"Cicha Noc" - czeka nas polska "Sieranevada"? ZWIASTUN

Film porównywany do znakomitej \"Sieranevady\" Cristiego Puiu i nagrodzony Złotymi Lwami 2017 w Gdyni film „Cicha Noc” w reż. Piotra Domalewskiego w kinach pojawi się 24 listopada.

Kadr z filmu "Cicha Noc"
Robert Jaworski, Studio Munka-SFP/mat.pras.

Dawidowi Ogrodnikowi („Chce się żyć”, „Ostatnia rodzina”), który za ten film otrzymał na ostatnim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych nagrodę za najlepszą główną rolę męską, partneruje – w roli ojca – Arkadiusz Jakubik („Wesele”, „Wołyń”).

Scenariusz tego filmu jest znakomity

– mówi aktor w wywiadzie udzielonym magazynowi „Pani”.

I w swojej konstrukcji, i w pomyśle, i w prawdzie, która jest tam zawarta. Jest to zresztą historia oparta na doświadczeniach rodzinnych reżysera. Ja też odnalazłem tam swojego tatę. Ojciec z filmu przez 15 lat pracuje w Niemczech i przysyła pieniądze, by utrzymywać małe gospodarstwo na wsi (...) W „Cichej Nocy” gram tego ojca, mam dwóch dorosłych synów i trzy córki w wieku nastoletnim. Facet jest bardzo samotny, ma poczucie zmarnowanego życia, ale przede wszystkim nie potrafi sobie znaleźć miejsca w tej rodzinie

 - dodaje aktor.

Dla Jakubika, jak sam przyznaje, ważną inspiracją były kontakty z jego własnym, nieobecnym przez wiele lat ojcem – równie trudne jak bohaterów „Cichej Nocy”:

Wrócił ktoś, z kim było ciężko nawiązać bliską relację (…) emigracja ojca uczuliła mnie na pewne rzeczy. Na przykład nie chciałbym, aby moi synowie wyjechali z Polski”

Tworząc postać mrukliwego, zamkniętego w sobie człowieka, Jakubik podczas zdjęć sam stał się samotnikiem:

Niedawno moja filmowa żona Agnieszka Suchora, która zresztą pięknie zagrała w tym filmie, powiedziała mi, że na planie byłem niefajny, wręcz niemiły, że nie było do mnie żadnego dostępu. Na festiwalu w Gdyni przeprosiłem ją, wytłumaczyłem, skąd się to wszystko wzięło.

Bo Jakubik, jak mówi, pracuje „na prawdziwych emocjach”, które zresztą pomogły, według niego, zbudować w filmie głęboką, skomplikowaną relację małżeńską.

"Cicha noc", ze względu na tematykę skomplikowanych relacji rodzinnych, porównywana jest przez krytyków do znakomitego filmu "Sieranevada". Czy historia Piotra Domalewskiego porwie Polaków jak ta opowiedziana przez Cristiego Puiu? O tym przekonamy się 24 listopada, gdy film trafi do kin.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Sieranevada": niczego lepszego w tym sezonie w kinie już nie zobaczymy. RECENZJA

W filmie, obok Ogrodnika, Jakubika i Suchory („Ki”), występują także: Tomasz Ziętek („Kamienie na szaniec”, „Konwój”), Tomasz Schuchardt („Demon”, „Jesteś Bogiem”), Maria Dębska („Moje córki krowy”) oraz Paweł Nowisz („Różyczka”).

Opis fabuły:

Adam (Ogrodnik), na co dzień pracujący za granicą, w Wigilię Bożego Narodzenia odwiedza swój rodzinny dom na polskiej prowincji. Z początku ukrywa prawdziwy powód tej nieoczekiwanej wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany. Szczególną rolę do odegrania w intrydze ma jego ojciec (Jakubik), brat (Ziętek), z którym Adam jest w konflikcie oraz siostra (Dębska) z mężem (Schuchardt). Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy świąteczny gość oznajmia, że zostanie ojcem. Wtedy, zgodnie z polską tradycją, na stole pojawia się alkohol. Nikt z rodziny nie spodziewa się, jak wielki wpływ na życie ich wszystkich będą miały dalsze wydarzenia tej wigilijnej nocy.

ZWIASTUN:

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Cicha noc #Arkadiusz Jakubik #Piotr Domalewski #Cristi Puiu #Sieranevada

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo