Prezydent Duda odznaczył trzy osoby Orderem Orła Białego

Ks. Bernard Czernecki, Franciszek Pieczka i Andrzej Pityński zostali dziś, w Święto Niepodległości, odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. Uroczystość odbywa się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

twitter.com/PremierRP

W uroczystości udział wzięli m.in.: premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz szef MON Antoni Macierewicz.

Order Orła Białego otrzymali ks. Bernard Czernecki - opiekun i obrońca strajkujących i represjonowanych górników z Jastrzębia-Zdroju, kapelan górniczej i śląsko-dąbrowskiej Solidarności; Franciszek Pieczka - aktor, odtwórca ról w filmach "Żywot Mateusza" i "Austeria", niezapomniany Gustlik z serialu "Czterej pancerni i pies" oraz Andrzej Pityński - autor rzeźb monumentalnych o tematyce patriotycznej i martyrologicznej.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej @AndrzejDuda uhonorował najwyższym odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego:

FRANCISZKA PIECZKĘ
Aktora teatralnego i filmowego#ŚwiętoNiepodległości #11Listopada pic.twitter.com/Q64V0qSsZe

— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) 11 listopada 2017

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych. Przyznaje go prezydent RP. Order noszony jest na wstędze błękitnej przewieszonej przez lewe ramię do prawego boku. Gwiazdę Orderu, niegdyś haftowaną, nosi się na lewej piersi.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej @AndrzejDuda uhonorował najwyższym odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego:

KSIĘDZA PRAŁATA BERNARDA CZERNECKIEGO
Kapelana górniczej „Solidarności”#ŚwiętoNiepodległości #11Listopada pic.twitter.com/HGwpOUQakj

— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) 11 listopada 2017

Oznaczenie ustanowił król August II Mocny 1 listopada 1705 r., a przestało być nadawane po III rozbiorze Polski. Order ustanowiono ponownie w 1807 r., jako najwyższe odznaczenie Księstwa Warszawskiego i później kongresowego Królestwa Polskiego. Po upadku powstania listopadowego w 1831 r. wraz z Orderem Świętego Stanisława i Orderem Virtuti Militari został zniesiony jako order Królestwa Polskiego.

Orderem Orła Białego odznaczony przez Prezydenta RP został rzeźbiarz Andrzej Pityński#ŚwiętoNiepodległości pic.twitter.com/0r8oKoo4bP

— PL1918 (@PL1918) 11 listopada 2017

Ukazem cara został ustanowiony Cesarski i Królewski Order Orła Białego, nadawany przez carów w latach 1831-1917 r. Odnowił go Sejm Rzeczypospolitej w 1921 r. jako najwyższe odznaczenie państwowe. W 1992 r. go restytuowano. Pierwszymi osobami, które otrzymały go z rąk prezydenta Lecha Wałęsy w 1993 r. byli Jan Paweł II (papież odebrał swój order dopiero w czasie pielgrzymki do kraju 22 maja 1995) i król Szwecji Karol XVI Gustaw.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Order Orła Białego #Pałąc Prezydencki #odznaczenia #prezydent #Andrzej Duda

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo