PO chce, żeby komuniści pozostali patronami ulic. Radni Platformy skarżą decyzję wojewody

/ ipn.gov.pl

  

Radni Platformy Obywatelskiej chcą wnieść skargę na decyzję wojewody mazowieckiego dot. zmiany nazw 47 ulic. Wojewoda mazowiecki wykorzystał ustawę o dekomunizacji do realizacji celów politycznych - stwierdzili na dzisiejszej sesji radni Platformy. Przeciwko temu protestowali radni Prawa i Sprawiedliwości. - Dzisiaj państwo występujecie jako swoista kontynuacja tego, co wydarzyło się wczoraj w PE - mówił Cezary Jurkiewicz.

Przewodniczący radnych PO Jarosław Szostakowski przypomniał na początku sesji, że wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał 47 zarządzeń zastępczych zmieniających nazwy 47 ulic w stolic. Sipiera zrobił to na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Czas usunąć komunistyczne symbole z przestrzeni publicznej"

Szostakowski wnioskował o rozszerzenie porządku obrad o 47 projektów uchwał ws. zaskarżenia decyzji wojewody. Podkreślił, że rada miasta pod koniec sierpnia na mocy tej ustawy "zdekomunizowała" sześć nazw ulic.

W naszym przekonaniu, radnych PO, wojewoda wykorzystał ustawę do tego, żeby zrealizować swoje cele polityczne 

- powiedział Szostakowski.

Dodał, że chciałby zgłosić do porządku obrad 47 projektów uchwał ws. wniesienia skargi na zarządzenie zastępcze wojewody.

Przeciw postulatowi PO wystąpił przewodniczący klubu PiS Cezary Jurkiewicz.

Państwo występujecie tymi uchwałami przeciw dekomunizacji.  W roku 2017, w stulecie rewolucji październikowej, jesteście państwo przeciwko dekomunizacji 

- mówił Jurkiewcz.

Dodał, że mamy 13. rok rządów PO w stolicy, a Platforma - jak mówił - "mogła zrobić wszystko". Podkreślał, że w komisjach radni PiS chcieli rozmawiać o dekomunizacji, ale prace były stopowane.

Dzisiaj państwo występujecie jako swoista kontynuacja tego, co wydarzyło się wczoraj w PE 

- powiedział Jurkiewicz.

Większość w radzie miasta ma PO. Po tej wymianie zdań zarządzono przerwę w sesji, po jej zakończeniu radni zdecydują ws. ewentualnego rozszerzenia porządku obrad.

Wojewoda mazowiecki poinformował niedawno, że w związku z obowiązywaniem tzw. ustawy dekomunizacyjnej wydał zarządzenie o przemianowaniu ulic m.in. al. Armii Ludowej na Lecha Kaczyńskiego oraz Dąbrowszczaków na Borysa Sawinkowa. Nowe prawo, które zakazuje "propagowania komunizmu lub innego systemu totalitarnego", dało samorządom czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw 943 ulic, które - jako podlegające ustawie - wskazał Instytut Pamięci Narodowej. Podobne zarządzenia wydali też inni wojewodowie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Greta przyłapana na drobnym kłamstewku? Niemiecki przewoźnik zburzył całą narrację aktywistki

/ Facebook/@Greta_Thunberg

  

Greta Thunberg zakończyła wizytę w Madrycie na szczycie klimatycznym COP25. Na dowód drogi powrotnej, opublikowała w sieci zdjęcie siebie, siedzącej na podłodze obok bagaży. Niemiecki przewoźnik nieco rozbił jej narrację…

Podróżowanie zatłoczonymi pociągami przez Niemcy. I wreszcie jestem w drodze do domu!” – napisała w mediach społecznościowych Thunberg.

Wpis szybko zyskał przychylność jej sympatyków, do czasu, aż głosu nie zabrały niemieckie koleje Deutsche Bahn. W pierwszej części wpisu przewoźnik wyraził wdzięczność za wybranie ich oferty, jednak dalej nieco zdemaskował narrację aktywistki.

Byłoby miło, gdybyś także dodała informację o tym, jak przyjaźnie i kompetentnie byłaś obsługiwana przez nasz zespół przy twoim miejscu w pierwszej klasie” – czytamy w odpowiedzi.

Thunberg szybko uporała się z kryzysową sytuacją. W odpowiedzi na apel przewoźnika przyznała, że niecałą podróż odbyła na podłodze pociągu.

Nasz pociąg z Bazylei został wyłączony z ruchu. Usiedliśmy na podłodze w dwóch różnych pociągach. Po Getyndze dostałam miejsce. To oczywiście nie jest problem i nigdy nie powiedziałem, że jest. Przepełnione pociągi to świetny znak, ponieważ oznacza, że popyt na pociągi jest wysoki!

- wybrnęła nastolatka.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl