- Dzieci same postanawiają zrobić spektakl, kierując się hasłem "zróbmy operę" - zbierają rekwizyty, kostiumy i dekoracje. Wciągają w to dorosłych solistów oraz publiczność i wspólnie opowiadają historię o tym, jak grupa dzieci postanawia uratować małego biednego Sama – Kominiarczyka, który zmuszony jest do pracy ponad siły. To historia, której początek jest smutny, ale kończy się szczęśliwie – zapowiada reżyserka Zofia Dowjat.

- Jest to kunsztownie napisany, a zarazem łatwo trafiający do każdego widza utwór. Muzyka jest bardzo różnorodna, nawiązująca do różnych gatunków – pojawiają się m.in. walc, szanty czy kołysanka. Publiczność będzie mogła wziąć czynny udział w spektaklu, wykonując z artystami kilka utworów – dodał kierownik muzyczny Grzegorz Brajner.

Dodatkowo dzieci poznają świat opery - dowiedzą się, czym jest orkiestron, jak działają instrumenty, czy kim jest inspicjent.

Realizację premierowego przedstawienia poprzedziły profesjonalne warsztaty teatralne dla dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Spośród uczestników wybrano młodych artystów, którzy wystąpią w przedstawieniu. Realizację spektaklu dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura - Interwencje 2017.

- Dość dawno nie proponowaliśmy premiery spektaklu dla dzieci. To ciekawa propozycja - spektakl jest interaktywny, a zarazem uczy dzieci, czym jest teatr - powiedział dyrektor Opery Śląskiej Łukasz Goik.