Masakra w Teksasie. Prezydent Trump o sprawcy ataku: Był bardzo obłąkanym osobnikiem

Donald Trump / flickr.com/Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0

  

Prezydent USA Donald Trump ocenił dziś, że masakra w teksańskim kościele miała związek z problemami psychicznymi sprawcy, a nie z prawem do posiadania broni. Trump nie zmieni z powodu tragedii programu swej azjatyckiej podróży. Dziś prezydent USA przebywa z oficjalną wizytą w Japonii.

- Myślę, że problemem jest tutaj zdrowie psychiczne, a nie sytuacja z bronią

 - powiedział amerykański prezydent podczas konferencji prasowej w Tokio, pytany przez jednego z dziennikarzy o strzelaninę w kościele w Teksasie, gdzie samotny napastnik otworzył ogień, zabijając co najmniej 26 osób i raniąc 24.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co najmniej 26 ofiar strzelaniny w Teksasie

Prezydent dodał, że ze wstępnych ustaleń wynika, iż sprawca ataku był "bardzo obłąkanym osobnikiem" i miał "dużo problemów".

Podczas roboczego lunchu goszczący Trumpa w Tokio premier Japonii Shinzo Abe złożył prezydentowi USA kondolencje z powodu tragedii, do której doszło w niedzielę w mieście Sutherland Springs, 65 km od San Antonio w Teksasie.

Wcześniej tego dnia prezydent USA wyraził szok "spowodowany tym strasznym aktem zła" i złożył kondolencje bliskim ofiar.

"Niech Bóg będzie z mieszkańcami Sutherland Springs w Teksasie. FBI i inne organa ścigania są na miejscu przestępstwa. Śledzę sytuację z Japonii"

- napisał na Twitterze.

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders poinformowała, że Trump nie planuje obecnie zmian w programie swojej pierwszej azjatyckiej podróży – podała agencja Reutera. Zgodnie z planem amerykański prezydent opuści we wtorek Japonię i uda się do Korei Płd., a następnie do Chin, Wietnamu i na Filipiny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wicepremier Gowin dla „GPC”: Tylko od naszej determinacji zależy to, jaki będzie wynik wyborców

/ fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

- Andrzej Duda pozostaje faworytem tych wyborów i tylko od nas, naszej determinacji, zależy to, jaki będzie ostateczny wynik wyborców - mówi w rozmowie z Lidią Lemaniak wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, prezes Porozumienia, Jarosław Gowin.

"Wszystkie działania Porozumienia są nastawione na jeden cel – reelekcję Andrzeja Dudy" – mówił Pan w ostatnich dniach. Jak zatem Pana ugrupowanie ma zamiar pomóc prezydentowi?

Natychmiast po ogłoszeniu terminu wyborów struktury Porozumienia w całym kraju rozpoczęły zbieranie podpisów pod listami poparcia kandydatury Andrzeja Dudy. Ręka w rękę z naszymi przyjaciółmi z Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski. Nasi parlamentarzyści oraz działacze we wszystkich okręgach wyborczych zorganizowali w sumie kilkadziesiąt konferencji prasowych, na których informowali o poparciu dla prezydenta Andrzeja Dudy, a także przekonywali Polaków do wsparcia kampanii obecnego prezydenta. Oddelegowaliśmy do sztabu najbardziej kompetentnego pod względem prowadzenia kampanii wyborczej polityka Porozumienia, prawdziwego mistrza kampanii politycznych, Adama Bielana. Pod koniec marca organizujemy konwencję krajową, podczas której udzielimy poparcia panu prezydentowi i przedstawimy propozycje programowe, którymi chcielibyśmy wzbogacić program drugiej kadencji prezydentury Andrzeja Dudy. Mogę zapewnić, że wszyscy działacze i sympatycy Porozumienia, ze mną na czele, każdą wolną chwilę do ciszy wyborczej będą poświęcali wspieraniu tej kandydatury.

Twarzami kampanii wyborczej Andrzeja Dudy są osoby związane z Porozumieniem: mec. Jolanta Turycznowicz-Kieryłło oraz Adam Bielan. Co więc mówi nam to o kampanii pana prezydenta?

Przede wszystkim chcę podkreślić, że dobór sztabu był decyzją pana prezydenta. My przedstawiliśmy pewne kandydatury i jest dla nas zobowiązaniem to, że pan prezydent spośród tych kandydatur tym właśnie osobom powierzył tak ważną rolę. Myślę, że wynika to w dużej mierze z przekonania, że w II turze o wyniku wyborów przesądzi kilkuprocentowa grupa niezdecydowanych. Nie chcę używać pojęcia „centrum”, bo ci wyborcy mogą być osobami, które na co dzień mniej interesują się polityką, mogą to być mieszkańcy dużych i średnich miast, którzy dotychczas z rezerwą podchodzili do Zjednoczonej Prawicy. Właśnie dla takich niezdecydowanych oferta programowa Porozumienia może być argumentem przesądzającym o poparciu kandydata Zjednoczonej Prawicy.

„Będziemy kontynuowali realizację programu wyborczego nawet z opozycyjnym prezydentem, nie ma mowy o żadnych przyspieszonych wyborach” – powiedział Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Gazety Polskiej”. To zła wiadomość dla PO, która ostrzyła sobie zęby na przedterminowe wybory parlamentarne. Ale czy w ogóle jest możliwe sprawne rządzenie, jeśli prezydentem zostanie Kidawa-Błońska lub inny kandydat opozycji?

W polityce trzeba być przygotowanym na różne scenariusze. Przedyskutowaliśmy tę sprawę w gronie liderów Zjednoczonej Prawicy i uważamy, że mandat zaufania, którego udzielili nam Polacy jesienią, a więc rekordowo wysokie poparcie dla nas, jest zobowiązaniem na cztery lata. Nawet w dużo trudniejszych warunkach, bo już bez większości w Senacie, ale też bez ewentualnego wsparcia ze strony bezstronnego prezydenta, będziemy dążyli do realizacji jak największej liczby naszych zapowiedzi przedwyborczych. Wierzę jednak, że rozmawiamy o scenariuszu, który się nie wydarzy. Andrzej Duda pozostaje faworytem tych wyborów i tylko od nas, naszej determinacji, zależy to, jaki będzie ostateczny wynik wyborców.

Cały wywiad z wicepremierem Jarosławem Gowinem znajdą Państwo w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts