Trump w Chinach. Będzie rozmawiał o handlu, ale też o Korei Północnej

/ Gage Skidmore; creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

  

Prezydent USA Donald Trump przybył do Chin, które są trzecim krajem na trasie jego azjatyckiej podróży. W Pekinie będzie rozmawiał z prezydentem Xi Jinpingiem o zwiększeniu presji na Pjongjang i redukcji deficytu USA w handlu z Chinami.

Rano w Seulu Trump ostrzegł przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una, że zbrojenia jego kraju sprowadzają na niego i jego reżim poważne zagrożenia. „Czas wymówek się skończył. Teraz jest czas siły” - grzmiał prezydent USA z mównicy w południowokoreańskim parlamencie.

Również w Chinach głównym tematem rozmów Trumpa z ich przywódcami będzie zaostrzenie presji na Koreę Północną, która mimo sprzeciwu społeczności międzynarodowej i międzynarodowych sankcji kontynuuje swój program atomowy i balistyczny. Wcześniej w tym tygodniu prezydent USA kilkakrotnie wzywał wszystkie kraje świata, „w tym Chiny i Rosję”, by zerwały wszelkie kontakty handlowe z Pjongjangiem, domagając się od niego wstrzymania zbrojeń.

„Xi Jinping był bardzo pomocny – mówił Trump w Seulu. - Niedługo przekonamy się, jak bardzo był pomocny”.

Jednak, jak przypomina znawca polityki Azji Wschodniej Brian Bridges z Uniwersytetu Lingnan w Hongkongu, choć ostatnie działania Kim Dzong Una coraz bardziej irytują Chiny, władze tego komunistycznego kraju niechętnie patrzą na zerwanie wszelkich stosunków z Koreą Północną, z czego zdaje sobie sprawę również sam Pjongjang. Całkowity upadek Korei Płn., która oddziela Chiny od amerykańskich wojsk stacjonujących w Korei Południowej, byłby dla Pekinu „geopolityczną katastrofą” – wyjaśnił Bridges.

Kolejnym celem wizyty Trumpa w Pekinie będzie zmniejszenie olbrzymiego deficytu w handlu USA z Chinami, który w 2016 r. wyniósł prawie 350 mld dol. Według amerykańskiego przywódcy jest to wynik „niesprawiedliwej sytuacji handlowej”, jaka utrzymuje się między tymi krajami od dziesięcioleci.

Prezydent zapowiedział, że „Stany Zjednoczone podejmą bardzo mocne działania” w tej sprawie i stanie się to „bardzo niedługo”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zbiory z Szydłowca na wystawie we Wrocławiu

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu / By Garzena - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23699313

  

Niemal 80 instrumentów charakterystycznych dla polskiej muzyki ludowej można od jutra oglądać na wystawie w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Na ekspozycji można zobaczyć chordofony - czyli instrumenty strunowe m.in. skrzypce, basy i cymbały - oraz aerofony, czyli instrumenty dęte. Tu prezentowana jest bogata kolekcja dud polskich oraz instrumentów pasterskich - jak na przykład trombity, piszczałki, fujarki i gwizdki. Poza tym pokazane zostaną również instrumenty perkusyjne - membranofony (bębny obręczowe, burczybasy) oraz idiofony (grzechotki, kołatki, dzwonki). Ekspozycję uzupełniają instrumenty muzyczne, które znajdują się w zbiorach Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.

Autorzy wystawy pogrupowali eksponaty według regionów Polski, dla których poszczególne instrumenty są charakterystyczne. Na wystawie znalazły się również biogramy i fotografie ludowych twórców.

Kurator ekspozycji Hanna Golla wskazała, że prezentowane instrumenty zostały wykonane w ramach Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych organizowanego cyklicznie przez szydłowieckie muzeum. Konkurs odbywa się od lat 80. XX w. W tym roku jest zorganizowany po raz piąty, w poprzednim konkursie – w 2016 r. – udział wzięli starsi twórcy (urodzeni przed 1935 r.) i młodzi zapaleńcy, którzy są samoukami lub pod okiem mistrzów odkrywają tradycje swojego regionu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl