„Miejsce na mapie mówi: jesteśmy, jednak sto lat temu nas na niej nie było” Film IPN z okazji 11 listopada

/ Zrzut ekranu z youtube.com

  

"Miejsce na mapie mówi: jesteśmy, jednak sto lat temu nas na niej nie było" opowiada narrator na początku spotu Instytutu Pamięci Narodowej o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Trzydziestosekundowy spot opublikowany na kanale IPNtv, na kanale youtube, jest zapowiedzą akcji społecznej IPN, którą instytut: "włącza się w przygotowania do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości". Tytuł akcji brzmi: "#MOJANIEPODLEGŁA".

Pierwsza wojna światowa wyczerpała zaborców, pojawiła się szansa na wolną Polskę. Skąd wzięliśmy się znów na mapie? Z wizji i z marzeń. Z ognia i walki. Z krwi i poświęcenia. Nie było jej, a jest. Polska – opowiada narrator filmu.

Ogólnopolską akcję społeczno-informacyjną #MOJANIEPODLEGŁA przygotował oddział Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie. Jej celem - jak wyjaśniono na stronie IPN - jest zachęcenie Polaków do wyrażenia za pomocą mediów społecznościowych współczesnego rozumienia i postrzegania pojęcia #MOJANIEPODLEGŁA”.

Dla jednych to #TRADYCJA i #WOLNOŚĆ, dla drugich #RODZINA, #ZDROWIE, #NAUKA czy #PRACA" - zaznaczono i zaapelowano o przyłączenie się do akcji, poprzez wpisy lub zamieszczanie zdjęć przedstawiających, czym dla nas jest "#MOJANIEPODLEGŁA".

Instytut Pamięci Narodowej prowadzi szereg akcji w ramach obchodów niepodległości Polski. W tym roku były to m.in. wystawa "Dla Ciebie, Polsko. W stulecie czynu legionowego" w Sejmie i m.in. Wielki Test TVP o Piłsudskim.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Trzęsienie ziemi koło Florencji

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/vrolanas

  

Niewielkie uszkodzenia budynków i panika wśród mieszkańców to skutki trzęsienia ziemi, do jakiego doszło niedaleko Florencji w poniedziałek nad ranem. Podziemny wstrząs miał magnitudę 4,5. Odnotowano też kilkadziesiąt mniejszych wstrząsów.

Krajowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii poinformował, że epicentrum trzęsienia znajdowało się w rejonie miejscowości Scarperia i San Piero w krainie Mugello w Toskanii.

Miejscowe służby informują, że nikt nie ucierpiał, a straty to niegroźne pęknięcia ścian i murów. W wielu miasteczkach ludzie wybiegli na ulice i następne godziny spędzili w samochodach bojąc się wrócić do domów.

Wstrząs odczuwalny był także w samej Florencji. Z powodu konieczności przeprowadzenia kontroli na ponad dwie godziny wstrzymano koło tego miasta ruch pociągów dużych prędkości. W kilkunastu miejscowościach w Toskanii zamknięte są w poniedziałek szkoły; wszędzie tam sprawdzany jest stan budynków.

Ministerstwo Kultury Włoch ogłosiło, że skontrolowany zostanie stan techniczny wszystkich zabytków w rejonie, gdzie doszło do trzęsienia ziemi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl