Mieszkańcy 14 krajów świata zobaczą wystawę o niemieckim obozie Auschwitz

Wystawa odwiedzi 7 miast w Europie i tyle samo w Ameryce Północnej / auschwitz.org

  

14 miast w Europie i Ameryce Północnej odwiedzi wystawa przybliżająca historię niemieckiego obozu Auschwitz. Zaprezentowanych zostanie na niej ok. oryginalnych 600 eksponatów, m.in. barak z Auschwitz III-Monowitz i wagon kolejowy – podała w środę placówka.

Dzięki unikatowym przedmiotom możliwe będzie opowiedzenie o najważniejszych tematach z historii Auschwitz, a także przybliżenie losów wszystkich grup ofiar: Żydów deportowanych na Zagładę, Polaków, Sinti i Romów, czy sowieckich jeńców wojennych. Poza tym niektóre obiekty pokażą również świat sprawców – esesmanów, którzy stworzyli i zarządzali tym największym niemieckim nazistowskim obozem

- poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum. 

Oryginalne eksponaty w większości pochodzą ze zbiorów Muzeum Auschwitz. Część wypożyczyły instytucje spoza Polski, m.in. jerozolimski Instytut Yad Vashem, waszyngtońskie Muzeum Holokaustu oraz inne europejskie i amerykańskie placówki, które upamiętniają ofiary Zagłady. Ekspozycję zrealizowała firma Musealia. W pracach nad nią uczestniczyli m.in. kuratorzy, konserwatorzy archiwiści i historycy z Muzeum Auschwitz.

Wystawa ma podtytuł „Nie tak dawno, nie tak daleko”. Zdaniem jej twórców ma on przypominać, że Auschwitz był częścią nowoczesnej historii, a pamięć o nim jest częścią współczesności.

Świat zmierza dziś w niepewnych kierunkach. Tym bardziej musimy oprzeć się na mocnych fundamentach naszej pamięci. Auschwitz i tragedia Szoah są jednym z tych fundamentów, które nie sposób ominąć w tworzeniu nowego oblicza świata

– powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.

Wystawa odwiedzi siedem miast w Europie i tyle samo w Ameryce Północnej. Jej premiera nastąpi 1 grudnia w Madrycie. Zostanie tam zaprezentowana w centrum wystawowym Arte Canal. Zwiedzać ją będzie można do 17 czerwca przyszłego roku.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Małgorzata Kidawa-Błońska jak Ryszard Petru? Wpadek jest coraz więcej! "Za dużo pracy, za szybko"

Małgorzata Kidawa-Błońska / Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Małgorzata Kidawa-Błońska kontynuuje kampanię wyborczą i stara się przekonać Polaków, by to na nią oddali głos w wyborach prezydenckich 10 maja. Nie udaje jej się jednak uniknąć wpadek - zarówno tych wizerunkowych (jak np. ciepłe przywitanie z działaczami KOD zakłócającymi przemówienie prezydenta RP), jak i słownych. - Pani Kidawa-Błońska nie jest przyzwyczajona do takich wysokich obrotów - uważa Sławomir Jastrzębowski.

Borys Budka, nowy szef PO pytany o to, skąd bierze się "tyle wpadek" Małgorzaty Kidawy-Błońskiej odpowiedział, że nie dostrzegł większych wpadek, a jedynie "czasem zdarzy się przejęzyczenie". Nie ma jednak wątpliwości, że takie "przejęzyczenia" zdarzają się zdecydowanie zbyt często, jak na kandydata na prezydenta. 

Tylko w ostatnim czasie Małgorzata Kidawa-Błońska popełniła serię wpadek. Na przykład - z obwodem kaliningradzkim:

I najnowsza wpadka - dotycząca rocznicy zbrodni katyńskiej z 1940 roku. Kandydatka Platformy Obywatelskiej na prezydenta RP stwierdziła, że od tego czasu mija w tym roku... 75 lat. 

Dziś w programie "Jedziemy" Michała Rachonia gościł były redaktor naczelny "Super Expressu" Sławomir Jastrzębowski. Jako genezę wpadek Kidawy-Błońskiej wskazał dużą intensywność kampanii wyborczej i dodał: "Potrzeba szkolenia".

[polecam:https://niezalezna.pl/311430-skandaliczna-wpadka-kidawy-blonskiej-pomylila-tegoroczna-rocznice-zbrodni-katynskiej]

- Każdy może się pomylić, ale nagromadzenie pomyłek pani Kidawy-Błońskiej w ostatnim czasie wskazuje na to, że pani Kidawa-Błońska nie jest przyzwyczajona do takich wysokich obrotów, na jakie ją wrzucono. To jest za dużo pracy, za szybko, za dużo pomyłek. Dlatego my zaczynamy patrzeć na przemówienia pani Kidawy-Błońskiej jak kiedyś Ryszarda Petru się słuchało

- stwierdził. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts