Brytyjczycy i ich nowy system. Kto będzie mógł pozostać na Wyspach po Brexicie?

Brytyjski rząd opublikował szczegóły dotyczące technicznych aspektów procesu uzyskiwania przez obywateli Unii Europejskiej statusu „osoby osiedlonej”. Uzyskanie tego statusu będzie konieczne, aby móc pozostać w kraju po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię. Zmiany obejmą w sumie ok 3,4 miliona obywateli UE mieszkających obecnie w Wielkiej Brytanii, w tym milion Polaków.

daniel_diaz_bardillo; pixabay.com / Creative Commons CC0

Dokument przedstawiony przez brytyjski rząd składa się z pięciu stron. Wszystkie nowe ustalenia zostały przekazane również Komisji Europejskiej i stanowią element negocjacji ws. Brexitu. Ponadto dokument jednoznacznie rozstrzyga kwestie dotyczące nowego systemu imigracyjnego i możliwości uzyskania statusu „osoby osiedlonej”.

W dokumencie powtórzono, że osoby, które obecnie mieszkają w Wielkiej Brytanii, będą miały „około dwóch lat” od daty wyjścia z Unii Europejskiej (29 marca 2019 roku) na uzyskanie statusu potwierdzającego legalny pobyt na terenie kraju. W trakcie tego dwuletniego okresu ich prawa obywatelskie będą utrzymane bez zmian.

O status „osoby osiedlonej” będą mogli się ubiegać ci obywatele UE, którzy do momentu daty granicznej - najprawdopodobniej 29 marca 2019 roku - pracowali, prowadzili działalność gospodarczą, studiowali lub rezydowali dysponując środkami niezbędnymi do życia na terenie Wielkiej Brytanii przez co najmniej pięć lat.

Z kolei osoby, których pobyt będzie krótszy niż pięć lat, otrzymają status tymczasowy, gwarantujący ich prawa do czasu uzyskania statusu „osoby osiedlonej”.

Ponadto brytyjski rząd planuje „zaprojektowanie nowego systemu od zera - z nowymi procesami, technologią, zasadami i systemem wsparcia dla wnioskodawców”, a jego konstrukcja ma być konsultowana i testowana przed uruchomieniem z grupami przyszłych użytkowników.

Co szczególnie istotne, rząd Wielkiej Brytanii będzie przede wszystkim polegał na swoich własnych danych dotyczących m.in. zatrudnienia i podatków, które w większości spraw wystarczą do potwierdzenia rezydencji. Jak zapewniono, „priorytetem będzie zminimalizowanie obciążeń dokumentacyjnych”.

Według noty uzyskanie statusu osoby osiedlonej ma kosztować nie więcej niż wyrobienie paszportu (72,50 funta, ok. 350 złotych) i nie należy tej opłaty mylić z innymi kosztami dotyczącymi prawa migracyjnego, np. z opłatą za uzyskanie brytyjskiego obywatelstwa przez naturalizację (ok. 1236 funtów, ok. 5960 złotych).

Jednocześnie osoby, które już dysponują kartą stałej rezydencji, nie będą musiały przechodzić ponownie przez całą procedurę, a jedynie przedstawić aktualne zdjęcie i potwierdzenie adresu. W ich przypadku koszt wymiany dokumentu na nowy także będzie obniżony.

Zgodnie z zapowiedzią brytyjskiego rządu, zniesiony ma zostać dotychczasowy wymóg posiadania dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego (tzw. Comprehensive Sickness Insurance, CSI), a obywatele UE nie będą poddawani dodatkowym wymogom identyfikacyjnym, np. pobieraniu odcisków palców.

To nie jedyne zmiany. Autorzy nowych regulacji zapowiadają także rezygnację z obowiązku dokumentowania wszystkich wjazdów do kraju i wyjazdów, a także zapewniono, że urzędnicy będą instruowani, żeby w razie wątpliwości rozstrzygać sprawy na korzyść wnioskodawców lub prosić o uzupełnienie dokumentów, a nie wydawać negatywną decyzję, jak do tej pory.

Osoby ubiegające się o nowy status migracyjny będą miały także prawo odwołania administracyjnego i do brytyjskich sądów na podstawie umowy pomiędzy Wielką Brytanią a pozostałymi 27 państwami członkowskimi o wyjściu z UE, która będzie miała moc traktatu międzynarodowego.


Z odmową przyznania statusu osoby osiedlonej będą musiały się liczyć tylko te osoby, które będą w Wielkiej Brytanii niezgodnie z unijnymi przepisami lub będą miały na koncie wyroki kryminalne.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Brexit #Unia Europejska #Wielka Brytania #prawo pobytu #status osoby osiedlonej

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo