i biorą w nim udział żołnierze, reprezentujący 16 państw NATO.

Głównym koordynatorem ćwiczenia jest gen. Salvatore Farina, dowódca Allied Joint Force Command Brunssum. W ćwiczenie zaangażowani są bezpośrednio oficerowie i podoficerowie COM-DKM realizujący zadania na różnych stanowiskach sztabowych, zlokalizowanych w Maritime Command NATO MARCOM w Northwood (Wielka Brytania) oraz w Joint Warfare Centre w Stavanger (Norwegia) - podaje oficjalny portal COM-DKM.

Przedsięwzięcie, które poprzedził trening dodatkowej obsady Stanowiska Dowodzenia skompletowanej z ponad 80 żołnierzy ma charakter ćwiczenia wieloszczeblowego, wspomaganego komputerowo. Pierwszoplanowymi ćwiczącymi są: Dowództwo Sił Połączonych JFC Brunsum, Dowództwo Komponentu Lądowego LANDCOM Izmir i Dowództwo Komponentu Morskiego MARCOM Northwood, dla których jest to ćwiczenie certyfikujące - czytamy.

Dla żołnierzy COM-DKM to kolejne międzynarodowe ćwiczenie w ostatnich tygodniach. Przedstawiciele jednostki uczestniczyli m.in. w ćwiczeniu po kryptonimem Trident Joust 2017 oraz w konferencji do przyszłorocznego ćwiczenia Trident Jaguar 2018 - informuje gdyńskie centrum. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: COM-DKM
Tagi

Wczytuję komentarze...

Nie ma kontaktu z grotołazami w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. "Takie akcje są z reguły bardzo trudne"

Jaskinia Wielka Śnieżna / youtube.com/print screen

  

Ratownikom nie udało się nawiązać kontaktu z dwoma grotołazami, którzy wczoraj zostali uwięzieni przez wodę w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach. Na pomoc w niedzielę o świcie z Zakopanego wyruszyła kolejna grupa 11. ratowników – poinformował ratownik dyżurny Kamil Suder.

Dwóch grotołazów w sobotę utknęło w korytarzu, który wypełniła woda. Nawiązali kontakt głosowy ze swoimi towarzyszami, którzy powiadomili ratowników. Wody jest na tyle dużo, że grotołazi nie mają szansy wyjścia. Znajdują się oni w dość odległej od otworu partii tej jaskini w tak zwanych Przemkowych Partiach około 500 m poniżej wejścia do jaskini.

Jak wyjaśnił ratownik koordynujący akcję Roman Kubin, takie akcje są z reguły bardzo trudne i długotrwałe.

Zdaniem ratownika, zalanie jaskini mogły spowodować ostatnie nawalne deszcze. W takich sytuacjach zebrana w gruncie woda może bardzo szybko i niespodziewanie wypełnić korytarze jaskini.

[polecam:https://niezalezna.pl/284057-dwoch-grotolazow-utknelo-w-jaskini]

Jaskinia Wielka Śnieżna to najdłuższa i najgłębsza jaskinia w Tatrach. Długość jej korytarzy wynosi niemal 24 km, choć nie wszystkie z nich zostały dokładnie zbadane. Jest to jaskinia o skomplikowanych, wąskich korytarzach i przesmykach, która posiada kilka otworów wejściowych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl