Wyrok jest zgodny z wnioskiem prokuratora, który w mowie końcowej wnosił o wymierzenie Rafałowi Z. kary dożywotniego pozbawienia wolności. Do zbrodni doszło 1 października 2016 roku

W toku śledztwa ustalono, że 1 października 2016 roku w godzinach porannych przypadkowy przechodzień ujawnił zwłoki kobiety. Znajdowały się one za budynkiem Urzędu Stanu Cywilnego w Blachowni. W pobliżu zwłok biegał mały pies, który nie dopuszczał osób postronnych do zwłok. W wyniku podjętych działań śledczych ustalono, że zmarłą jest 58-letnia Barbara A. Mieszkała ona na pobliskim osiedlu i poprzedniego dnia w godzinach 22.00-23.00 była widziana podczas spaceru.

Zarządzona przez prokuratora sekcja zwłok wykazała, że przyczyną zgonu Barbary A. było gwałtowne uduszenie. Ponadto w trakcie sekcji ujawniono obrażenia świadczące o stosowaniu wobec pokrzywdzonej przemocy seksualnej.

Na podstawie podjętych czynności i zgromadzonego materiału dowodowego ustalono, że w pobliżu miejsca zdarzenia przebywał Rafał Z. Około godziny 23.30 przebywał on w jednym z lokali gastronomicznych w Blachowni, gdzie wyrzucił do kosza różaniec. Mężczyzna znajdował się pod wpływem alkoholu, był bardzo pobudzony i agresywny oraz miał roztarganą koszulkę.

Intensywne czynności śledcze pozwoliły na zatrzymanie Rafała Z. jeszcze tego samego dnia, w którym ujawniono zwłoki pokrzywdzonej, tj. 1 października 2016 roku o godz.18.30. Mężczyzna został zatrzymany w Blachowni obok miejsca zamieszkania byłej partnerki.

Prokurator przedstawił mu zarzut zabójstwa Barbary A. popełnionego w związku ze zgwałceniem pokrzywdzonej.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Rafał Z. nie przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i odmówił złożenia wyjaśnień. Nie pozwoliło mu to jednak na uniknięcie odpowiedzialności karnej. Na podstawie opinii biegłego z zakresu badań DNA, który został powołany przez prokuratora ustalono, że na odzieży i bieliźnie zabezpieczonej od Rafała Z. znajdują się ślady biologiczne pochodzące od Barbary A. Ślady takie ujawniono również na zabezpieczonym w śledztwie różańcu. Rafał Z. był w przeszłości wielokrotnie karany za kradzieże, rozboje i przestępstwa narkotykowe. W zakładach karnych spędził łącznie 9 lat i 4 miesiące.