W czwartek ikona przerwała peregrynację przez kolejne parafie diecezji Santo Domingo i wyruszyła przez góry do Puyo. Ikonę eskortuje ks. Leon Juchniewicz, polski misjonarz pracujący w Ekwadorze od 30 lat, a obecnie pełniący funkcję kustosza wędrującej ikony.

W uroczystym powitaniu wezmą udział wszyscy biskupi Ekwadoru pod przewodnictwem bp. Rafaela Cob Garcia, gospodarza spotkania, reprezentującego wikariat apostolski w Puyo. Następnie przez centralne ulice miasta przejdzie procesja z ikoną Matki Bożej Częstochowskiej w intencji ochrony życia i rodziny. Rozpocznie się ona w kościele św. Wincentego Ferreriusza, a zakończy w miejscowej katedrze pw. Matki Bożej Różańcowej. Uroczystą Eucharystię w obecności peregrynującej ikony będą koncelebrować wszyscy obecni biskupi Ekwadoru pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp. Andrésa Carrascosa Coso.

Puyo jest miastem położonym na pograniczu dżungli amazońskiej nad rzeką Pastaza, która jest dopływem Amazonki.

Pielgrzymka kopii ikony częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” trwa od 2012 roku. Ikona odwiedziła już 28 krajów w Azji, Europie, Afryce (Ceuta) oraz w Ameryce Północnej. Obecnie wędruje przez Ekwador. Ikona – podczas powitania na lotnisku w Quito – otrzymała honorowy medal powitalny od ekwadorskich biskupów.


fot. Międzynarodowa Koalicja „Od Oceanu do Oceanu”

Ikona pokonała już 185 tys. km i podąża przez kolejne kraje. Zaplanowane są już wizyty w Panamie (Światowe Dni Młodzieży), Belize, Kolumbii i Brazylii.