Kompromitacja posła Nowoczesnej. Sędzia zapytała o znanego malarza. Ten nie wiedział o kogo chodzi

/ Zrzut ekranu z tvp.info

  

Adam Szłapka, obecnie poseł Nowoczesnej, a wcześniej pracownik kancelarii byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, podczas zeznań przed sądem został zapytany o słynnego polskiego malarza, Józefa Chełmońskiego. Nie wiedział o kogo chodzi, a kiedy sędzia dopytywała z niedowierzaniem, odpowiedział, że "nie interesował się sztuką specjalnie".

Nagranie pochodzi z procesu dotyczącego kradzieży "Gęsiarki". W procesie tym zeznawał Szłapka.

Sędzia dopytywała posła:

Nazwisko Chełmoński mówi coś?

Nie mówi. (...) Dobrze, wyjdę na strasznego ignoranta. Nie interesowałem się sztuką specjalnie – odpowiedział poseł.

Sędzia nie dowierzała i dalej dopytywała Szłapkę, po czym usłyszała:

 Teraz już coś więcej, bo pamiętam, że jest to też jeden z… zdaje się, że też się pojawiało w mediach w tej sprawie. Natomiast, jakby, nazwisko Chełmoński… To myślę, że pracownicy biura kultury i dziedzictwa narodowego w pałacu byli lepiej zorientowani.

Adamowi Szłapce przypominamy, że Józef Chełmoński był reprezentantem realizmu. Malował sceny rodzajowe, ukazujące polską i ukraińską wieś, a także sceny myśliwskie. W swoich dziełach z wielką wrażliwością odtwarzał kolory. Najpopularniejsze obrazy Chełmońskiego to m.in. "Babie lato", "Odlot żurawi" czy "Bociany".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tvp.info, twitter.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Japonia zamyka szkoły z obawy przed epidemią koronawirusa

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Ze względu na zagrożenie związane z epidemią koronawirusa rząd nakaże zamknięcie wszystkich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich w kraju - poinformował w czwartek premier Japonii Shinzo Abe.

Oznacza to, że do 34 847 szkół nie pójdzie 12,8 mln uczniów.

Szkoły mają być zamknięte od poniedziałku do końca przerwy wiosennej, która rozpoczyna się pod koniec marca i potrwa niecałe dwa tygodnie. Ministerstwo zdrowia podało, że przedszkola będą działały.

Nadchodzący tydzień lub dwa to niezwykle ważny okres

- stwierdził Abe i dodał, że priorytetem jest zdrowie i bezpieczeństwo dzieci. Premier powiedział, że rząd ma "przygotować niezbędne przepisy do tego, żeby powstrzymać rozprzestrzenianie się infekcji i zminimalizować wpływ na życie ludzi i gospodarkę".

Wcześniej w czwartek władze wyspy Hokkaido zamknęły wszystkie 1,6 tys. szkół podstawowych i gimnazjów w swojej prefekturze. O zamknięciu wszystkich publicznych przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów zdecydowały też władze Osaki.

W Japonii stwierdzono dotąd 895 przypadków zakażenia, w tym 705 na pokładzie wycieczkowca Diamond Princess. W czwartek potwierdzono śmierć ósmej osoby w tym kraju w wyniku choroby wywołanej przez koronawirusa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts