15 lat temu Lech Kaczyński został zaprzysiężony na prezydenta Warszawy

Udostępnij

Śp. Lech Kaczyński był pierwszym prezydentem stolicy wybranym przez mieszkańców w powszechnych i bezpośrednich wyborach.

10 listopada 2002 r. Lech Kaczyński znaczną przewagą głosów (70,54 proc. do 29,46 proc.) wygrał pierwsze bezpośrednie wybory na Prezydenta m.st. Warszawy pokonując w drugiej turze Marka Balickiego.

18 listopada 2002 r. objął urząd Prezydenta Warszawy.

Rządy w stolicy rozpoczął od likwidowania układów korupcyjnych (stworzony system antykorupcyjny pozwolił w niektórych dziedzinach obniżyć ceny o 45 procent). Podjął skuteczne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w mieście (m.in. aktywizując straż miejską). 31 lipca 2004 r. otworzył Muzeum Powstania Warszawskiego. 

To, czego udało mi się wtedy w stolicy dokonać, uważam za swój wielki sukces. To była naprawdę gigantyczna praca moja i moich współpracowników. W dodatku pod olbrzymią presją mediów, które – jak pamiętam – domagały się widocznych efektów już po trzech tygodniach mojego urzędowania – wspominał.

Przypomnijmy, że 10 listopada wojewoda mazowiecki, Zdzisław Sipiera, przedstawił zmiany nazw ulic w Warszawie na mocy ustawy dekomunizacyjnej. Już wcześniej warszawski ratusz przedstawił kilka propozycji zmian osiągniętych w ramach konsultacji.  Wojewoda zdecydował m.in., by al. Armii Ludowej nosiła nazwę al. Lecha Kaczyńskiego. 

Źródło: lechkaczynski.org, niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Tagi
Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl