PKW Rumunia gotowy do działania

Manewry pod kryptonimem Dunaj-17, które rozpoczęły się we wtorek 14 listopada w Wędrzynie potwierdziły gotowość żołnierzy do działania w ramach II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Rumunia (PKW) — informuje 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana.

mat. 17. WBZ. / http://17wbz.wp.mil.pl/pl/1_2198.html

 

Formowanie II zmiany PKW Rumunia rozpoczęło się już wiosną br. W pierwszym etapie dowódca kontyngentu kierował czynnościami polegającymi na kwalifikacji żołnierzy do struktur nowo formowanego pododdziału. Obejmowały one również badania lekarskie oraz kursy specjalistyczne. 

W połowie czerwca br. rozpoczęliśmy wspólne szkolenie bojowe. Wraz z przydzielonymi żołnierzami przez ostatnie miesiące ćwiczyliśmy wykonywanie wszystkich zadań zgodnie z przeznaczeniem. Najważniejszym elementem było ujednolicenie procedur i integracja wszystkich elementów, wchodzących w skład pododdziału

—  opisuje kpt. Piotr Sromala, dowódca 6. Kompanii zmotoryzowanej, stanowiącej jednocześnie trzon PKW, cytowany przez oficjalny portal 17. WBZ. 

Kilkumiesięczne szkolenie i zgrywanie pododdziału poddane zostały sprawdzeniu podczas ćwiczenia Dunaj-17, którego celem była certyfikacja kontyngentu i ostateczne określenie gotowości do służby w strukturach Wielonarodowej Brygady w Rumunii. Sprawdzeniu podlegało zwłaszcza  planowanie, organizowanie i realizowanie zadań bojowych. Ważnym elementem dla sztabu była umiejętność wykorzystania sił zabezpieczenia logistycznego, wydzielonych z 10. Brygady Logistycznej — czytamy na portalu.

Prowadzenie obrony, luzowanie, działanie w rejonie ześrodkowania czy wyprowadzenie kontrataku to kluczowe zagadnienia, jakie realizowali żołnierze z PKW Rumunia. Dodatkowym utrudnieniem były sytuacje, w której ranni zostali żołnierze, a zespoły ewakuacji medycznej musiały nie tylko udzielić pierwszej pomocy, ale również przenieść poszkodowanego w bezpieczny rejon. Certyfikacja to również zadania niekinetyczne, polegające na współpracy z organizacjami cywilnymi. Takie zagadnienia również zostały postawione przed żołnierzami kontyngentu — podaje wielkopolska brygada.

W piątek 17 listopada certyfikację zakończyło podsumowanie zespołu sprawdzającego. Zgodnie z rozkazem, PKW rozpocznie swoją służbę w Rumunii wraz z początkiem stycznia 2018 r. 

 

 

 

 Źródło: 17. WBZ.

 

#certyfikacja #PKW Rumunia #armia #Misja #NATO

iggys
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo