Dezinformacja - usługa na internetowym czarnym rynku

/ pixabay.com

  

Dezinformacja to nie tylko propaganda ideologiczna bądź polityczna, ale coraz częściej działania skierowane na powodowanie strat wizerunkowych bądź finansowych w firmach bądź organizacjach - wskazują badania firmy Digital Shadows.

Tworzenie fałszywych informacji czy przeprowadzanie kampanii dezinformacyjnej to dziś coraz częściej po prostu rodzaj usługi, którą można nabyć na internetowym czarnym rynku - wskazują badania.

Autorzy raportu zidentyfikowali ponad dziesięć narzędzi internetowych, które pozwalają pobrać oprogramowanie służące do kontroli zautomatyzowanych kont w mediach społecznościowych. Oferta, która umożliwia wypróbowanie wszystkich możliwości jednego z nich, dostępna jest już za cenę 7 dolarów.

Narzędzia, które można pobrać na internetowym czarnym rynku służą także do promocji treści w setkach, a nawet tysiącach kanałów i platform w sieci, w tym na forach, blogach i czatach. Schemat ich działania za każdym razem opiera się na kontroli dużej liczby zautomatyzowanych kont, zaprogramowanych tak, by umieszczały w internecie specjalnie sprofilowane treści na różne tematy wybrane przez ich operatora.

Firma Digital Shadows poinformowała, że częstotliwość pojawiania się w internecie wzmianek na temat tych narzędzi - zwłaszcza pomiędzy grupami podejrzanymi o powiązania ze światem cyberprzestępczości - wzrosła czterokrotnie w latach 2015-2017. Zdaniem specjalistów sytuacja może się jeszcze pogorszyć.

Jak piszą w swoim raporcie badacze, "wojna z plagą dezinformacji może być jeszcze trudniejsza ze względu na reklamy oprogramowania, które pozwoli bez problemu obchodzić mechanizmy zabezpieczeń typu captcha, pierwotnie stworzone w celu eliminacji zautomatyzowanych kont i skryptów".

W badaniach przeanalizowano strony ponad 40 wiodących światowych wydawców treści informacyjnych. Wykryto, że wielu z nich jest środkiem dla przeprowadzanych przez cyberprzestępców działań, które służą dezinformowaniu. Poprzez zamianę liter w adresie domeny przekierowują oni odbiorców pod adresy, gdzie publikowane i promowane są fałszywe informacje.

Częstym celem działań dezinformacyjnych są również sprzedawcy internetowi, a także wielkie sklepy, takie jak Amazon. Już za pięć dolarów można nabyć usługi pisania fałszywych recenzji dla produktów, które w ten sposób są promowane bądź dewaluowane w oczach potencjalnych nabywców.

Jak mówi szef strategii w firmie Digital Shadows, Rick Holland, "niskie ceny takich narzędzi i usług sprawiają, że wejście na rynek dezinformacyjny jest bardzo łatwe i rozciąga się znacznie szerzej, niż sięgają dziedziny finansów czy geopolityki". Jednocześnie Holland wskazuje, że "dezinformacja, fałszywe wiadomości czy plotki zawsze były częścią społeczeństwa, ale to, co się zmieniło, to techniki ich rozpowszechniania".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Obywatele RP na wojnie z PO. Nie podoba im się kandydat do Senatu i proponują... Kasprzaka

Paweł Kasprzak, / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Ruch społeczny Obywatele RP przeciwstawia się kandydaturze Kazimierza Ujazdowskiego na senatora. Uważa, że wystawienie byłego polityka Prawa i Sprawiedliwości jako opozycyjnego kandydata w okręgu warszawskim to "policzek dla wyborców". Mają za to własną propozycję - kandydatem do Senatu miałby być ich lider - Paweł Kasprzak.

Informacje o sprzeciwie Obywatele RP zamieścili dzisiaj na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

"Obywatele RP postulują wspólną listę demokratów w wyborach – kiedy jednak kilka dni temu Koalicja Obywatelska ogłosiła, że wspólnym kandydatem opozycji w wyborach do Senatu w 44. okręgu warszawskim będzie Kazimierz Ujazdowski, zrozumieliśmy, że żadnego >>paktu senackiego<< uzgodnionego w rozmowach nie ma"

– napisali.

Podkreślili też, że wystawianie jako kandydata opozycji "ultrakonserwatywnego", byłego polityka PiS, w "samym centrum Warszawy", to "policzek dla wyborców".

[polecam:https://niezalezna.pl/285020-znana-skandalistka-maria-nurowska-startuje-z-list-po-ko-dokola-mnie-wrogi-zywiol]

Przypomnieli również słowa prof. Moniki Płatek, prawniczki i nauczycielki akademickiej, która po informacji KO o kandydaturze Ujazdowskiego oceniła, że będzie to "wybór między PiS-em a PiS-em".

"To żaden wybór"

– stwierdziła prof. Płatek.

Dlatego zaproponowała, by Obywatele RP wystawili w okręgu 44. lidera swojego ruchu Pawła Kasprzaka.

"Długo myśleliśmy. Nie chcemy rozbijać opozycji. Chcemy, żeby obywatele mieli wpływ na to, na kogo mogą głosować. Chcemy, żeby kandydat w 44. okręgu został wyłoniony w otwartej procedurze, a jego przeciwnik, żeby się wycofał. Nam nie chodzi o stołki, chcemy, żeby partie demokratyczne, wystawiając >>jednego kandydata<<, przynajmniej pytały o zdanie wyborców, a nie liczyły na to, że zagłosują na każdego, kto nie jest z PiS-u"

– napisali Obywatele RP.

"Dlatego postanowiliśmy zarejestrować Komitet Wyborczy Wyborców Ruchu Obywatele RP. W ciągu jednego dnia – dzisiejszej niedzieli – musimy zebrać 1000 podpisów. Ostatni dzień rejestracji Komitetu – jutro"

– poinformowali.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl