Koncert "Behemotha" w Gdańsku odbył się z naruszeniem prawa? Prokuratura oskarża organizatora

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Tomasz Czerko/CC BY 2.0

  

W klubie działającym na terenie byłej stoczni gdańskiej organizowano imprezy masowe bez wymaganych zezwoleń - twierdzi Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście. Oskarżonej Ewie H., która prowadzi klub, grozi do 8 lat więzienia.

O oskarżeniu kobiety poinformowała dziś Grażyna Wawryniuk, pełniąca obowiązki rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe. Ewie H. zarzucono w nim popełnienie przestępstwa z art. 58 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, czyli organizowanie imprez masowych bez wymaganych zezwoleń. Za popełnienie takiego czynu grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo nawet do 8 lat więzienia.

Jak przypomniała Wawryniuk, śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte 14 października 2016 r. na podstawie ustaleń dokonanych przez funkcjonariuszy policji po koncercie zespołu Behemoth. Rzecznik wyjaśniła, że przed tym koncertem Komenda Miejska Policji w Gdańsku uzyskała od organizatora informację, iż spodziewa się on na imprezie ponad tysięcznej publiczności.

Funkcjonariusze mieli wówczas przypomnieć prowadzącej klub, że przy takiej liczbie uczestników konieczne jest dochowanie procedur towarzyszących organizacji imprez masowych.

Wawryniuk przypomniała, że - zgodnie z ustawą z 20 marca 2009 roku o bezpieczeństwie imprez masowych - organizator takiej imprezy zobowiązany jest uzyskać "zezwolenie uprawnionego organu".

- Takim organem w zakresie imprez masowych organizowanych na terenie Gdańska jest prezydent miasta Gdańska

 – wyjaśniła rzecznik.

Poinformowała, że po koncercie zespołu Behemoth policja ustaliła, że jego organizator nie wystąpił o stosowne zezwolenie. W śledztwie ustalono też, że od października 2016 r. do marca 2017 r. na terenie klubu B90 odbyło się 8 koncertów, które - z uwagi na liczbę publiczności przekraczającą 500 osób, miały charakter imprez masowych. Także w tym przypadkach organizator - oskarżona Ewa H., nie wystąpiła o stosowne zezwolenia.

B90 to duży klub muzyczny działający na terenach, na których kilkanaście lat temu funkcjonowała gdańska stocznia. Klub prowadzony jest w jednej z postoczniowych hal, od której wziął swoją nazwę.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejne przypadki koronawirusa! Jednym z zarażonych jest... kierowca

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Rząd Japonii potwierdził dziś dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem z chińskiego Wuhanu. Jednym z zarażonych jest kierowca, który nigdy nie był w tym mieście, gdzie wybuchła epidemia – podała japońska agencja Kyodo.

Przypadek kierowcy autokaru wycieczkowego jest pierwszym wykrytym w Japonii zarażeniem niezwiązanym z niedawną podróżą do Chin – podkreśla Kyodo. 60-letni mężczyzna prowadził wcześniej w styczniu autokar, którym poruszały się dwie grupy chińskich turystów z Wuhanu – zaznaczył minister zdrowia, pracy i opieki społecznej Katsunobu Kato.

Łącznie w Japonii odnotowano dotychczas sześć przypadków zarażenia koronawirusem. Podejrzewa się, że wirus pojawił się pod koniec 2019 roku na targu w Wuhanie, na którym nielegalnie handlowano dzikimi zwierzętami.

Wirus z Wuhanu wywołuje zapalenie płuc, które może być śmiertelne. Na razie nie jest jasne, jak łatwo rozprzestrzenia się pomiędzy ludźmi, ani jak bardzo jest dla nich groźny.

Według wtorkowych danych oficjalnych w Chinach wirus zabił już 106 osób, a zarażenie potwierdzono u ponad 4,5 tys. osób. Prawie tysiąc z nich określono jako przypadki ciężkie.

Niewielkie liczby zakażeń odnotowano również w innych krajach, ale dotychczas nie pojawiły się doniesienia o zgonach poza Chinami kontynentalnymi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts