„Trwamy pod krzyżem w Ploermel”. Ważne stanowisko europejskich ruchów obywatelskich

  

Europejska Federacja Ruchów Obywatelskich przyjęła podczas odbywającej się w Budapeszcie konferencji stanowisko w sprawie obrony krzyża na pomniku Jana Pawła II w Ploermel we Francji. Projekt stanowiska przedstawiły środowiska "Gazety Polskiej" i Kluby "Gazety Polskiej", reprezentowane m.in. przez Pawła Piekarczyka oraz Jerzego Keniga, a apel aktywnie poparła i dołączyła się do niego węgierska federacja ruchów obywatelskich CÖF.

Trwamy pod krzyżem w Ploërmel i pod każdym krzyżem, który próbuje się wyrwać z naszej ziemi. Trwamy wraz z milionami serc ludzi nie obojętnych na przyszłość naszej cywilizacji. Jesteśmy gotowi na wspólne działania ludzi dobrej woli ze wszystkich krajów naszego kontynentu. Niech to będzie iskra, która przywróci Europie światło. To nam Opatrzność dała to niezwykłe zadanie i wywiążemy się z niego, gdy przyszła taka potrzeba

głosi fragment stanowiska w sprawie obrony krzyża na pomniku Jana Pawła II w Ploermel, które zostało dziś przyjęte podczas konferencji programowej Europejskiej Federacji Ruchów Obywatelskich.

Autorami projektu stanowiska są środowiska "Gazety Polskiej" i Kluby "Gazety Polskiej", które współtworzą federację. Stanowisko za własne uznała również CÖF, węgierska federacja ruchów obywatelskich, także członek EFRO. Rząd węgierski już wcześniej zadeklarował podobną postawę, a także gotowość finansowego udziału w akcji ratowania krzyża i pomnika.

Pod koniec października francuska Rada Stanu wydała wyrok zobowiązujący do usunięcia krzyża z pomnika Jana Pawła II w Ploermel w Bretanii. Uzasadniono to łamaniem zasady rozdziału Kościoła od państwa. Na realizację wyroku władze gminy Ploermel dostały 6 miesięcy. Sprawa zbulwersowała opinię publiczną niemal w całej Europie. Chęć przyjęcia pomnika wyraziły strona węgierska oraz polska, a środowiska polonijne zobowiązały się do obrony krzyża na pomniku papieża-Polaka.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jest reakcja Polonii na oburzający wyrok francuskiego sądu!

Przyjęte dziś stanowisko jest ważną deklaracją środowisk walczących o zachowanie krzyża na pomniku Jana Pawła II. Publikujemy pełną jego treść:

W ostatnich tygodniach opinię publiczną w całej Europie dobiegły informacje o hańbiącej decyzji władz Francji w efekcie, której ma zostać usunięty krzyż z pomnika Jana Pawła II w Ploërmel w Bretanii. Dzieje się to pomimo protestów tysięcy katolików. Nie uwzględniono ani opinii miejscowych władz ani wrażliwości milionów chrześcijan mieszkających we Francji. Jest to poważne naruszenie praw ludzi wierzących. 

 

Korzeniem cywilizacji europejskiej jest chrześcijaństwo. To z niego wynika tolerancja i szacunek dla drugiego człowieka charakterystyczny dla naszej kultury. Wyrywając symbole religii pozbawiamy się podstaw tworzących zasady funkcjonowania zachodniej cywilizacji. Naszym zadaniem jest obrona tych wartości bez których Europa nie będzie Europą a jej mieszkańcy staną się ludźmi pozbawionymi duchowego domu w którym mieszkali przez dwa tysiąclecia. 

 

Trwamy pod krzyżem w Ploërmel i pod każdym krzyżem, który próbuje się wyrwać z naszej ziemi. Trwamy wraz z milionami serc ludzi nie obojętnych na przyszłość naszej cywilizacji. Jesteśmy gotowi na wspólne działania ludzi dobrej woli ze wszystkich krajów naszego kontynentu. Niech to będzie iskra, która przywróci Europie światło. To nam Opatrzność dała to niezwykłe zadanie i wywiążemy się z niego gdy przyszła taka potrzeba.

Trwające w Budapeszcie sympozjum pod tytułem "Obywatele dla państw narodowych – podstawy europejskiej współpracy obywatelskiej" zorganizowały węgierskie organizacje CÖF (Forum Współpracy Obywatelskiej) oraz CÖKA (Fundacja Pożytku Publicznego Współpracy Obywatelskiej) we współpracy z Klubami "Gazety Polskiej". Kluby "GP", których łącznie jest już ponad 430, zostały dostrzeżone jako ważny głos w polskiej przestrzeni obywatelskiej. Kluby "GP" od wielu lat blisko współpracują z węgierskimi organizacjami obywatelskimi, czego owocem są m.in. "Wielkie wyjazdy na Węgry" oraz wspólne świętowanie 11 Listopada. Celem zorganizowanego w Budapeszcie sympozjum jest stworzenie ram długotrwałej ogólnoeuropejskiej współpracy obywatelskiej z udziałem uczestników oraz zapewnienie działalności Rady Europejskiej Współpracy Obywatelskiej (EUCET).

Podczas sympozjum referaty zaprezentowali również przedstawiciele Klubów "Gazety Polskiej" Paweł Piekarczyk oraz Jerzy Kenig. Poniżej publikujemy ich treść:

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Austria nie wpuściła pociągu z Włoch

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/pixel2013

  

Austria odmówiła wpuszczenia do kraju pociągu jadącego z Włoch z powodu podejrzenia, że dwoje podróżnych jest zakażonych koronawirusem - poinformował w niedzielę tabloid Oe24, powołując się na źródła w służbach bezpieczeństwa.

Pociąg stoi teraz na przełęczy Brenner na włoskim terytorium. Wśród pasażerów są dwie osoby z gorączką, które - jak się podejrzewa - mogą być zakażone koronawirusem - przekazał Oe24 na stronie internetowej.

„Wieczorem pociąg będący w drodze z Wenecji do Monachium został zatrzymany na granicy z Austrią. Powód: włoskie koleje państwowe poinformowały OeBB (Oesterreichische Bundesbahnen - autriackie koleje państwowe), że w pociągu znajdują się 2 osoby z objawami gorączki. OeBB poinformowały następnie centrum operacyjne i koordynacyjne ministerstwa spraw wewnętrznych"

- cytuje Oe24 oświadczenie ministra spraw wewnętrznych Austrii Karla Nehammera.

Szef MSW oznajmił, że "dzięki szybkiej reakcji komisarz odpowiedzialny za powiat Innsbruck-Land był w stanie zapobiec wjazdowi do Austrii". "Pociąg znajduje się teraz na stacji granicznej Brenner na terytorium Włoch" - dodał.

Nehammer powiedział, że "dalsza procedura jest obecnie koordynowana i sprawdzana wspólnie z władzami włoskimi; jestem w stałym kontakcie z starostą krajowym (Tyrolu) Güntherem Platterem, by doradzić w sprawie dalszego postępowania".

"W każdym razie pociąg został zatrzymany” - oświadczył.

Agencja Reutera, która podała wiadomość, zaznacza, że austriacka policja, ministerstwo spraw wewnętrznych i operator pociągu OeBB nie były dostępne w celu uzyskania komentarza.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts