Koncert "Behemotha" w Gdańsku odbył się z naruszeniem prawa? Prokuratura oskarża organizatora

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Tomasz Czerko/CC BY 2.0

  

W klubie działającym na terenie byłej stoczni gdańskiej organizowano imprezy masowe bez wymaganych zezwoleń - twierdzi Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście. Oskarżonej Ewie H., która prowadzi klub, grozi do 8 lat więzienia.

O oskarżeniu kobiety poinformowała dziś Grażyna Wawryniuk, pełniąca obowiązki rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe. Ewie H. zarzucono w nim popełnienie przestępstwa z art. 58 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, czyli organizowanie imprez masowych bez wymaganych zezwoleń. Za popełnienie takiego czynu grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo nawet do 8 lat więzienia.

Jak przypomniała Wawryniuk, śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte 14 października 2016 r. na podstawie ustaleń dokonanych przez funkcjonariuszy policji po koncercie zespołu Behemoth. Rzecznik wyjaśniła, że przed tym koncertem Komenda Miejska Policji w Gdańsku uzyskała od organizatora informację, iż spodziewa się on na imprezie ponad tysięcznej publiczności.

Funkcjonariusze mieli wówczas przypomnieć prowadzącej klub, że przy takiej liczbie uczestników konieczne jest dochowanie procedur towarzyszących organizacji imprez masowych.

Wawryniuk przypomniała, że - zgodnie z ustawą z 20 marca 2009 roku o bezpieczeństwie imprez masowych - organizator takiej imprezy zobowiązany jest uzyskać "zezwolenie uprawnionego organu".

- Takim organem w zakresie imprez masowych organizowanych na terenie Gdańska jest prezydent miasta Gdańska

 – wyjaśniła rzecznik.

Poinformowała, że po koncercie zespołu Behemoth policja ustaliła, że jego organizator nie wystąpił o stosowne zezwolenie. W śledztwie ustalono też, że od października 2016 r. do marca 2017 r. na terenie klubu B90 odbyło się 8 koncertów, które - z uwagi na liczbę publiczności przekraczającą 500 osób, miały charakter imprez masowych. Także w tym przypadkach organizator - oskarżona Ewa H., nie wystąpiła o stosowne zezwolenia.

B90 to duży klub muzyczny działający na terenach, na których kilkanaście lat temu funkcjonowała gdańska stocznia. Klub prowadzony jest w jednej z postoczniowych hal, od której wziął swoją nazwę.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szef irańskiej dyplomacji na szczycie G7

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/1966666

  

Irański samolot rządowy wylądował w Biarritz, gdzie odbywa się szczyt G7 - poinformował portal flightradar24.co. Wkrótce potem rzecznik irańskiego MSZ potwierdził, że szef dyplomacji Iranu Mohammad Dżawad Zarif przybył do Biarritz.

Prezydent USA Donald Trump, zapytany w Biarritz o doniesienia, że przybywa tam szef irańskiej dyplomacji, odmówił komentarza.

Europejscy przywódcy starają się - jak pisze Reuters - zażegnać zaostrzającą się konfrontację między Iranem i Stanami Zjednoczonymi od czasu, kiedy Trump wycofał USA z porozumienia Teheranu z mocarstwami światowymi z 2015 r. w sprawie irańskiego programu nuklearnego i przywrócił sankcje wobec Iranu.

Rzecznik irańskiego MSZ powiedział, że na szczycie G7 nie będzie żadnych negocjacji ani spotkań Zarifa z przedstawicielami USA.

Reuters informuje, powołując się na stronę francuską, że przywódcy G7 uzgodnili, iż prezydent Francji Emmanuel Macron będzie prowadził rozmowy z Iranem. Jednak Trump zdystansował się od tej propozycji, mówiąc, że nawet nie dyskutował na jej temat.

Macron powiedział, że nie ma formalnego mandatu do występowania w imieniu przywódców G7, jeśli chodzi o przesłanie dla Iranu. Według agencji dpa, w przesłaniu tym podkreśla się m.in., że "za wszelką cenę" trzeba uniknąć wejścia Iranu w posiadanie bomby atomowej i że należy znaleźć drogę do dialogu, by uniknąć eskalacji napięć w regionie i konfliktu zbrojnego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl