Jak Legutko odpowiedział Lewandowskiemu. Oto CAŁOŚĆ wystąpienia europosła PiS!

Europoseł Ryszard Legutko (PiS) powiedział na konferencji prasowej w Strasburgu, że trwająca w Parlamencie Europejskim debata na temat praworządności w Polsce to kolejny "orwellowski seans nienawiści". Następnie wyszedł z sali.

Filip Błażejowski/Gazeta Polska

- Działania rządu Polski są sprzeczne z polską racją stanu i prowadzą do izolacji kraju - powiedział dziś europoseł Janusz Lewandowski w debacie w Parlamencie Europejskim o praworządności w Polsce. Powołał się na list leczącego się psychiatrycznie Piotra S., który dokonał samopodpalenia w Warszawie.

W wystąpieniu na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu eurodeputowany Platformy Obywatelskiej oświadczył, że większość uzyskana przez PiS w wyborach parlamentarnych nie daje tej partii mandatu do łamania prawa, wycinania Puszczy Białowieskiej i tolerowania przejawów ksenofobii i nietolerancji.

Lewandowskiemu odpowiedział europoseł PiS Ryszard Legutko:

Polityk podkreślił, że podobnie jak w przypadku poprzednich debat, także i w tej nie chodzi o żaden dialog.

„To jest kolejny orwellowski seans, to jest pokaz siły w stosunku do Polaków i do polskiego rządu. Tu nie chodzi o praworządność, nie chodzi o wartości, tu chodzi o władzę, o to, kto ma władzę. To jest kolejna odsłona tego samego”

- zaznaczył współprzewodniczący EKR.
 
„Przecież kilka czy kilkanaście godzin po ogłoszeniu projektów ustaw w sprawie sądownictwa kolega Weber z innymi posłami już wszczęli ogólnoeuropejską kampanię antypolską. Przecież Pan Weber nie zna języka polskiego, nie znał treści tych ustaw, nie znał żadnych ekspertyz, w ogóle nie jest zainteresowany tematem, ale już wiedział”

- dodał europoseł PiS.
 
Zdaniem Ryszarda Legutki jest to swoista „obsesja jeśli chodzi o polski rząd”. Europoseł PiS przypomniał w tym kontekście także publikacje w niemieckich mediach, niedawną wypowiedź minister obrony Niemiec czy prezydenta Francji. „Widzę w tym jakieś stare kolonialne nawyki, które tutaj się pojawiają. Ta wschodnia Europa nagle śmie coś robić, decydować o sobie, niebywałe, bez naszej wiedzy. Proszę przyjąć do wiadomości: proces upodmiotowienia we wschodniej Europie się dokonuje i żebyście Państwo nie wiem co tutaj robili, czy czego nie robili, to to będzie trwać” - podkreślił Legutko.

Współprzewodniczący EKR odniósł się także do Fransa Timmermansa. „Jeśli chodzi natomiast o Komisję, Panie Przewodniczący Timmermans, to właściwie już wszystko powiedziałem w czasie poprzednich debat. Proszę mi tutaj nie mówić, że Pan reprezentuje prawo, że Pan reprezentuje wartości. Wszystkie te działania Komisji przeciwko Polsce są działaniami bezprawnymi, które łamią traktaty europejskie i to, że te działania są tutaj „przyklepywane” w PE, to nie czyni ich mniej bezprawnymi. Państwo macie tu większość, możecie wszystko przegłosować, nawet że dwa plus dwa jest pięć, ale prawda jest taka, że to są działania bezprawne” - ocenił europoseł PiS.
 
Ryszard Legutko zaznaczył, że mamy tu do czynienia z podwójnymi standardami. „Pan jest stroną w wewnętrznym konflikcie w Polsce i Pan tego nie kryje, prawda? Jak się działy w Polsce różne niedobre rzeczy, to Pan milczał, jak się działy w Hiszpanii niedobre rzeczy, to Pan tutaj się wypowiadał tak, że właściwie nie wiadomo było, o czym Pan mówi. Jakby jakaś dziesiąta część tego działa się w Polsce teraz, która działa się w Hiszpanii, to by się Pan tutaj zmienił w św. Jerzego, który walczy ze smokiem” - stwierdził Ryszard Legutko.

Europoseł PiS podkreślił, że KE po prostu ignoruje wszystkie odpowiedzi polskiego rządu i cały czas powtarza to samo. „To nie jest dialog, to nie jest zaproszenie do rozmowy; jest takie pojęcie: ultimatum. To jest to, co Szekspir nazwał 'the insolence of office': bezczelność urzędu, bezczelność władzy. Wszystko możecie zrobić. Uważacie, że wszystko możecie powiedzieć. Proszę Państwa, to tak naprawdę nie zaszkodzi Polsce, dawaliśmy sobie radę z większymi problemami - to szkodzi Unii. Gdyby zebrać wszystkie antyunijne diatryby, które tutaj padały w tej izbie, to one by mniejszą szkodę wizerunkowi Unii zrobiły niż Pana wystąpienia. Dla niszczenia wizerunku UE zrobił Pan więcej niż Nigel Farage i Marine Le Pen razem wzięci” - podsumował Legutko.


- Wiceszef KE Frans Timmermans atakuje Polskę, ale przymyka oko na łamanie praw na Malcie, bo to domena jego rodziny politycznej

- powiedział z kolei na debacie Jacek Saryusz-Wolski. Określił to jako "paradoks Timmermansa".

Zdaniem Saryusz-Wolskiego, europosła niezrzeszonego, atakujący rządy PiS nie chcą dostrzec, że obecne działania są próbą naprawy zaniechań ostatnich 25 lat, walki z korupcją oraz dokończenia dzieła "Solidarności".

Debatę w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce nazwał "odwróceniem hierarchii wartości".

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Ryszard Legutko #Frans Timmermans #Janusz Lewandowski

Grzegorz Wierzchołowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo