Niech żyje Niepodległa! Polacy w Essen świętowali 99. rocznicę odzyskania niepodległości - ZDJĘCIA

Klub "Gazety Polskiej" w Essen

12 listopada Klub "Gazety Polskiej" w Essen zorganizował obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości przyciągnęły tłumy Polaków mieszkających w Essen. Uczestnicy obchodów wysłuchali m.in. prelekcji Piotra Szubarczyka z gdańskiego IPN oraz koncertu Pawła Piekarczyka.

Uroczystości w Essen rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w Parafii Polskiej w Essen, w kościele pw. św. Klemensa. Na szczególnie doniosły jej charakter wpłynęło - obok krzyża pielgrzymkowego wniesionego podczas Introitus solemnis przez księży koncelebrujących liturgię - także uczestnictwo pocztów sztandarowych: Solidarności z Paryża oraz Stowarzyszenia Pamięci Brygady Pancerno-Motorowej gen. Maczka z Gandawy w Belgii.

Ks. Jerzy Wieczorek, proboszcz parafii, który przewodniczył mszy świętej na samym jej wstępie wypowiedział intencje liturgiczne, wspominając 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i kolejną miesięcznicy tragedii nad Smoleńskiem. Powitał także gości - posła na Sejm RP, Andrzeja Melaka i konsula ds. polonijnych Andrzeja Dudzińskiego z Konsulatu Generalnego RP w Kolonii, przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej, Piotra Szubarczyka oraz barda "Gazety Polskiej" i Strefy Wolnego Słowa, Pawła Piekarczyka.

Kapłan wygłosił płomienne kazanie, które zakończył cytatem ze słów papieża Jana Pawła II, mówiących o wierności ideałom i o obowiązku pielęgnacji miłości do swojej ojczyzny, przestrzegał przy tym, by nie zapomnieć, że niepodległość trzeba pielęgnować i by być świadomym, że nie jest ona dana raz na zawsze. Podczas mszy świętej członkini Klubu "GP" w Essen wypowiedziała modlitwę w intencji poległych pod Smoleńskiem z kwietnia 2010 roku jak i tych z Katynia z 1940 roku, wszystkich ofiar obydwu totalitaryzmów jak i samych uczestników odprawianej Mszy świętej.

Ksiądz Wieczorek nadmienił, że sprawy wokół polskiego kościoła w Essen idą w dobrym kierunku, aczkolwiek ostateczną decyzję podejmie w styczniu biskup Franz Josef Overbeck.

CZYTAJ WIĘCEJ: Polacy nie pozwolą zburzyć swojego kościoła

Po zakończeniu mszy proboszcz przekazał krzyż misyjny i obraz Matki Boskiej Częstochowskiej członkom Klubu Gazety Polskiej w Essen, którzy wyruszyli razem z pocztami sztandarowymi i gośćmi spod ołtarza na plac przed kościołem, gdzie została rozwinięta duża flaga polska razem z banerami Klubów Gazety Polskiej w Paryżu i Essen. 

Kolejna część uroczystości, już po niepodległościowym przemarszu, odbyła się w sali parafialnej kościoła pw. św. Klemensa. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, Wojciech Kusy, przewodniczący Klubu "GP" w Essen powitał zgromadzonych gości, a następnie Piotr Szubarczyk z gdańskiego IPN-u wygłosił wykład pod tytułem „Polonia Restituta".

Piotr Szubarczyk przypomniał, jak 123-letni czas rozbiorów Polski i trudna sytuacja geopolityczna nie odebrały Polakom ducha woli walki o wolną Polskę. Podczas wykładu redaktor Szubarczyk często intonował patriotyczne pieśni, które chwilę później śpiewała już cała, tłumnie wypełniona Polonusami sala.

Następnie poseł Andrzej Melak w imieniu szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pana Jana Józefa Kasprzyka odznaczył Medalem  „Pro Patria” Alinę Bonę, Annę Woś, Bożenę Wisłocką, Kazimierza Biskupka, Ryszarda Bonę, Jana Wosia i Wojciecha Kusego.

Kolejnym punktem obchodów był koncert autorski Pawła Piekarczyka. Sam autor na wstępnie zaznaczył, że swoimi pieśniami chciałby oddać hołd ludziom niepodległości - nietrudno było odnaleźć w repertuarze utwory poświęcone Żołnierzom Wyklętym czy opowieść o ''Marszu głodowym'' tysięcy łódzkich włókniarek. Swój recital bard zakończył utworem „Requiem smoleńskie“.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts