"Polacy mają wielkie serca, są gotowi nieść pomoc"

Polska otwiera się bardzo szeroko na pomoc dla tych wszystkich, którzy potrzebują jej na świecie. Polacy mają wielkie serca, rozumieją potrzeby innych i są gotowi nieść pomoc - powiedziała premier Beata Szydło w Wieliczce.

twitter.com/Rafał Bochenek

Szefowa rządu była gościem oratorium "Polska dla świata. Solidarni z ofiarami wojny". Wydarzenie w wielickiej kopalni soli zainaugurowało cykl koncertów, z których dochód zostanie przeznaczony na budowę szkoły w Homs (Syria), gdzie uczyło się ok. 1,5 tys. dzieci. Na odbudowę placówki potrzeba ok. 1,2 mln zł. Akcję organizuje Caritas Polska oraz Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Kolejny koncert w ramach inicjatywy "Polska dla świata. Solidarni z ofiarami wojny" odbędzie się w katowickim Spodku 24 listopada.

- Idea i ta wielka akcja, która dzisiaj się rozpoczyna; to, że Polska otwiera się dzisiaj tak bardzo szeroko na pomoc dla tych wszystkich, którzy potrzebują pomocy na świecie; dowodzi tego, że Polacy mają wielkie serce; że Polacy są ludźmi, którzy rozumieją potrzeby innych i zawsze są gotowi nieść pomoc, gdy inni tej pomocy potrzebują - podkreśliła szefowa rządu i zwróciła uwagę, że pamięć o drugim człowieku jest przesłaniem Jana Pawła II.

Łącznie do podziemnej sali koncertowej w kopalni soli w Wieliczce przybyło ok. 300 osób - m.in. przedstawiciele rządu, kard. Stanisław Dziwisz, duchowni i wolontariusze z Caritas Polska i Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, a także melomani - miłośnicy muzyki Piotra Rubika.

To właśnie Rubik jest autorem do oratorium "Polska dla świata. Solidarni z ofiarami wojny". Tekst zaś napisał Zbigniew Książek. Wieczór w Wieliczce poprowadziła Anna Popek.

Premier Beata Szydło, która objęła koncert honorowym patronatem, zaznaczyła w swoim wystąpieniu, że polski rząd jest zaszczycony możliwością włączenia się w akcję, która ma pomóc światu - tym, którzy pomocy potrzebują.

- Jest dla mnie ogromnym zaszczytem, że możemy wspierać Caritas Polska i fundację prowadzoną przez księdza prof. (Waldemara) Cisło. Wielkie dzieła, które są przez tę organizację robione na całym świecie i tutaj, w Polsce, są najlepszym dowodem, że każda złotówka, która jest państwu przekazana, obraca się w to, co najcenniejsze - w miłość i pomoc drugiemu człowiekowi - mówiła premier.

Jak zadeklarowała, rząd jest gotów by zwiększać pomoc, bo - jak zaznaczyła - "wiele zostało już zrobione".

- Zostały przekazane środki finansowe. Uczestniczymy w akcjach, które są prowadzone na arenie międzynarodowej, w Unii Europejskiej, w funduszach, tam wszędzie, gdzie polski rząd jest obecny - powiedziała Szydło.

Dodała, że jej rząd prowadzi różnego rodzaju akcje i przeznacza "kolejne miliardy złotych po to, żeby ta pomoc była niesiona".

- Nieśmy tę pomoc tym, którzy jej potrzebują. Pamiętajmy o drugim człowieku, bo to jest największa wartość i to przesłanie, którego nas nauczył syn tej ziemi, Jan Paweł II, który mówił o miłości do drugiego człowieka i szedł przez cały świat jako pielgrzym z Polski z tym przesłaniem miłości. To jest nasze wielkie zobowiązanie również wobec naszego wielkiego rodaka - podkreślała premier.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Caritas #pomoc #Wieliczka #Beata Szydło

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo