Relikwie św. Jana Pawła II trafiły do Panamy

W ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej odbyła się ceremonia przekazania relikwii świętego Jana Pawła II przedstawicielom Kościoła i władz Panamy. W 2019 roku właśnie w tym kraju Ameryki Środkowej odbędą się kolejne Światowe Dni Młodzieży.

Święty Jan Paweł II
fot. Wikimedia Commons/José Cruz/Abr - Agência Brasil/CC BY 3.0 br

W uroczystości przekazania relikwii polskiego papieża, inicjatora Dni Młodzieży, uczestniczyli ambasadorowie obu krajów przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański i Miroslava Rosas Vargas.

Polski Kościół reprezentował kardynał Stanisław Ryłko – emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady Świeckich, a Kościół Panamy – kardynał Jose Luis Lacunza.

Kardynał Stanisław Ryłko powiedział podczas ceremonii, że Jan Paweł II był „papieżem młodych”. Jak zauważył, w latach 80., gdy panował nastrój „nieufności” wobec młodych ludzi, polski papież „miał odwagę” wystąpić z inicjatywą Światowych Dni Młodzieży.

Jan Paweł II postawił na młodych w dziele realizacji nowej ewangelizacji 
– dodał kardynał Ryłko, który organizował kolejne ŚDM.

Ambasador Janusz Kotański zapewnił o gotowości strony polskiej do współpracy z Panamą i podzielenia się doświadczeniami, by wesprzeć ten kraj w przygotowaniach i organizacji Światowych Dni Młodzieży.

Relikwię krwi wręczono ambasador Panamy Miroslavie Rosas Vargas, która powiedziała: 

Niech święty Jan Paweł II błogosławi Polsce, Panamie i całemu światu.

Na uroczystość w polskiej placówce dyplomatycznej przybył też jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka, jego doradca kardynał Oscar Andres Rodriguez Maradiaga z Hondurasu. W swym wystąpieniu wyznał: „Jan Paweł II był dla mnie jak ojciec”. Dodał, że papież mianował go biskupem w pierwszym tygodniu swego pontyfikatu.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Jan Paweł II #relikwie #Panama #Światowe Dni Młodzieży 2019 #Światowe Dni Młodzieży

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo